بلیط هواپیما سوئیت تبریز

نقش شاپور

۴ آذر ۱۳۹۲نقش شاپور فارس داراب

نقش برجسته شاپور دارابگرد

در چهار كيلومتري جنوب داراب در دامنه كوهي به نام پهنا ، نقش برجسته اي از دوران ساسانيان وجود دارد كه بيانگر پيروزي شاپور اول بر امپراتوران روم است.

در اين نقش شاپور سوار بر اسب در وسط سنگ نگاره تمام رخ ديده ميشود و سه امپراتور رومي در جلوي او قرار دارند.اين نگاره در بالاي چشمه آب و بركه اي پر از ني قرار دارد.

اين نگاره ۹.۱۰ در ۵.۴۰ متر است شاپور اول هنگام پيروزي بر قيصر والرين حدود ۶۳ سال سن داشته است. اين نگاره بلافاصله پس از پيروزي كنده شده است. در اين نگاره شاپور تاج هميشگي خود را ندارد و تاجي شبيه تاج پدرش اردشير اول بر سر دارد.

دست چپ شاه بر سر والرين است و در دست راستش چيزي مسطح و چهارگوش دارد. اسب به زيبايي تمام توسط هنرمند حجاري شده است. زير پاي اسب يك قيصر رومي افتاده است. پشت سر شاه ۱۸بلند پايه ايراني ايستاده اند. سمت راست شاه يعني مقابل او رومي ها هستند.

مقابل او قيصر رومي ايستاده و سر خود را به پايين انداخته و متفكر به نظر ميرسد. قيصر ديگري به سوي شاپور مي شتابد ودستهاي خود را ملتمسانه به سوي شاپور دراز كرده است. قيصري كه زير پاي اسب افتاده است گورديان سوم است كه در سن ۱۹ سالگي در ميشه در كرانه فرات كشته شده است.

در اين نگاره نيز به اقتضاي سن كم او بدون ريش است. قيصري كه شاپور بر سرش دست ميكشد فيليپوس عرب است كه پس از مرگ گورديانوس صلح را به مبلغ نيم ميليون دينار از شاپور خريداري كرد. پيمان صلح در سال ۲۴۴ ميلادي بسته شد. قيصر سوم والرين است كه در سال ۲۶۰ ميلادي در ادسا اسير شاپور شده است.

آدرس: ۴کیلومتری جنوب داراب، دامنه کوه پهنا
نقش شاپور

نقش شاپور

نقش شاپور

نقش شاپور

نقش شاپور

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *