رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۸ آذر ۱۴۰۰

روستای فیروزه بجنورد

اشتراک گذاری

روستای فیروزه بجنورد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است. در این روستا مردم تات ساکنند که به زبان تاتی تکلم می‌کنند. روستای فیروزه با قدمتی ۸۰۰ ساله یکی از روستاهای خراسان شمالی هست که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد قرار دارد. با ۷۰۰هکتار باغ گردو ی نژاد داراصیل وبهترین گردو از نظر طمع روغن دهی بالاقرار دارد. این منطقه با مساحت حدود ۴۳۷۴٫۹ هکتار (۴۳٫۷۵ کیلومتر مربع)، در فاصله حدود ۱۶ کیلومتری جنوب شهر بجنورد، با ارتفاع حدود ۱۳۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است . دارای عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۹ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۱۷ دقیقه شرقی است.

روستای فیروزه روستای فیروزه

روستای فیروزه از نظر توپوگرافی دارای موقعیت دره‌ای و به طور کلی در دامنه‌های شمالی مجموعه رشته کوه آلاداغ واقع شده است. که در این بین قله‌هایی که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه هستند، بیشتر جلب توجه می‌کنند. این منطقه در دامنه‌های شمالی کوه خرمن دره (با ارتفاع حدود ۱۹۳۰ متر)، دامنه‌های شرقی کوه گنگونه (با ارتفاع حدود ۱۸۵۱ متر) و دامنه‌های غربی کوه قاری (با ارتفاع حدود ۱۷۲۹ متر) واقع شده است.

از سمت شمال با اراضی روستاهای کچرانلو و ارک و از سمت شمال شرقی با اراضی روستای قره باشلو محدود است. باغات منطقه در دره موسوم به دره فیروزه در بخش شمالی، غربی و جنوب غربی روستای فیروزه قرار دارند. رودخانهٔ دائمی فیروزه – گریوان در سمت غرب روستا جریان دارد که سرچشمه آن ارتفاعات جنوبی روستا یعنی کوه گازه و دامنه‌های شمالی کوه سالوک است.

روستای فیروزه روستای فیروزه

رشته کوه آلاداغ

زیبایی چشم نواز دامنه های شمالی مجموعه رشته کوه آلاداغ و قله هایی که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه هستند. در این دره سرسبز خودنمایی می کند. قُلّه صخره ای “خرمن دره” و دامنه های شرقی کوه “گَنگونه ” از دیگر جاذبه های این طبعیت زیبا است.ارتفاعات آلاداغ توسط دشت‌های مانه وسملقان، بجنورد، شیروان و فاروج، از رشته کوه کپه داغ جدا شده است.خراسان شمالی را به دوقسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. آلاداغ درغربی ترین منطقه در حوالی جاجرم٬ به‌‌واسطه کوه‌های کم ارتفاع٬ به رشته کوه‌های “شاه کوه البرز” می‌پیوندد. جبهه شمالی آلاداغ با پرتگاه هایی گسلی به رود اترک و جبهه جنوبی آن از طریق گسل هایی با دشت جاجرم ارتباط پیدا کرده است .

امامزاده سید هادی

در میانه مسیر، در میان باغ‌های زیبای روستای ارک، بقعه مبارک امام‌زاده سید هادی(ع) از فرزندان حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) خودنمایی می‌کند. مردم منطقه علاقه خاصی به این امام‌زاده واجب التعظیم داشته و هر هفته خیل مشتاقان و زائران در این آستان مبارک به هم می‌پیوندند. بنای آستان امام‌زاده در حال بازسازی بوده و در صحن و اطراف آستان، مقبره شهدای روستاهای مجاور، دیدنی است.

روستای فیروزه بجنورد

نحوه دسترسی

راه دسترسی به روستای فیروزه، علاوه بر جاده زیبای رودخانه ای و کوچه باغ‌ها، شوسه بوده. و انتهای آن تقریباً بسته و به دامنه های جنوبی آلاداغ می‌رسد. رودخانه دائمی فیروزه – گریوان در غرب روستای فیروزه جریان دارد که سرچشمه آن «کوه گازه» و دامنه های شمالی کوه سالوک است.در مسیر این دره فراخ و سرسبز، روستاهای کچرانلو و ارک و و درّه زیبای قرباشلو از غرب و جنوب غربی، منظره ای به یادماندنی و خاطره انگیز را برای میهمانان “فیروزه” پدید آورده است. باغات میوه این درّه زیبا با درختان گردو، سیب، آلو و آلوچه، هلو و زدآلو، بر رنگارنگی این طبیعت افزوده و آن را هزاران بار زیباتر کرده است.

روستای فیروزه بجنورد

تات ها

مهربانی و میهمان‌نوازی مردم فیروزه، زبانزد گردش‌گرانی است که این منطقه زیبا را دیده‌اند. “تات” ها عنوان ساکنان این خطه ایران اسلامی است. “تات” نامی است که که مهاجمین ترک که از زمان غزنویان و در دوره سلجوقیان و مغولان در گروه‌های متعدد به این سرزمین آمده و رحل اقامت افکندند، به این اقوام داده‌اند.

مردم تات  امروزه در گستره جغرافیایی از منطقه دربند و داغستان روسیه واقع در غرب دریای خزر تا همدان و در جهت شرق تا شمال‌ خراسان زندگی می‌کنند. قومیتی واحد ندارند٬ بلکه یادگاران اقوام مختلف ایرانی هستند‌ که در جریان حضور ترکان مانند دیگران در زبان ترکی مستحیل نگشته و زبان و گویش خود را حفظ نموده‌اند. زبان تاتی نیز زبان واحدی نیست بلکه تفاوت‌های موجود در گویشهای مختلف تاتی مربوط به تفاوت زبان‌های نسل‌های گذشته این مردمان در پیش از آمدن ترکان ‌است. بخشی از اهالی شمال خراسان به انواع مختلف گویش تاتی سخن می‌گویند و مردم باصفای فیروزه نیز از تات زبان‌های این منطقه‌اند.

روستای فیروزه بجنورد

منطقه روستای نمونه گردشگری فیروزه

منطقه روستای نمونه گردشگری فیروزه در یک منظر کلی٬ به دلیل برخورداری از مناظر و چشم اندازهای زیبا٬ همچون ارتفاعات، عبور رودخانه فیروزه (گریوان) از مرکز آن. واقع شدن در حاشیه دره‌ای زیبا با انبوه درختان پرمحصول گردو و سایر درختان مثمر و غیرمثمر، دره‌ها، چشمه‌ها، پوشش گیاهی مناسب. محصولات تولیدی بسیار مرغوب، آب و هوای معتدل کوهستانی در فصل بهار و تابستان، مردمی خوب و مهربان و جاذبه‌های فرهنگی. از شرایط بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردش‌گران علاقه‌مند به محیط‌های روستایی و طبیعی برخوردار است.در انتهای مسیر رودخانه ای درّه فیروزه، غاری به نام ذوالفقار به چشم می خورد که در دل مردم این منطقه بازگوی داستان‌های بی‌شماری از اتفاقات این سرزمین کهن است.

روستای فیروزه بجنورد

روستای فیروزه بجنورد

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  واقعا روستای قشنگیه، در ورودی روستا جنگل قرار داره که یک رودخانه از آن میگذره و فضای جالبی رو ایجاد کرده است.
  به نظر من زندگی کردن در این روستا خیلی لذت بخشه و حتی تورهای گردشگری هم میتونند از این منطقه استفاده کنند.تورهای گردشگری با هزینه های خیلی کم میتوانند مسافران را به این منطقه بیاورند و از این منطقه دیدن کنند.

  با تشکر

  ۱۰ مهر, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • Mary dianati

   روستای فوق العاده زیبا،چشم انداز بکر،اب و هوا معرکه،ولی توصیه میکنم ب هیچ عنوان با بچه تو این منطقه نرید چون راه سختی داره،اگر تو حوزه ی گردشگری و پیاده روی حرفه ای نیستید اصلا نرید چون این منطقه پیاده روی خیلی زیاد داره،یسره باید از تو اب رد بشید یجاهایی بایدتاکمر تو اب برید،من حرفه ای نبودم خیلی اذیت شدم، فراموش نکنید لباس اضافه ببرید کفشتونم حتما ساقدار باشه،خوش باشید همیشه

   ۱۹ مرداد, ۱۳۹۸
  • علیرضا

   مسیر این روستا از کجاست ؟
   آیا پرورش ماهی هم در مسیر رودخونه بود ؟

   ۲ شهریور, ۱۳۹۸
 • مهدی احمدی

  سلام .فیروزه ایی که شما درمورد آن مطلب نوشته اید قسمت بالا مربوط به روستای فیروزه در چند کلیومتری بجنورد هست. وقسمت پایین مطلب شما که حرف از روسیه زده شده -مربوط به فیرزوه ایی هست که زمانی مال ایران بود اما اکنون در خاک ترکمنستان قرار دارد.وتقریبا در ۱۰۰ کلیومتری شمال شرق بجنورد می باشد.

  ۲۸ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما متن اصلاح شد .

   ۲۹ شهریور, ۱۳۹۶
  • یاسین فیروزه

   اقای محترم این فیروزه روزی جزو همون فیروزه ترکمنستان بوده ک ۱۲ تا از سران ایل فیروزه از اونجا ب این قسمت از خراسان شمای امده اند پدارن من در ۸۰۰ سال قبل از فیروزه ترکمنستان ب این منطقه آدمده اند و ما در اصلن برای کشور روسیه هستیم

   ۲۹ دی, ۱۴۰۱

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *