بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کاخ موزه سبز سعدآباد

۸ اسفند ۱۳۹۳کاخ موزه سبز سعدآباد استان تهران تهران

كاخ شهوند كه اكنون كاخ موزه” سبز” ناميده مي شود يكي از زيباترين كاخ هاي موجود در كشور است.اين كاخ از سال ۱۳۰۷ محل اقامت رضاخان بود. كاخ موزهء سبز در نقطه اي مرتفع در شمال غربي مجموعه كاخ هاي سعدآباد قرار دارد.
كاخ شهوند كه تكميل بناي آن از زمان وزرات جنگ رضاخان تا اوايل زمامداريش (۱۳۰۷-۱۳۰۱) به طول انجاميد, پيش از آن ساختماني بود متعلق به شخصي به نام “عليخان”. نامبرده از زمينداران سرشناس آن زمان بود, و تپه اي كه اين كاخ روي آن بنا شده به نام او به “تپه عليخان” معروف است.
رضا خان پس از آنكه ساختمان واقع براين تپه را از ” عليخان” خريداري كرد, كاخ كنوني را بنا نهاد.معمار كاخ ” ميرزا جعفر معمارباشي” بود.
در نماي خارجي اين كاخ از سنگهاي سبز معدني كمياب خمسهء زنجان استفاده شده و وجه تسميه كاخ نيز به همين سبب است. ديوارهاي بيرون كاخ به سنگهاي زيباي كنده كاري شده آراسته است.ملات سنگها از سرب است كه مانع شكستن آنها در اثر انبساط و انقباض مي شود.
در اصلي كاخ از سمت شمال غربي به سوي كوههاي مرتفع البرز باز مي شود.كاخ بر تپه اي بلند قرار گرفته و چشم انداز آن از سمت جنوب, شهر تهران است. مساحت زيربناي كاخ در دو طبقه ۱۲۰۳ متر مربع است.زيرزمين كاخ در سال ۱۳۵۰ در زمان محمدرضا بازسازي شد.
كاخ موزهء سبز, داراي گچ بريها وآئينه كاري هاي زيبايي است.تذهيب ديوارها اثر استاد “حسين طاهرزاده بهزاد” و خاتم كاريها, حاصل كار گــروهي كارگاه استاد “صنيع خاتم “است. ساختمان كاخ از دو طبقه تشكيل شده است, طبقهء اول شامل : پلهء ورودي, تالار آيينه , ناهارخوري, اتاق كار, اتاق پذيرايي و اتاق خواب است.

طبقهء ديگر زيرزمين كاخ است و شامل: سالن پذيرايي , دو اتاق خواب با سرويس و سالن ناهارخوري است.
يكي از زيباترين قسمت هاي اين كاخ تالار آيينه است كه با قالي هفتاد متري كار”عبدالمحمد عمواوغلي” مشهد مفروش شده و تاريخ بافت آن بـــــه زمان رضاخان مي رسد.
دستگيرهء درها از برنز مطلا است.ديوارها و سقف تالار, آيينه كاري است و روي آيينه ها با گلهايي از گچ تزيين شده است.در بالاي تالار آيينه يك دست مبل گوبلن قرار دارد كه مربوط به دورهء قاجار و از بيوتات سلطنتي است و ميز وسط آن متعلق به قرن ۱۸ فرانسه است. پرده اي نقره فام با چوب پردهء منبت كاري شده پنجرهء تالار را پوشانده است .
از ديگر وسايل اين كاخ كه اغلب از كشورهاي اروپايي خريداري شده, مي توان به چلچراغها, تابلوهاي نقاشي, مجسمه ها, مبلهاي دوره لوئي شانزدهم ودو ميز كنسول مربوط به دوره ناپلئون, ساعت , شمعدان, گلدانهاي برنزي, اشياء كريستال و پيانو اشاره كرد.

800px-Green-Palace-Tehran

800px-Hall_Mirror_-_Shahvand_Castle_1

800px-Kakh-e-sabz

800px-Sadabad9

800px-View_of_the_saadabad_palace

57783

kakhe-sabz-1024-mm1

Sabz_Palace

Sabz_Palace1

کاخ_سبز

سبز

سبز1

سبز2

سبز3

سبز4

سبز5

سبز6

سبز7

سبز8

سبز9

سبز10

سبز11

 

منبع : مجموعه فرهنگی سعدآباد

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    شامل معماري بي نظير و اشيا بسيار نفيس كه ديدنشان انسان را حيران مي كنند با اينه كار زيبا يك شاهكاره

    ۱ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *