بلیط هواپیما سوئیت تبریز

منطقه حفاظت شده چهارباغ

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۴ شهریور ۱۳۹۶

منطقه حفاظت شده چهارباغ در موقعیت جغرافیایی N3616 E5111 در استان مازندران  واقع است. منطقه حفاظت شده چهار باغ در حوالی منطقه سیاه بیشه در کیلومتر ۹۰ محور کرج ـ چالوس واقع است. منطقه جنگلی چهار باغ با مساحتی بالغ بر ۱۹ هزار هکتار که شامل اکوسیستمی جنگلی کوهستانی و رودخانه‌ای و در برگیرنده روستاهای زیادی از جمله دلیر، ایلت، مچر، نوکرس، واسپول، دزماکوی، کیجان، انگورن، چهار باغ، پولاد کوه و است. همچنین دارای گون‌های جانوری از جمله پازن (کل و بز)، خرس، پلنگ، مرال، شوکا، روباه، گرگ، خوک، کب دری، کبک معمولی، عقاب طلایی، است و از نظر زیست محیطی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این منطقه ۲ محیط‌بان وظیفه حفاظت و حراست از مواهب طبیعی و محیط زیست را عهده دار هستند.

این منطقه با مساحت ۱۹۴۸۲ هکتار که در استان مازندران قرار دارد در سال ۱۳۸۰ تحت حفاظت قرار گرفت.دارای اقلیم نیمه مرطوب سرد است منطقه ای است کاملاً کوهستانی با دره های عمیق و پر آب ،جنگلهای نیمه انبوه و کم نظیر هیرکانی و مراتع ییلاقی چهار باغ در غرب منطقه حفاظت شده البرز مرکزی قرار دارد و رودخانه های چالوس ،مکا رود و انگوران در آن جار ی هستند گونه های اصلی جانوری منطقه عبارتند از: مرال،شوکا،خرس قهوه ای ،پلنگ ،گراز،بز و پازن،گربه جنگلی،گرگ،تشی،روباه معمولی،شغال،سمور جنگلی،کبوتر جنگلی،جی جاغ،انواع سنگ چشم،انواع سارگپه و عقاب جنگلی و جود تنوع زیستی بالا جنگلهای کم نظیر هیرکانی ،گونه های باارزش شوکا و مرال زمینه فعالیتهای علمی را در منطقه فراهم آورده است.

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : از سال ۱۳۸۰
موقعیت عمومی منطقه : در مسیر جاده چالوس – تهران ( جاده کندوان )
وسعت منطقه : ۱۹۴۸۲ هکتار
ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
بصورت اراضی جنگلی و نیمه جنگلی ، و حد نهائی محدوده جنگلی
جاذبه های اکوتوریستی : اراضی جنگلی و در مسیر جاده ارتباطی جاده کندوان و چشم انداز جالب توجه
وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری کشاورزی
تعارضات مهم منطقه : تجاوز به عرصه و تخریب اراضی منابع ملی ، چرای دام
تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل از نظر ساختار تشکیلاتی ( نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی و خودرو)براغی آن در نظر گرفته نشده .

791 منطقه حفاظت شده چهارباغ

792 منطقه حفاظت شده چهارباغ

793 منطقه حفاظت شده چهارباغ

794 منطقه حفاظت شده چهارباغ

795 منطقه حفاظت شده چهارباغ

796 منطقه حفاظت شده چهارباغ

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *