بلیط هواپیما سوئیت تبریز

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

زمان مطالعه : 5 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ بهمن ۱۳۹۸

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز بسیار تماشایی است. اصفهان شهر بزرگ جاذبه های گردشگری , فرهنگی , تاریخی و طبیعی است . ما در مطالب جاهای دیدنی اصفهان در بهار و ۱۰ جای دیدنی اصفهان در تابستان به برخی از زیباییهای اصفهان اشاره نمودیم در این مطلب جاذبه های گردشگری که معرفی نکرده بودیم را به شما معرفی می کنیم با امید به این که از آن در سفر خود به اصفهان در پاییز استفاده کنید . با آرزوی سفری خوش برای شما

کاخ چهلستون
عمارت چهلستون در اوایل قرن ۱۱ هـ .ق در میان باغ و مجموعه بناها و کاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است . این عمارت که یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز است عمدتاً به منظور پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق یک طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ . مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اطاقهای طرفین آن . مرحله سوم ـ ایوان ستون دار که از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشکیل شده است . نام چهلستون به نشانه کثرت ستونها و انعکاس تصویر بیست ستون در آب استخر است .

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

بازار قیصریه

سردرب قیصریه در شمال میدان امام (نقش جهان) ساخته شده است . این سردرب ، یکی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد . از این سردرب ، وارد یکی از زیباترین بازارهای جهان می شویم . این بازار در دوران صفویه مرکز فروش کالاهای گران قیمت بوده است و نمایندگان شرکتهای خارجی در این مکان دارای حجره هائی بوده اند . بازار اصفهان یکی از بزرگترین بازارهای ایران است که دارای قسمتهای مختلف می باشد و در هرقسمت کالاهای خاصی را به فروش می رسانند . برای مثال قسمت صنایع دستی ، طلا و نقره ، قالی ، کفش و غیره . بازدید از همه قسمتهای بازار ساعتها به طول می انجامد .

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

مسجد امام اصفهان

در جبهه جنوبی میدان نقش جهان ـ (میدان امام) ـ یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام قراردارد که به دستور شاه عباس اول ، توسط استاد علی اکبر اصفهانی احداث گردیده است . در مرحله اول سردرب اصلی و جلوخان ورودی با دو مناره خارجی مسجد ساخته می شود . درب مسجد با ورقهای نقره و طلا تزئین گردیده و مربوط به دوره شاه صفی ، جانشین شاه عباس اول است . در داخل مسجد یک حیاط اصلی و مرکزی ، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد . گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد . ارتفاع گنبد خارجی از کف مسجد ۵۰ متر می باشد . کتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان معروف دوران صفویه مانند : علیرضا عباسی ، عبدالباقی تبریزی ، محمدصالح اصفهانی و محمدرضا امامی مزین شده است

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

مسجد شیخ لطف اله اصفهان

در ضلع شرقی میدان امام (نقش جهان) مسجدی قراردارد که در زمان شاه عباس اول صفوی ، هنگام احداث میدان و همراه با بناهای اطراف آن به منظور محل عبادت و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله ، که از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده ، ساخته شده است . ساختمان مسجد در سال ۱۰۱۱ هـ .ق آغاز و در سال ۱۰۲۸ به پایان رسیده است .

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

منـارجـنـبــان اصفهان

منارجنبان یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و از آثار تاریخی مشهور ایران است که در ۵ کیلومتری غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد . ساختمان دارای یک ایوان و دو مناره است . قبر عبداله این محمد ابن محمود یکی ازچهره های شاخص قرن ۸ هجری در این بنا قراردارد . احداث این بنا همزمان با دوران حکومت ایلخانیان مغول می باشد . این بنا از نقطه نظر معماری ، دارای ارزش فراوانی است . یکی از ویژگیهای این بنا این است که اگر یکی از مناره ها تکان داده شود ، مناره دوم و تمام ساختمان تکان و حرکت بسیار محسوس دارد . ارتفاع ایوان از سطح زمین ۱۰ متر و ارتفاع مناره ها ۵/۱۷ متر می باشد . مسئله بسیار مهم این است که این بنا را برای تکان دادن نساخته اند وتکان دادن زیاد آن موجب ویرانی بنا می گردد .

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

مسجد حکیم اصفهان

مسجد حکیم اصفهان یکی از مساجد بسیار نفیس چهار ایوانه است که در فاصله سالهای ۱۰۵۱ تا۱۰۷۳ هـ .ق مقارن با سلطنت شاه صفی و شاه عباس دوم به همت طبیب حکیم محمد داوودخان ملقب به تقرب خان بر روی ویرانه های مسجد جامع جور جیراز بناهای قرن چهارم هجری ساخته شده است . براساس کتیبه های موجود ، معمار این بنا محمدعلی بن ستاد علی بیک اصفهانی است . آنچه مسجد حکیم را در عداد مساجد بسیار نفیس دوران صفویه قرار می دهد ، ارزشهای خاص معماری ، کتیبه های متعدد آن است که به دست استاد محمدرضا امامی ، خوشنویس نامدار عصر صفویه تحریر شده است . از دیگر قسمتهای دیدنی این بنا می توان به محراب بسیار زیبایی که با مقرنسها و کتیبه ها که به خط ثلث بر زمینه لاجوردی تزئین یافته است اشاره کرد .

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

قلعه سارویه

قلعه سارویه یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز است که به نام های کهن دژ یا تپه اشرف در اصل یه قلعه با قدمت هفت هزار ساله ، در کناره شمالی زاینده رود واقع شده است که بیش از هزار و چهارصد سال قبل کتابخانه بزرگی بوده و کتاب های علمی زیادی اونجا نگهداری می شده. با حمله اعراب به ایران این کتابخانه هم ویران می شه و باقی مونده هاش به شکل یه تپه بنام تپه اشرف دیده می شه. این قلعه در کنار پل شهرستان و ضلع شمالی زاینده‌رود قرار دارد.

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

آتشکده آتشگاه

آتشکده آتشگاه یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و در غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان – نجف آباد در نزدیکی منارجنبان بر فراز تپه‌ای سنگی و کم ارتفاع قرار دارد.

آتشگاه اصفهان از بناهای تاریخی اصفهان و از یادگارهای ایران باستان است. این بنا نزدیک رودخانه زاینده رود است و ساخت آن را به دوران ساسانی یا پیش از آن نسبت داده‌اند.
جاهای دیدنی اصفهان در پاییز جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • حسین بنی طبا

  سلام به نظر من بهتراست درفصل پاییز به جاهای تاریخی اصفهان بروید

  ۹ آبان, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  فکر نکنم جاهای دیدنی اصفهان پاییز و بهار داشته باشه.اصفهان واقعا همه جااهاش زیباست. خود خیابوناشم پر از درختو سرسبزه.واقعا شهر قشنگیه

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید تقریباً میتونم بگم در فصل پاییز میتونید از تمام مناطق تاریخی و دیدنی اصفهان دیدن کنیم فصل پاییز اصفهان واقعا زیباست چون طبیعت زیبایی داره و شهرداری خیلی به فضای طبیعی اصفهان رسیده

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  باغ پرندگان، باغ گلها، نقش جهان، ابيانه رو در سفر به اصفهان حتما ببينيد و لذت ببريد

  ۱۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  مگه میشه رفت اصفهان ولی کاخ چهلستونو نبینی

  ۲۸ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  قلعه سارویه در قسمت شمالی در کنار زاینده رود قرار دارد

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • احمد

  با سلام
  آدرس و موقعیت دقیق مکان های دیدنی کمک شایانی به بازدید کنندگان خواهد کرد.
  از زحمات شما متشکریم

  ۲۱ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • اسلوب

   سلام. شما می توانید با مراجعه به صفحه اختصاصی هر یک از جاذبه های گردشگری ذکر شده در این مطلب، در انتهای مطلب گزینه نقشه و آب و هوای مکان موردنظر را مشاهده کنید.

   ۲۱ آذر, ۱۳۹۷
 • محمد علی صدری

  سلام ، از اینکه اقدام به معرفی جاهای دیدنی اصفهان می کنید کار بسیار پسندیده و خوبی است لطفا به این کار ارزشمند ادامه دهید ، با تشکر

  ۱۵ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *