رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم

تاریخ بروزرسانی :
۱ اسفند ۱۴۰۲

سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم در چهار کیلومتری جنوب داراب واقع شده است. نبردادسایکی از جنگهای معروف و مهم بین دو امپراتوری شرق ( ساسانیان ) و غرب ( رومیان ) در زمان خود و در دوران پس از آن بوده است. شااپور ، دومین شاه ساسانی طلایه دار سپاه ایران در جنگ های متوالی با رومیان بود. بنابر روایات وی سه نبرد با رومیان داشته است، نبرد سوم در سال ۲۶۰ میلادی و در ادسا( منطقه ای در ترکیه ) با والرین رومی اتفاق افتاد . پس از شکست سپاه رومیان توسط شاپور ، سربازان و فرماندهان و خود والرین همگی به اسارت وی درآمدند و زندانی شدند.

-نگاره-های-پیروزی-امپراتور-ایران-بر-امپراتوران-روم1-800x533 سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم

شاپور به سبب چنین پیروزی بزرگی فرمان داد تا صحنه پیروزی خود را در چندین مکان حجاری کنند. صحنه پیروزی شاپور و تحقیر پادشاه رومی ، علاوه بر نقش برجسته ها، به عنوان یک حادثه مهم تاریخی در قرون بعدی نیز تصویر سازی شده است.

سنگ نگاره نقش رستم داراب

در چهار کیلومتری جنوب داراب در دامنه کوهی به نام پهنا ، نقش برجسته ای از دوران ساسانیان وجود دارد. در این نقش برجسته ، شاپور یکم سوار بر اسب در میان سنگ نگاره به گونه ای تمام رخ دیده می شود و سه امپراتور رومی در جلوی او قرار دارند. در این شاپور تاجی شبیه تاج پدرش اردشیر اول بر سر دارد. دست چپ شاپور بر سر والرین است و در دست راستش چیزی مسطح و چهارگوش دارد. اسب به زیبایی تمام توسط هنرمند حجاری شده است. زیر پای اسب گوریان سوم افتاده است که در میشه در کرانه فرات کشته شد. پشت سر شاپور ۱۸ شخص بلند پایه ایرانی ایستاده اند.

-نگاره-های-پیروزی-امپراتور-ایران-بر-امپراتوران-روم2 سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم

سمت راست شاه یعنی مقابل او ، رومی ها هستند که با نگرانی به شاپور نگاه می کنند.قیصر دیگری به سوی شاپور می شتابد و دست های خود را ملتمسانه به سوی شاپور دراز کرده است.

-رستم-800x600 سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم

-نگاره-های-پیروزی-امپراتور-ایران-بر-امپراتوران-روم3 سنگ نگاره های پیروزی امپراتور ایران بر امپراتوران روم

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *