بلیط هواپیما سوئیت تبریز

غار اشکفت گاوی

۲۰ بهمن ۱۳۹۷غار اشکفت گاوی فارس مرودشت

غار اشکفت گاوی (Ashkoft-e Gavi Cave) در دامنه شمالی کوه سبز و در فاصله پنج کيلومتری جنوب غرب شهرستان مرودشت در استان فارس قرارگرفته است.
ارتفاع غار اشکفت گاوی از سطح دشت حدود ۳۰ متر است و دهانه آن به سمت رودخانه کر و در فاصله ۱۰۰متري آن قرار دارد.

تاریخچه
غار اشکفت گاوی از آثار با ارزش دشت مرودشت در دوره پيش از تاريخ است. از “غار اشکفت گاوي” يافته هاي باستاني متنوعي به دست آمده است که مي توان به تدفين انساني متعلق به انسان هوشمند (هوموساپينس)، ابزارهاي سنگي و ابزار استخواني اشاره کرد.
ویژگی ها
در ميان بقاياي به دست امده از غار تعدادي استخوان انساني نيز کشف شده بود که به آمريکا منتقل شده است.بقايای انساني شامل ده قطعه از بخشهاي مختلف جمجمه و ديگر اعضا انساني بوده است.
آزمايش کربن ۱۴ انجام گرفته بريافته هاي به دست آمده از غار، تقسيم بندي فرهنگي و گاهنگاري غار را به دوره پارينه سنگي جديد دوره زبرين نسبت مي دهد که تاريخ آن بين سالهاي ۲۷هزار تا ۱۶ هزار سال پيش را نشان مي دهد.
سیمای عمومی
اگر به اشکفت گاوی سری زدید، می توانید ستون های مخروطی شکل آن را ببینید که از آب چکها به وجود آمده و در سقف غار آویزان شده اند.
همان چیزی که زمین شناسان به آن استالاکتی می گویند. علاوه بر این، ستون هایی به همین شکل هم در کف غار دیده می شوند که اشکال جالبی را به وجود آورده اند.
زمان مناسب بازدید
اشکفت گاوی در تابستان هوای خنک و لطیفی دارد و بهترین زمان برای بازدید از این محل تاریخی فصل تابستان است.
سایر اطلاعات
اين مکان باستاني در سال ۱۹۶۹ ميلادي (۱۳۴۸خورشيدي) توسط ويليام سامنر و در طرح “بررسي باستان شناختي حوزه رودخانه کر” شناسايي و در سال ۱۹۷۸ميلادي (۱۳۵۷خورشيدي) توسط مايکل روزنبرگ کاوش شد.
نقاط مثبت
خمره بزرگ و زیبای این غار که اب خنک و گوارایی در آن جمع است، می تواند جذاب ترین صحنه ای باشد که در آن خواهید دید. این خمره درست در انتهای غار قرار گرفته که محل ریزش آب از سقف بر روی ستونی آهکی است.
نقاط منفی
روزها اگر سری به غار اشکفت بزنید می بینید که دستگاه های سنگ شکن در اطراف غار مشغول استخراج سنگ هستند و به علت مشخص نبودن حریم این غار هرلحظه به بدنه اشکفت گاوی نزدیک تر می شوند که این مساله نگرانی زیادی را در دوستداران میراث فرهنگی به وجود آورده است.

 

غار اشکفت گاوی
غار اشکفت گاوی
غار اشکفت گاوی
غار اشکفت گاوی

 

منبع:
bezanimbiroon.ir

تیکبان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *