رزرو هتل فضاگشت
۳۰ مرداد ۱۴۰۲

قلعه گویجه

اشتراک گذاری

قلعه گویجه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در کنار رودخانه قوری چای قرار دارد. نام قلعه گویجه برگرفته از سنگ‌های سبزرنگی است که در منطقه وجود دارد. این قلعه از لحاظ ابعاد کوچک است و به دست انسان ساخته نشده است و حاصل توده‌ای طبیعی می‌باشد و انسان‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ها سوراخ‌ها و راه‌های آن را به بیرون بسته‌اند. در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغول استفاده می‌شده و در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن هست که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین می‌شود.

قلعه گویجه

اجاره خودرو

در اطراف قلعه بقایای دیوار دورتا دور باقی مانده است و تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است. این قلعه در صخره‌های طبیعی ضلع شرقی ارتفاعات کوه‌های گویجه قلعه مراغه واقع شده است. از نادرترین قلعه‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ای محسوب می‌شود. تمامی گویجه قلعه در دل کوه حجاری شده به طوری که محوطه آن روی صفه‌ای از سنگ قرارگرفته است. دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار،راه پله‌های دسترسی، سکوهای اقامت،دخمه و تالار اصلی است.

این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی به ویژه دوره سلجوقی هنوز کارآئی داشته و بناهائی به آن افزوده شده است. گورستانی هم مربوط به دوره سلجوقی در ضلع جنوب شرقی قلعه وجود دارد. گویجه قلعه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دهستان قوری چای، بخش سراجوی این شهرستان واقع شده است. این قلعه تاریخی در سال ۸۲ با شماره ۱۰۴۷۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

قلعه گویجه

قلعه گویجه

پیشنهاد می کنیم مطلب جاذبه های طبیعی مراغه را نیز مطالعه بفرمایید.

           
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    قلعه زيبا و ديدني درست ساده ولي بازم جذابه صخره كه شبيه صورت انسان واقعا زيباست

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *