رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

تاریخ بروزرسانی :
۲۹ آذر ۱۴۰۱

کویر مصر یکی از زیباترین بیابانها در استان اصفهان است .طبیعت گردان و عاشقان کویر نوردی و گردشگران زیادی به این منطقه جذب می شوند .کویر مصر یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت ایران ، توسط رشته کوه‌هایی از جانب غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه‌های فلات مرکزی ایران به حساب می‌آید.

کویر مصر 6 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

چرا کویر مصر

حدود ۱۰۰ سال پیش بنیان‌گذار روستای مصر فردی به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت. عمر این روستا شاید بیشتر از یک قرن نباشد. اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قنات‌های روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی کرد. چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه، دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پایین‌تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را در کویر مصر حفر کرد. به همین دلیل اهالی روستاهای هم‌جوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.

از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشت. از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاده بود. بعد از آن نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، طبق گفته او عمل کردند.

روستای مصر

کویر مصر در نزدیکی روستایی به همین نام در ۵۵ کیلومتری خور، در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان واقع شده است. خانه‌های روستا در اوج سادگی و درست مانند خانه‌های سایر نقاط کویری ایران ساخته شده‌اند. دیوارهای گاه‌گلی، سقف‌های گنبدی و درهای چوبی که هرکدام هماهنگی خاصی با طبیعت کویر دارند. در کنار هر خانه، طویله کوچکی قرار دارد که اهالی در آن‌ها بوقلمون و بز و گاهی شتر نگه‌داری می‌کنند.

کویر مصر 4 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

بهترین زمان سفر به کویر مصر

کویر مصر آب‌وهوایی گرم و خشک دارد . از همین رو در فصول گرم سال، هوای بسیار گرمی بر منطقه حاکم شده و با فرارسیدن فصول سرد، وضعیت آب‌وهوا معتدل می‌شود. به‌طور کلی، در طول روز به‌خاطر تابش نور خورشید، هوا گرم است و با تاریک‌شدن هوا، دما کاهش می‌یابد و هوا رو به سردی می‌رود.
با این اوصاف، بهترین زمان سفر به کویر مصر را می‌توان از آبان ماه تا اواسط اردیبهشت دانست. هرچند تماشای زیبایی‌ها و طبیعت بکر و آسمان پرستاره کویر مصر باعث شده است که در تمام ایام سال پذیرای طبیعت‌گردها باشد.

امکانات رفاهی و تفریحی

شترسواری

همانند رسم اکثر کویرهای مهم ایران در کویر مصر اصفهان هم افراد بومی به گردشگران شترهای زیبای خود را اجاره می دهند تا دقایقی در دل کویر تجربه شترسواری را کسب نمایند. هزینه اجاره این شترها به ازای هر ۱۰ الی ۲۰ دقیقه چیزی در حدود ۱۰ الی ۳۰ هزار تومان متغیر می باشد.

کویر مصر 5 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

پیاده روی در کویر مصر

یکی دیگر از جاذبه های کویر مصر پیاده روی می باشد که البته این نوع پیاده روی دارای خواص درمانی مفیدی ویژه امراضی نظیر آرتروز و استخوان درد است. اکثر طبیعت گردان کفش های خود را از پا بیرون کرده و پا به روی شن های داغ مصر می گذارند. البته نکته مهم درباره این ورزش این است که پیاده روی در کویر بسیار طاقت فرساست و باید دارای استقامت بالایی باشید.

سافاری در کویر مصر

شرکت ها و اشخاص زیادی در حاشیه این کویر خودروهای سافاری خود را به افراد علاقه مند اجاره می دهند. سافاری امروزه یکی از بهترین تفریحات در اکثر کشورهای توریستی دنیاست. شما در کویر مصر می توانید با یک راننده حرفه ای سوار بر یک خودرو شده و هیجان سرعت روی تپه های شنی را تجربه نمایید.

کویر مصر 2 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

 

موتورهای چهارچرخ

بنا بر هر سلیقه ای در این کویر تفریحاتی تعبیه شده است، موتورهای آفرودی چهارچرخ هم دیگر تفریح مصر می باشد .

کویر مصر کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

دوچرخه سواری

اگر به رشته دوچرخه سواری علاقه داشته باشید می توانید همراه خود دوچرخه حرفه ای به این کویر منتقل کنید و در جاده های ویژه دوچرخه به تفریح بپردازید.

کویر مصر 6 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

عکاسی در کویر مصر

تقریبا در اکثر روزهای سال علاقه مندان به رشته عکاسی چه حرفه ای و چه آماتور در نقاط مختلف کویر مصر استان اصفهان مشغول شکار تصاویر خود هستند. شما می توانید با همراه داشتن سه پایه و دوربین حرفه ای بی نظیرترین عکس های طبیعی را در این منطقه تهیه نمایید.

کویر مصر 2 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

جاهای دیدنی اطراف کویر مصر

نیزار کویر مصر

برای تماشای نیزار مصر باید دارای تجهیزات کافی باشید تا با طی کردن فاصله ای ۵ کیلومتری از روستای فرحزاد به آن برسید. این نیزار که نتیجه پس آب های روستاهای اطراف می باشد دارای نی هایی است که گاها تا سه و نیم متر می رسند. همچنین در این منطقه حیوانات زیادی را مشاهده خواهید کرد که برای آشامیدن آب در اطراف نیزار زندگی می کنند. از جمله این حیوانات می توان به گرگ، روباه، شغال، عقاب، لاشخور، شترمار، عقرب و چکاوک اشاره داشت.

دریاچه نمک سلکنون

از مهم ترین جاذبه های گردشگری کویر مصر دریاچه نمک سلکنون می باشد که در فاصله دو کیلومتری روستای فرحزاد قرار دارد، این دریاچه حاصل سیل عظیم سال ۱۳۵۵ شمسی بود که البته در بین بومیان به چال سلکنون شهرت دارد، در حین بازدید باید مراقب باتلاق های داخل این چاله باشید تا دچار مشکل نشوید.

کویر مصر 3 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

تخت عباسی

تخت عباسی دقیقا یک تپه پس از دریاچه نمک سلکنون مصر می باشد که البته برای مراجعه و بازدید از آن حتما خودروهای چهاردیفرانسیل لازم است، تخت عباسی به عنوان مرتفع ترین منطقه کویر مصر در بین گردشگران شناخته می شود که با توجه به قلیایی بودن خاک آن هیچگونه گیاه و درختی در آن رشد نمی کند، در قرن های قبلی از این تپه پهناور و تخت مانند برای جهت یابی و دیده بانی در مقابل دشمنان استفاده می شده است.

دریاچه نمک خور

برای تماشای این دریاچه باید مسیر خود را به کل تغییر دهید، دریاچه نمک خودر مصر که به عنوان بزرگ ترین دریاچه نمکی در ایران شناخته می شود در بین جاده شهرستانهای خور به طبس و در فاصله پنجاه کیلومتری خور قرار گرفته است، این دریاچه در طول فصل های سرد به رنگ سیاه و در فصول گرم به رنگ سفید نمکی در می آید و با توجه به شور بودن بیش از اندازه آن از رشد گیاهان جلوگیری می کند.

دریاچه نمک کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

ریگ کله مصر

بیابان ریگ کله در بین جاده روستای مصر به روستای امیرآباد قرار دارد و این پدیده بی نظیر هم از سیل عظیم سالهای قبل از انقلاب پدیدار شد، در این بیابان شما می توانید بلندترین تپه های شنی مصر را ارتفاعی بین یکصد الی سیصد متر مشاهده کنید و از آنها بالا بروید.

تخت عروس مصر

تخت عروس یکی از زیباترین پدیده های طبیعی کویری خاورمیانه می باشد که البته در دورترین فاصله تا روستای مصر واقع شده است، یعنی ۶ کیلومتر پس از دریاچه سلکنون که خود دریاچه شش کیلومتر تا روستا فاصله دارد، برای مراجعه و بازدید از آن باید تجهیزات و خودروهای آفرودی همراهتان باشد تا بتوانید به این منطقه زیبا برسید، تخت عروس کویر مصر جز معدود مناطقی در این کویر است که در آن برخی گیاهان صحرایی رشد می کنند.

دیگری تخت محمدرضایی مصر

این منطقه در بخش غربی دریاچه نمک سلکنون مصر قرار دارد . از این حیث به این مناطق تخت می گویند که اولا بسیار مسطح بوده و دوما در قرن های قبلی کاروان ها با علامت گذاری و نام گذاری آنها برای مسیریابی استفاده می کردند. برای بازدید از این تخت زیبا که دارای سنگ های ریز به روی شن های صحراست باید خودروهای آفرودی همراه داشته باشید.

تپه چیل کنده

تپه چیل کنده در فاصله سه کیلومتری غرب روستای فرحزاد قرار دارد و نام خود را از تنه درخت نخلی گرفته است که روی آن قرار دارد و بومیان برای مسیریابی در طول شب از آن بهره می بردند، چیل کنده محل مناسبی برای تماشای اسمان کویر و عکاسی می باشد .

تنگه رودخانه نمک مصر

برای بازدید از تنگه رودخانه نمک با خودروهای دیفرانسیل دارد باید از روستای مصر به روستای فرحزاد مراجعه کنید و از آن دهکده مسیر خود را به چال سلکنون در پیش بگیرید، سپس در یک کیلومتری این چاله وارد فرعی تخت عروس شوید و در دوکیلومتری تخت عروس مسیر خود را به فرعی شرقی در پیش بگیرید تا به تنگه رودخانه نمک برسید.

این تنگه حاصل سیل مخرب سال ۱۳۵۵ شمسی بود که باعث شد منطقه مدور از نمک ایجاد شود و در روزهای بارانی سال این تنگه از آب پر می شود، این منطقه زیبا دارای بیشترین تعداد مارهای سمی و عقرب است و در بازدید از آن باید بسیار مراقب باشید.

کویر مصر 1 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

تل خاکستری

تل خاکستری که دارای خاک هایی از جنس مارن و آهک است در هشت کیلومتری بخش غربی چیل کنده قرار دارد و در کل یازده کیلومتر از رورستای فرحزاد فاصله دارد، برای بازدید از آن قطعا نیاز به راهنمای بومگردی و خودروهای سافاری دارید ، این تپه که با گذشت میلیون ها سال با فرسایش به صورت پلکانی در آمده است از دیگر جاذبه های طبیعی کویر مصر می باشد.

کویر صاف باقر دزدو

بالعکس ایر دیدنی های کویر مصر که درغرب روستای مصر قرار دارند کویر صاف باقر دزدو در چهارکیلومتری شرق روستا واقع شده است و از بزرگ ترین بیابان های کویر مصر است، این منطقه نام خود را سیل قبل از انقلاب گرفته است جایی که تمام وسایل زندگی روستائیان و عشایر را آب به این بیابان مسطح آورده بود و اسم آن را صاف باقر دزدو نهادند.

گله ریگ سرگردانی مصر

گله ریگ سرگردانی در یک کیلومتری بخش غربی تل خاکستری و در یازده کیلومتری روستای فرحزاد واقع شده است، همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید بیابانی شامل دیوارهای موازی و متعدد خاکی می باشد با چشم شما بازی می کند، هر کدام از این دیوارهای موازی کیلومتر ها طول دارند و در طول روز شب باعث گمراهی کاروان ها می شوند ، از همین رو با گذشت سالها بومیان نام آن را گله ریگ سرگردانی قرار دادند.

روستای گرمه

یکی از روستاهای نزدیک به روستای مصر روستای گرمه می باشد که در آن یک واحد اب درمانی با خدمات اسپا تاسیس شده است، اسپا همان ماساژ ماهی است که با قرار دادن پاهای خود در آب خواص درمانی ماهی ها و ماساژ آنها را لمس خواهید کرد.

کویر مصر 4 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

لوازم مورد نیاز برای سفر به کویر

لباس مناسب کویرگردی: اساسا برای طبیعت‌گردی باید لباسی تن کنید که هنگام پیاده‌روی و کوه‌پیمایی راحت بوده و علاوه بر مقامت نسبت به آب، باد، خاک، رنگی متناسب با طبیعت داشته باشد. علاوه بر این، پوشیدن شلوار و پیراهن آستین بلند مانع از آفتاب‌سوختگی می‌شود. لباس مناسب کویر مصر را می‌توان لباس‌ کتان دانست که به خنک شدن بدن کمک می‌کند.
قمقمه: برای سفر به کویر، به آب زیاد احتیاج دارید؛ چراکه در صورت گم شدن، اغلب هیچ چشمه یا رودخانه‌ای پیدا نخواهید کرد.
چادر: با توجه به شب‌های زیبا و پرستاره کویر، برای شب‌مانی در دل کویر به چادر و تجهیزات کمپینگ نیاز خواهید داشت.
لباس گرم
پتوی نازک
بالشت کوچک
کرم ضدآفتاب
عینک آفتابی
کلاه لبه‌دار
پاوربانک جیبی
پوتین مناسب برای پیاده‌روی در کویر،
پماد یا دستبند دفع حشرات،
جعبه کمک‌های اولیه
وسایل ضروری برای مکان‌یابی در کویر (نقشه، جی‌پی‌اس و قطب‌نما) و… وسایل ضروری سفر به کویر مصر را تشکیل می‌دهند.
آینه نیز به‌همراه داشته باشید تا در صورت گم‌شدن بتوانید با کمک انعکاس نور خورشید، جای خود را به دیگران اطلاع دهید.
نکته: از پوشیدن شلوار جین و لباس‌های زیبا، صندل، کفش‌های شهری، دمپایی و… و همین طور برداشتن جواهرات و لوازم ارزشمند بپرهیزید.

کویر مصر 1 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

نحوه دسترسی به کویر مصر

دسترسی یک از تهران : تهران، سمنان، دامغان، معلمان، جندق، کویر مصر
دسترسی دو از تهران : تهران، قم، کاشان، نایين، اردکان، چوپانان، چاه‌ملک، فرخی، کویر مصر
مسیر دسترسی از اصفهان : باید ابتدا به نایین و سپس روستای جندق بروید. فاصله حدودا ۴۲ کیلومتری جندق، کویر مصر خاکی است.

کویر مصر 3 کویر مصر ، دریایی از شن در ایران

کویر مصر کجاست ؟

این کویر در روستایی به همین نام در ۵۵ کیلومتری خور، در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان واقع شده است. 

امکانات تفریحی کویر چیست ؟

سافاری ، موتور چهارچرخ ، شتر سواری ، پیاده روی ، عکاسی در کویر و…

بهترین زمان سفر به کویر چه موقع است ؟

بهترین زمان سفر به کویر مصر را می‌توان از آبان ماه تا اواسط اردیبهشت می باشد.

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  بهترين فصل سفر به كوير مصر فصل بهار و پاييز است. تورهاي زيادي براي سفر به اين كوير وجود دارد،سكوت زيباي شبها و هيجان سافاري رو با سفر به اين مكان تجربه كنيد

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا يك كوير عالي است و ديدني هم ميشه پياده روي كرد هم ميشه دوچرخه سواري با هر سليقه ساز گاري داره

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *