رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۸ مهر ۱۳۹۲

شاهین شهر

اشتراک گذاری

شاهین‌شَهر از شهرهای استان اصفهان است. این شهر در شهرستان برخوار و میمه قرار دارد. شاهین‌شهر در ۱۷ کیلومتری شمال شهر اصفهان و در حد فاصل دو اتوبان معلم و آزادگان که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است.

این شهر شهری تقریباً جدید است، اما با وجود تازگی رشد زیادی داشته‌است. شاهین‌شهر در منطقه‌ای به نام امیرآباد بنیان نهاده شده، به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیما سازی ایران در این شهر قرار گرفته‌است. بسیاری از مردم را مهاجران خوزستانی‌ زمان جنگ ایران و عراق تشکیل می‌دهند. لهجه مردم بیشتر لهجه فارسی معیار است. زبان‌های رایج فارسی معیار و لری بختیاری است.
شاهین شهر.jpg

ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند که با حدود ۸۰۰۰ نفر جمعیت (به همراه زرتشتیان و بهائیان) از ساکنین قدیمی این شهرستان می‌باشند.

قلعه مورچه خورت

در فاصله پنجاه کیلومتری اصفهان یا یک منزلی این‌شهر درمیان دشتی وسیع که اطراف و جوانب‌ آنرا کوهها و تپه‌های مرتفعی احاطه کرده است قصبه‌ای وجود دارد که آنرا مورچه‌خوار یا مورچه خورتش می نامند. وجه تسمیه ‌آن معلوم نیست. البته حکایتی در میان اهالی معروف است که هرچند دور از ذهن به نظر می رسد اما شنیدن آن خالی از لطف نیست:
می گویند که در زمان خلافت حضرت امیر (ع) حاکمی در این منطقه زندگی می کرد که سر عناد با اسلام داشت. به دستور حاکم فرزندان حضرت امیر (ع) دزدیده شده و به این منطقه آورده می شوند. چون حضرت علی (ع) از این واقعه مطلع می شود به سوی حاکم حرکت کرده و قصد بازپس گرفتن فرزندان را می کند. حاکم به خیال شکست دادن سپاه اسلام تمام انبارهای گندم و جو را در داخل قلعه پر کرده بود به نحوی که برای ۷ سال آذوغه وجود داشت. چون حضرت علی از این موضوع مطلع می شود، مورچه ها را مامور تخلیه انبارها می کند. روز بعد که مامورین با انبارهای خالی مواجه می شوند موضوع را به حاکم اطلاع می دهند که در نهایت مجبور به بازپس دادن فرزندان می شود.

مورچه خورت 2 شاهین شهر

نقشه شاهین شهر

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  ۹۰% مردم این شهر از مردمان خرمشهر و آبادان و اهواز هستن و بسیار خونگرم هستن .شهر در شمال اصفهان قرار داره و طی این سالها گسترش یافته و بزرگ شده

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  اين شهر توسط مهاجرين جنوبي جنگ تحميلي توسعه يافت
  يكي از بارزه هاي ويژه اين شهر خونگرمي مختص مردمان جنوبي ايران است كه در اين شهر به وفور يافت مي شود

  ۱۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  در رابطه با شهر شاهین شهر این نکته را قید نکردید که یکی از باسوادترین شهرهای ایران نیز هست با بالای ۹۹ درصد از جمعیت باسواد. و سومین شهر بزرگ استان بعداز کاشان -نجف آباد

  ۹ خرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *