بلیط هواپیما سوئیت تبریز

غار مظفر سهلک داراب

۲ اردیبهشت ۱۳۹۸غار مظفر سهلک داراب فارس داراب

غار مظفر سهلک ، از جمله زيباترين غارهاي آبي استان فارس در۱۸۰کيلومتري شرق داراب و در منطقه تنگه سهلک از توابع کوهستاني داراب واقع شده است.غار سهلک در شرق داراب در استان فارس قرار دارد که ۳۳۰متر عمق دارد.در سال ۱۳۷۲ توسط يك تيم ۳۳ نفره از كوهنوردان گروه كوهنوردي فتح داراب اين غار كه دهانه آن براي اهالي منطقه شناخته شده بود و حرف و حديث هايي پيرامون آن بود ،به طور كامل كشف شد.
غار سهلک از يك دهلير اصلي و چندين دهليز منشعب تشكيل شده است و چندين آبشار و حوضچه زيبا و مجموعه اي از استالاگميت ها و استالاكتيت هاي بي نظير در اندازه ها و طرح هاي مختلف زيبايي اين غار را تكميل كرده است.وارد غار که میشوی در انتهای غار یک دالان که کف آن به شکل حوضچه درآمده مشاهده می شود و دارای آب است.تعداد زیادی خفاش در غار وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است.با خروج از غار سهلک در سمت راست (به سمت جنوب) در دره ای که پشت غار سهلک واقع است غار دیگری وجود دارد که اهالی به آن غار روشن می‌گویند. یک دهانه بزرگ دارد و یک سرازیری به انتهای غار. در انتهای غار نیز آب جریان دارد.

بهترین فصل بازدید از این غار زیبا و بکر بهار و تابستان است.مسیر غار جاده ای خاکی و ناهموار دارد.
برخی از افراد محلی معتقد اند غار سهلک و چند غار اطراف آن در سال ۶۹ توسط گروه کوهنوردی آرش شیراز کشف گردید ولی پس از چند سال به دلیل نبودن مرجع ثبت غار در ایران توسط یک گروه دیگر اعلام کشف شد ، البته با اظافه کردن نام مظفر به سهلک.اخيراً جاده اي امكان رسيدن تا ۳۰۰ متري غار را با وسيله نقليه فراهم كرده است .
متاسفانه از سال ۷۲ كه اين غار كشف و معرفي گرديد و تاكنون بي آنكه هيچ كس مسئوليت حفاظت از اين گنجينه طبيعي زيبا را به عهده بگيرد شاهد تخريب اين غار زيبا بوده ايم.

مسیر پیاده روی براي رسيد به ورودي غار مظفر سهلك كوهنوردان بعد از رسيدن به بخش رستاق در۶۵ كيلومتري جاده داراب به بندرعباس از طريق گردنه گدار پنبه عازم دشت سلطان آباد ،روستاي گورخر و نهايتاً دهكده كوچك سهلك مي شوند و از اين روستا در مسير دره سهلك با دو ساعت راهپيمايي امكان رسيدن به دهانه غار وجود دارد.

غار مظفر سهلک داراب
غار مظفر سهلک داراب
غار مظفر سهلک داراب

منبع : بزنیم بیرون

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *