رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۴ دی ۱۴۰۱

قلعه کریم آباد رشتخوار

اشتراک گذاری

قلعه کریم آباد در ۶ کیلومتری جنوب شهر رشتخوار قرار دارد. دژی تاریخی مربوط به اواخر دورهٔ قاجار است و در شهرستان رشتخوار، جنوب روستای کریم‌ آباد واقع شده است. این بنا در ۱۳ بهمن ۱۳۸۸ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۸۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. قلعه تاریخی کریم آباد دارای ۴ برج دایره‌ ای شکل در اطراف قلعه، ۴ حیاط و تعدادی اتاق با تزئینات و نقاشی‌ های قدیمی روی دیوارها است. ورودی قلعه بسیار ساده و تعدادی از اتاق‌ها‌ی موجود در آن آراسته به تزئینات رسمی‌بندی، گچی و نقاشی روی گچ می‌باشد.

کریم آباد قلعه کریم آباد

روستای کریم آباد

روستای کریم آباد از توابع دهستان رشتخوار و بخش مرکزی در فاصله ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان رشتخوار واقع شده است. با توجه به شواهد معماری موجود و مصالح به کار رفته در بنا مربوط به اواخر دوره قاجاریه است که به علت قرار‌گیری قلعه در روستای کریم آباد به قلعه کریم آباد شهرت یافته است.

معماری بنا

بنا دارای مالکیت دولتی است که دارای پلان مربع شکل به ابعاد ۱۰۰×۱۰۰متر در راستای شمال شرقی و جنوب غربی است. ورودی قلعه در ضلع شمال شرقی قرار گرفته است. عرض ورودی ۲ متر و ارتفاع آن ۲.۷۰ متر است که توسط یک سردر با طاق هلالی و خشت هایی به شکل دندان موشی تزئین شده است. قلعه کریم آباد دارای ۴ برج در چهار گوشه بوده که قطر داخلی آن به ۸ متر می ‌رسد. ضخامت دیوارهای برج ۱ متر و ارتفاع برج ‌ها در ‌بلندترین نقطه به ۱۰ متر می‌ رسد. فضاهای داخلی قلعه توسط چهار حیاط و اطاق‌ های پیرامون آن تقسیم بندی شده است.‌

قلعه کریم آباد

مصالح به‌ کار رفته در بنا شامل خشت خام و کاهگل است و برای پوشش نهایی از اندود گچ در فضاهای داخل استفاده شده است. ورودی قلعه بسیار ساده و تعدادی از اتاق‌ های موجود در آن آراسته به تزئینات رسمی بندی، گچی و نقاشی روی گچ است. این قلعه تاریخی با بافتی متراکم و خانه هایی با دربهایی هشتی شکل که از درون به یکدیگر راه دارند، یکی از زیباترین و سالمترین قلعه های قدیمی در سطح استان خراسان رضوی به شمار می ‌رود.

قلعه کریم آباد

           
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    واقعا وضع بسيار بدي داره و درحال تخريب است و نياز به توجه و بازسازي داره

    ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *