بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر حمزه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ آذر ۱۳۹۸

شهر حمزه از توابع بخش سردشت شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.جمعیت شهر حمزه بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۰۹۱ نفر (در ۱٬۴۵۱ خانوار) بوده‌است.در سال ۱۳۵۹ با شروع جنگ ایران و عراق برخی از ساکنان مرزی شهرهایی همچون رفیع، بستان، هویزه، آبادان و خرمشهر به مناطقی امن همچون شهرک حمزه کوچانده می‌شوند. این شهرک در ۲۶ کیلومتر شهر دزفول واقع است. ساکنان اولیه آن صد در صد عرب بودند ولی پس از مدتی عده‌ای از ساکنان دزفول برای فرار از حملات موشکی و هوایی عراق نیز در مناطقی از این شهرک سکنی گزیده‌اند.

در سال‌های جنگ این شهرک در اوج فعالیت خود بود. از طرفی در قسمت شمال غربی این شهر روستای به نام شیرین آب موجود بود. ساکنان شیرین آب را مردمانی لر که کار اصلی آن‌ها کشاورزی و گله داری بود تشکیل می‌داد. در هر حال اوج فعالیت شهرک حمزه بین سال‌های جنگ تحمیلی بود یعنی از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۷ شمسی. پس از پایان جنگ مهاجران دزفولی به شهر دزفول بازمی‌گردند. همچنین مردم برخی از مناطقی همچون آبادان و خرمشهر و عده‌ای از اعراب ساکن رفیع به موطن خود بازمی‌گردند، اما تقریباً قریب ۷۰ درصد مردم عرب در آنجا می‌مانند.

کار اصلی مردمان شهر حمزه در دوران نخست شکل‌گیری کارهای خدماتی و کار در مزارع دزفولی‌ها بود. عده‌ای کم در شهرداری و برخی نیز در برخی از شرکت‌های مجاور شهرک استخدام شده‌اند. از همان روزهای اولیه مدارس ابتدایی و بعداً راهنمایی ساخته شد.

شهر حمزه  شهر حمزه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *