رزرو هتل ایران بوم گردی

روستاهای اهر ( معرفی ۲۸۹ روستای اهر )

زمان مطالعه : 50 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ شهریور ۱۴۰۱

روستاهای اهر را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد. در ابتدا با شهرستان اهر آشنا و سپس به معرفی ۲۸۹ روستای اهر می پردازیم .شهرستان اَهَر یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر اهر است. جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال۹۰ هجری شمسی ۱۲۸۰۰۰ نفر می‌باشد که ۹۲۰۰۰ نفر در شهر اهر و ۳۶۰۰۰ نفر در روستاها به سر می‌برند. مردم منطقه اهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. کشاورزی و دامداری دو قطب اقتصادی و تولیدی در این منطقه می‌باشد در کنار آن باغداری، دامپروری و زنبورداری نیز صورت می‌گیرد. فرش‌بافی، ورنی‌بافی، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی در روستاها و در بین عشایر رواج دارد.

روستاهای اهر

کلیه روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان اهر از امکان ارتباطات تلفن راه دور، بین‌الملل و تلفن خانگی بهره‌مند هستند.از نقاط دیدنی آن می‌شود به بازار قدیمی شهر اهر،خانه دکتر قاسم خان اهری، مسجد جامع، بقعه شیخ شهاب الدین اهری[پارک جنگلی فندقلو] اشاره کرد.∗

تاریخچه شهرستان اهر

سرزمین‌ اهر دارای‌ گذشته‌ای‌ دور است‌. سنگ‌ نبشته اورارتویى‌، بر دامنه كوه‌ زاغى‌ واقع‌ در شمال‌ روستای‌ سقین‌دل‌، در نزدیكى‌ اهر و نیز بقایای‌ دژهای‌ ساسانى‌ در این‌ منطقه گواه‌ این‌ ادعاست‌، در حدود العالم‌، اهر قصبه میمد (میمند) معرفى‌ شده‌ است‌. در اواخر سده ۶ و اوایل‌ سده ۷ ق‌، اهر مدتى‌ تختگاه‌ ملوک پیشتكین‌ بود. در دوره صفویه‌، اهر به‌ سبب‌ وجود بارگاه‌ شیخ‌ شهاب‌الدین‌ اهری‌ در آنجا، مورد توجه‌ شاهان‌ صفوی‌ قرار داشت و مدتى‌ نیز حاكم‌نشین‌ قره‌داغ‌ شمرده‌ مى‌شد. در دوره قاجاریه‌ و جنگ‌ نخست‌ ایران‌ با روسیه، اهر مدتى‌ مركز فرماندهى‌ عباس‌ میرزا بر ضد قوای‌ روسیه‌ بود. در شهریور ۱۳۲۰ش‌، شهر اهر و شهرهای‌ دیگر آذربایجان‌، مورد حمله هوایى‌ نیروهای‌ شوروی‌ قرار گرفت‌ و عده‌ای‌ از مردم‌ اهر در این‌ حمله‌ كشته‌ شدند.

روستاهای اهر

موقعیت جغرافیایی

شهرستان اهر با وسعت ۳۰۷۴ كیلومتر مربع (۶.۷ درصد مساحت استان) در ۱۱۰ كیلومتری تبریز واقع شده است. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان‌های هوراند و کلیبر، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان ورزقان و از سمت جنوب با شهرستان هریس هم‌مرز است.

تقسیمات کشوری

بخش مرکزی
دهستان آذغان
دهستان اوچ هاچا
دهستان بزکش
دهستان گویجه بل
دهستان ورگهان
شهر: اهر
بخش فندقلو
دهستان قشلاق
دهستان نقدوز

آب و هوای شهرستان اهر

شهرستان اهر در یك منطقه كوهستانی قرار گرفته و مشخصه اصلی آن، رشته كوه قره‌داغ است كه قلل مرتفع آن چهره كوهستانی به شهرستان داده است. این شهرستان در میان ارتفاعات مهمی چون قلعه دختر به ارتفاع ۱۲۶۶ متر و كوه تاریخی معروف هشت سر با ارتفاع ۲۵۳۶ متر محصور شده و دامنه ارتفاعات مزبور از جهات شمال و جنوب و غرب تا هوراند كشیده شده است. پست‌ترین نقطه، بخش كناره‌های رودخانه قره‌سو كه در قسمت شرقی شهرستان واقع و محل كشت و زرع انواع محصولات باغی و زراعی است.

روستاهای اهر

روستاهای اهر

روستای آذغان

روستای آذغان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۳۲ نفر بوده‌است.

روستای آرمدلو سفلی

روستای آرمدلو سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲ نفر بوده‌است.

روستای آغ‌دره (هوراند)

روستای آغ‌دَرّه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷ نفر بوده‌است.

روستای آقاکندی

روستای آقاکندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.این روستامتعلق به هزاره اول ق.م می‌باشد. از روستاهای همجوار آن می‌توان از رشت آباد قدیم و جنگل آباد و نهار نام برد.ساکنین این روستای با صفا مثل اکثر روستاهابه شهرهامهاجرت کرده و در حال حاضر این روستا تقریباً دارای ۲۴خانوار می‌باشد.از محاسن این روستا از طبیعت سر سبز آن می‌توان نام برد، از آن جمله مناطق کلهلی و گول ، گوزه لر و تنگ می‌باشند که در فصل‌های بهار و تابستان تفرجگاه مناسب برای گردشگران منطقه می‌باشند.این روستا از نظر تاریخی خیلی اهمیت دارد در این روستا چن قبرستان قبل از میلاد وجود دارد که یکی از قبرستان‌های ملقب به «رزگان» که افراد بومی به این اسم میشناسند،این قبرستان به ثبت ملی رسیده است ولی چند سالی است مورد غارت قرار گرفته‌است و آثار باستانی وگنجینه‌های بسیاری یافت شده ولی توسط افراد سودجو فروخته شده‌است ویک قبرستان در قسمت شمالی این روستا وجود دارد که به قبرستان ارمنی‌ها معروف می‌باشد که آن‌ها نیز توسط افراد سودجو مورد حفاری غیر مجاز گرفته‌است چن سنگ نوشته بزرگ قدیمی در ورودی روستا وجود داشت که به زبان‌های میخی وآشوری حک شده بود که دربارهٔ روستا وتاریخ آن حکایت داشت که آن نیز به غارت رفته‌است ولی یک سنگ نوشته کوچک با تلاش میراث فرهنگی هم‌اکنون در موزه شیخ شهاب الدین اهر نگهداری می‌شود براساس آثار وکتیبه‌های یافت شده قدمت این روستا به دوهزار سال قبل میلاد برمیگرد واقوام گوناگونی در این مکان زندگی می‌کردند که هرکدام در یک قسمت روستا و هرکدام قبرستان مخصوص خود را داشتند.

روستای آق‌بلاغ

روستای آق‌بلاغ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای آق‌دیوار

روستای آق‌دیوار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۸ نفر بوده‌است.

روستای آلپاویت

روستای آلپاویت یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۲ نفر بوده‌است.

روستای آلچالو

روستای آلچالو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸ نفر بوده‌است.

روستای آل‌مان قدیم

روستای آلمان قدیم یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش قرار داشته و از لحاظ موقعیت جغرافیایی از سمت شرق به روستای آلمان جدید،از غرب به داش لوجه،از شمال به روستای ریحان و از سمت غرب به روستای یوزبند منتهی می شود. قابل ذکر است دلیل نامگذاری این منطقه هموار به سبب اعتقاد مردم بومی به موجودات ماورالطبیعه بوده که از آن نشات گرفته است. آل:نام موجودی ماورایی و غیر عینی مان:در ترکی پسوند مکان در نتیجه آلمان یعنی مکانی که در آن موجود ماورایی(آل)یا به اصلاح (آل آروادی)وجود دارد. روستاهایی نظیر:آللی و آلوار نیز پیرو این قاعده هستند. میوه های فصلی همچون زردآلو و گیلاس و سیب به وفور در این منطقه خوش آب و هوا یافت می شوند. مکان گردشگری این روستا کوه (قوشاداغ)است که همه ساله کوهنوردان بسیاری را جذب خود می نماید.

روستای آمپار

روستای آمپار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۸ نفر بوده‌است.

روستای آوالان

روستای آوالان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه شهرستان هوراند واقع شده‌است. جمعیت این روستا ۱۵۳ نفر و ۲۵ خانوار می باشد.

روستاهای اهر

روستاهای اهر

روستاهای اهر

روستاهای اهر

روستاهای اهر

روستای آیدین‌لو

روستای آیدین‌لو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای ابریق

روستای ابریق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. در این روستا مقبره دو امامزاده قرار دارد که احتمالاً نوادگان دختری و پسری امام جعفر صادق باشند.در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۲۵ خانوار، از روستای ابریق بعنوان قشلاق استفاده میکردند. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹۱ نفر بوده‌است.

روستای ابللو

روستای ابللو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۷ نفر بوده‌است.

روستای ارمک (هوراند)

روستای ارمک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۸ نفر بوده‌است.

روستای ارنان (هوراند)

روستای ارنان (اهر)، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.این روستا در دهستان چهاردانگه قرار دارد وبراساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۸۷ نفر بوده‌است.

روستای ازناب خالصه

روستای ازنابخالصه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۸ نفر بوده‌است.

روستای ازناب سفلی (هوراند)

روستای ازناب سفلی (اهر)، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است .این روستا در دهستان چهاردانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۷۹ نفر بوده‌است.

روستای ازناب علیا (هوراند)

روستای ازناب علیا (اهر)، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.این روستا در دهستان چهاردانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۴ نفر بوده‌است.

روستای اشدلق

روستای اشدلق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹ نفر بوده‌است.

روستای افیل

روستای افیل یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۳۹ نفر بوده‌است.

روستای اللو

روستای اللو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۳۶ نفر بوده‌است.

روستای الوار

روستای الوار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۰۱ نفر بوده‌است.

روستای انباق جواد

روستای انباق جواد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۷ نفر بوده‌است.

روستای انباق حاجی‌خان

روستای انباق حاجی‌خان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای انباق سرخای

روستای انباق سرخای یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بوده‌است.

روستاهای اهر

روستای انباق علیا

روستای انباق علیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۹ نفر بوده‌است.

روستای انجرد

روستای انجرد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.این روستا به دلیل دارا بودن طبیعت بکر هرساله فصل های بهار و تابستان میزبان خوبی برای گردشگران میباشد، از جمله از مناطق میتوان به غار یخی (بوزخانا) اشاره کرد. و نیز بدلیل وجود معادن مس و طلا کارخانه معدن اندیس مس ناحیه انجرد نیز در این روستا افتتاح شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۶۸ نفر بوده‌است.

روستای انداب جدید

روستای انداب جدید یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲ نفر بوده‌است.

روستاهای اهر

روستای انداب قدیم

روستای انداب قدیم یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸۲ نفر بوده‌است.

روستای اورنگ

روستای اورنگ (اهر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.این روستا در دهستان آذغان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۰۸ نفر بوده‌است.

روستای ایلکده

روستای ایلکده یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۲ نفر بوده‌است.

روستای اینجار

روستای اینجار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه ، شهرستان هوراند واقع شده‌است.طبق آخرین سرشماری انجام شده ی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ این روستا پر جمعیت ترین روستای شهرستان هوراند با جمعیت ۷۰۸ نفر (۲۰۲ خانوار) می باشد، که از این تعداد ۳۶۶ نفر مرد و ۳۴۲ زن می باشند.

روستای باباجان

روستای باباجان (اهر)، روستایی از توابع بخش فندقلو شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان قشلاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۵۰ نفر بوده‌است.

روستای بال‌داغی

روستای بال‌داغی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۷ نفر بوده‌است.

روستای باللی‌قشلاق

روستای باللی‌قشلاق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۵۳ نفر بوده‌است.

روستای برمس

روستای برمس یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۵ نفر بوده‌است.

روستای بزینان

روستای بزینان یا بزآیلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.روستای بزنیان (بزآیلان) از روستاهای تاریخی و باستانی آذربایجان شرقی بوده و در حدود ٦۰ کیلومتری شهرستان اهر و ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان هوراند و در دهستان دودانگه واقع شده است.از روستاهای همسایه بزآیلان می توان؛ نیق، اینجار، محمدآباد، تازه کند، آوالان، میدان، جابان و خود شهر هوراند را نام برد، که در این میان اینجار، نیق و شهر هوراند نزدیکترین آنها می باشد.سرشماری غیر رسمی و محلی سال ۱۳۹۸، حاکی از وجود ۲۰ خانوار و ۱۳۰ نفر جمعیت در روستای بزآیلان می باشد.
متأسفانه به دلیل نبود امکانات و اینترنت وآنتن دهی وخاکی بودن جاده و درآمد کافی در روستا اهالی روستا تدریجاً به شهرها مهاجرت کرده بودند.خوشبختانه اخیراً مردم با بازگشت به روستا و احداث خانه های نو، قدمهایی در آبادسازی روستا برداشته اند.
یکی از مناظر معروف و دیدنی روستای بزآیلان مجسمه سنگی اوچ قارداش (سه برادر) با ارتفاع تقریبی ۳ متر می باشد. ارتفاع و موقعیت قرارگیری این مجسمه ها به گونه ای است که از مجاورت آن، روستای اینجار، قلعه پشتاپ، شهر هوراند و روستای بزآیلان براحتی دیده می شود.
یکی دیگر از جاهای دیدنی روستای بزآیلان؛ توپ آغاج (درختان بی نظیر توپی شکل) می باشد. به نقل از اهالی روستا، امامزاده ای در زیر این درخت ها دفن شده است و به همین دلیل اهالی روستا، احترام خاصی نسبت به این مکان قائل هستند.از مناظر دیدنی دیگر روستا می توان آبشار یوخاری دره و چشمه های زیبای آن، آشاغی چای، چشمه های دوقوز بولاخ، گول بولاخ و باغهای زیبای آن را نام برد.

روستای بصیرآباد

روستای بصیرآباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۷ نفر بوده‌است.

روستای بهل

روستای بهل یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. این روستا دارای جنگل های سرسبز و مراتع مناسب می باشد. همسایگان بهل ، روستاهای افیل، انداب، قلعه باشی می باشد. مهم ترین جاذبه گردشگری روستای بهل پارک جنگلی فندقلو می باشد.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۴۹ نفر بوده‌است.

روستای بیدلو

روستای بیدلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بوده‌است.

روستای بینق

روستای بینق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶ نفر بوده‌است.

روستای پارچه قشلاق

روستای پارچه قشلاق (اهر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان قشلاق قرار دارد وبراساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸ نفر بوده‌است.

روستای پارچه‌قشلاق

روستای پارچه‌قشلاق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۶ نفر بوده‌است.

روستای پالدرن

روستای پالدرن یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۰ نفر بوده‌است.

روستای پریجان

روستای پریجان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.همچنان با سیری در ایران همراه باشید تا با دیگر روستاهای اهر آشنا شوید.

روستای پسته‌بیگ‌لو

روستای پسته‌بیگ‌لو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۸ نفر بوده‌است.

روستای پشتاب

روستای پشتاب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه شهرستان هوراند واقع شده‌است.قلعه پشتاب از مکان‌های تاریخی و دیدنی آن است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۲ نفر بوده‌است.

روستای پیجیک

روستای پیجیک یکی از روستاهای استان اردبیل شهرستان مشگین شهر است که در بخش قصابه واقع شده‌است.این روستا ازمناطق خوش آب و هوا در فصل بهار وتابستان است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۷ نفر بوده‌است.

روستای پیراسمیلو

روستای پیراسمیلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۷ نفر بوده‌است.

روستای پیره‌یوسفیان

روستای پیره‌یوسفیان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۶ نفر بوده‌است.

روستای تابستانق

روستای تابستانق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه شهرستان هوراند واقع شده‌است.

روستای تازه‌کند

روستای تازه‌کند (شاهوردی) یکی از روستاها و مرکز بخش فندقلو شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی است. این روستا در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۷ خورشیدی به مرکزیت بخش ارتقا یافته است.بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت روستای تازه‌کند قشلاق در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، برابر با ۱۳۴ نفر بوده است.

روستای تازه‌کند داودلو

روستای تازه‌کند داودلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۸ نفر بوده‌است.

روستای تازه‌کند طهماسب

روستای تازه‌کند طهماسب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۶ نفر بوده‌است.

روستای تازه‌کند مسقران

روستای تازه‌کند مسقران یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱۹ نفر بوده‌است.

روستای تازه‌کند نصیرآباد

روستای تازه‌کند مزرعه اجاقوردی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹ نفر بوده‌است.

روستای تازه‌کند نیق

روستای تازه‌کند نیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۷ نفر بوده‌است.

روستای تازه‌کند یافت

روستای تازه‌کند یافت، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان دودانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶ نفر بوده‌است.

روستای تاقلار

روستای تاقلار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای ترانچه

روستای ترانچه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶ نفر بوده‌است.

روستای ترکلان

روستای ترکلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۷ نفر بوده‌است.

روستای تقی‌کندی (هوراند)

روستای تقی‌کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴نفر بوده‌است.

روستای تنباکولوق

روستای تنباکولوق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان هوراند بخش آبش‌احمد واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۰نفر بوده‌است.

روستای تین (هوراند)

روستای تین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۷ نفر بوده‌است.

روستای جابان (دودانگه)

روستای جابان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۱ نفر بوده‌است.

روستای جابان (دیکله)

روستای جابان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای جالیق (بزکش)

روستای جالیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۷ نفر بوده‌است.

روستای جالیق (قشلاق)

روستای جالیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای جرزنگ

روستای جرزنگ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۰ نفر بوده‌است.

روستای جعفرآباد (هوراند)

روستای جعفرآباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۹ نفر بوده‌است.

روستای جلایر

روستای روستایی به همین نام در نزدیکی ساوه وپشت سد ساوه با اب هوای عالی وجو دارد جلایر یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای جوان‌شیخ

روستای جوان‌شیخ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۲نفر بوده‌است.

روستای جوبند

روستای جوبند یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. وجود کوه شیور در کنار این روستا منظره زیبایی را به روستای جوبنده بخشیده. فاصله آن از مرکز استان ۱۱۰ کیلومتر
و از شهرستان اهر ۱۵ کیلومتر می‌باشد . این روستا در شمال شهرستان و با روستاهای زنداباد درغرب ،جوان شیخ درشرق، صومعه و علیرضاچایی در جنوب و در شمال با کوه‌های شیور همجوار است. روستای جوبند دارایه ۶۵ خانوار و ۲۲۵ نفر جمعیت هست شغل اصلی اهالی دامپروری و کشاورزی می‌باشد و از امکانات آب، برق، گاز، تلفن وخانه بهداشت بهرمند می‌باشد.

روستای چاپان

روستای چاپان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.روستای چاپان در ۱۴ کیلومتری شهرستان اهر به طرف کلیبر واقع است این روستا از طرف غرب به روستای ونه آباد و از طرف شرق به روستاهای کوسالار و سامبران محدود می‌شود از طرف شمال با کوه سربلند قزل قیه از سایر روستاها جدا گردیده است از طرف جنوب به روستاهای قلعه ملک و بینق محدود میشود.

روستای چرمه‌داش

روستای چرمه‌داش یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. این روستا در فاصله چهار کیلو متری از هوراند واقع شده‌است.چرمداش داری آب هوایی معتدل ومرطوب در زمستان و گرم وخشک در تابستان می‌باشد .این روستا در فصل بهار خیلی زیبا و با طراوت می‌شود و دشت‌های پر از گل لالهٔ آن دیدن دارد. این روستا دارای پتانسیل زیادی در منطقه از لحاظ گشاورزی می‌باشد ، که به دلیل عدم توجه مسعولین سرمایه‌های این روستا که همان آب رود خانه قانی چای میباشد از دست مردم میرود،و گشاورزی این روستا با مساعل عدیده ای مواجه می گردد. این روستا با وجود این که در نزدیک‌ترین نقطه به رود خانه است از مشکلات آب شرب و آب گشاورزی رنج می برد.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵ نفر بوده‌است.

روستای چشمه‌وزان

روستای چشمه‌وزان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.روستای چشمه وزان نیز دارای دو دسته گردشگری است :
گردشگری مذهبی : چهار تن از نوادگان امام چهارم شیعیان در این روستا به خاک سپرده شده اند .
گردشگری طبیعی : آبشار چشمه وزان گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است .براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶۲نفر بوده‌است.

روستای چلان

روستای چلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای چل‌قشلاقی

روستای چل‌قشلاقی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۷۳ نفر بوده‌است.

روستای چوبانلار

روستای چوبانلار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۴ نفر بوده‌است.

روستای چیناب

روستای چیناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۹نفر بوده‌است.

روستای حاجی‌علی‌بیگ‌کندی

روستای حاجی‌علی‌بیگ‌کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای حسین‌کندی

روستای حسین‌کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۰نفر بوده‌است.

روستای حصار سیدلر

روستای حصار سیدلر یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶ نفر بوده‌است.

روستای حوریدرق

روستای حوریدرق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۸۷ نفر بوده‌است.

روستای خان‌کندی (هوراند)

روستای خان‌کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴۳ نفر بوده‌است.

روستای خداقلی (هوراند)

روستای خداقلی (اهر)، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان دودانگه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶ نفر بوده‌است.

روستای خرده‌قشلاق

روستای خرده‌قشلاق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵ نفر بوده‌است.

روستای خرم‌آباد

روستای خرم‌آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای خضرکندی

روستای خضرکندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای خلفیان

روستای خلفیان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۶۰نفر بوده‌است.

روستای خلیفه لو

روستای خلیفه لو (اهر)، روستایی از توابع بخش هوراند شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان دیکله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۷ نفر بوده‌است.

روستای خونیق

روستای خونیق یکی از روستاهای اساطیری استان آذربایجان شرقی است.خونیق.به معنای دره ی خرم (اِخ) دهی است جزء دهستان گویجه بل، بخش مرکزی شهرستان اهر، در ۵ کیلومتری جنوب اهر و یک‌هزار گزی شوسهٔ تبریز به اهر. دارای ۶۸۵ تن سکنه.در خود روستا و سکنه بسیاری در مشیریه تهران است .خونیق جزو تاریخی ترین روستاهای فلات ایران است . که تاریخ ان به دوران عصر مفرع طبق یافته کاوش های باستان شناسی اخیر برمی گردد . مردمان این دیار به زبان ترکی ادربایجانی با لهجه اصیل خونیقی صحبت میکنند . از قدیم الایام این مردمان در جنگ و ستیز سلحشور بوده .جمعیت این روستا از طوایف باقرری . قول گل گودلی (دست کوتاه) یابلی ،صادقلی،نورمحمدلی، رستم لو و چند طایفه گم نام دیگر تشکیل شده است.

این روستا دربازی فوتبال هم صاحب سه باشگاه میباشد که پر افتخارترین ان تیم الف خونیق هست که در لیگ قهرمانان قره داغ دارای ۱۵ عنوان قهرمانی است. آب این روستا از دو رشته چشمه تامین میشود و راه ان آسفالت است (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۴). از مهم‌ترین و شاید سرشناس‌ترین افراد خونیق می‌توان از علی پهلوان که در دهه پنجاه هجری شمسی از جوانمردان و قهرمانان کشتی کشور می باشد که مدال قهرمانی خود را در جام کشاورزی کشور از دست نخست وزیر وقت به گردن آویخت. عشق علی نام اسطوره دیگر این روستا است که طبق روایات فردی با توانایی های فیزیکی بالا و سجایای اخلاقی حسنه بوده است او در جوانی بتهران مهاجرت میکند . ودر بدو ورود از خوبای تهران لقب میگیرد و میدان میوه و ماهی ان زمان که ادغام درهم بودند را به قرق خود درمی اورد . و همین اقتدار او تا به اکنون پا برجا بوده و ریشه مهاجرت و موفقیت خونیقی ها در عرصه تجارت در این حرکت پهلوان نهفته است .از با سوادترین های خدوم روستای خونیق محمدعلی نورمحمد می باشد که در دوران بخشداری و خانه انصاف آن زمان خدمات ارزنده ای به خونیق و روستاهای اطراف ارائه میکرد.

روستای خوی‌سورق

روستای خوی‌سورق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۷ نفر بوده‌است.

روستای داش‌بلاغ

روستای داش‌بلاغ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.شغل اصلی روستاییان کشاورزی و دامداری می باشد.نزدیک به ۲۰ خانوار در آن زندگی می کنند.این روستا طبیعت زیبایی دارد و از وسط این روستا روخانه کج رود (کجره) رد می شود بنا به نقلی این روستا جزو راه های مخفی قلعه قهقهه بوده است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۴ نفر بوده‌است.

روستای داش‌بلاغ مغار

روستای داش‌بلاغ مغار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۰ نفر بوده‌است.

روستای داشلوجه

روستای داشلوجه (اهر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.این روستا در دهستان بزکش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۰۲ نفر بوده‌است.این روستا مزارع کشاورزی حاصلخیزی داشته و در تولید انواع محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. از محصولات کشاورزی مهم تولید این روستا:گندم ،جو و … میباشد. سیب و آلبالو از مهمترین محصولات تولیدی این روستاست.

روستای دامناب

روستای دامناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۱ نفر بوده‌است.

روستای داودلو

روستای داودلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۴ نفر بوده‌است.

روستای دایلار

روستای دایلار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۷۳ نفر بوده‌است.

روستای دره‌قشلاق سفلی

روستای دره‌قشلاق سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۶ نفر بوده‌است.

روستای دره‌قشلاق علیا

روستای دره‌قشلاق علیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای دغلیان بالا

روستای دغلیان بالا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۱ نفر بوده‌است.

روستای دغلیان پایین

روستای دغلیان پایین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۴ نفر بوده‌است.

روستای دلقناب

روستای دلقناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۶ نفر (۳۴خانوار) بوده‌است.

روستای دمیرتپه

روستای دمیرتپه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۴ نفر بوده‌است.

روستای دوپیق

روستای دوپیق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است زبان مردم روستا ترکی است این روستا از شمال به دغلیان و لزگی بولاخ از غرب به میسرو و بششح و از جنوب با رشت آباد، آقا کندی، جنگلو و بجویشن همسایه است مساحت تقریبی روستا ۴۰۰۰ هکتار است که غالبا کشت دیم گندم جو و عدس می باشد.دوپیق دارای ۱۰۰ خانوار و ۷۰۰ نفر جمعیت دارد که به کار کشاورزی و دامداری مشغولند.دوپیق قدمتی چندین هزار ساله دارد که متاسفانه در حال نابودی توسط افراد دزد وقبرکن می باشد.متاسفانه آثار باستانی این روستا در حال نابودی است.از جاهای دیدنی روستا می توان به چشمه آب چخماخ بولاخ اشاره کرد. دوپیق قدمتی به مراتب قدیمی تر از کتیبه سغندل و روستاهای اطراف دارد و گواه آن سنگ های آسیاب و کتیبه های سنگی موجود مطالعه نشده هست. همچنن منطقه “گورار مزار” این ادعا را قویتر می کند.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۴۸ نفر بوده‌است.

روستای دوشدور

روستای دوشدور یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.و دومین آبادی این دهستان بعد از ورگهان می باشد.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۶۵ نفر بوده‌است.

روستای دوغان

روستای دوغان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش فندوقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای دیزبین

روستای دیزبین یکی از روستاهای شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی است . این روستا در چهار کیلومتری و در جنوب اهر واقع شده است .نام قدیمی روستای دیزبین ، دژبین بوده که به مرور زمان به دیزبین تغییر کرده است ، برای اینکه اطراف روستا دیوار کشی(حصار خشتی) بوده به مانند قلعه بوده است .که از این رو دژبین می گفتند. قسمتی از این حصار خشتی تا زلزله سال ۱۳۹۱ (اهر ،هریس،ورزقان) وجود داشت که در اثر زلزله از بین رفت .از محصولات کشاورزی و باغی روستای سرسبز دیزبین می توان به سیب قره قرمز، آلبالو ، ذرت(بلال) و… اشاره کرد. و همچنین اریشته(رشته پلویی) دیزبین نیز معروف خاص و عام است و از سراسر ایران مشتری دارد . دیزبین همچنین از لحاظ قدمت جزو روستا های قدیمی است و قدمت زیادی دارد.

روستای دیزبین

روستای دیزبین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای دیزج تلخاج

روستای دیزج تلخاج یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است، و ۱۵۰ تن سکنه دارد.

روستای دیزج جالو

روستای دیزج جالو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۹۷نفر بوده‌است.

روستای رزین

روستای رزین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۷ نفر بوده‌است.

روستای رشتاباد جدید

روستای رشتاباد جدید یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۲ نفر بوده‌است.

روستای رشتاباد قدیم

روستای رشتاباد قدیم یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۲۸ نفر بوده‌است.

روستای رواسجان

روستای رواسجان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.همچنان با سیری در ایران همراه باشید تا با دیگر روستاهای اهر آشنا شوید.

شغل مردم رواسجان دامداری و کشاورزی می‌باشد . رواسجان دارای باغات سیب فراوان و کشتزارهای گندم و جو و عدس می‌باشد .براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۰۰ نفر بوده‌است.

روستای ریحال

روستای ریحال یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش فندوقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۸ نفر بوده‌است.

روستای ریحان

روستای ریحان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۳۱نفر بوده‌است.

روستای زردخانه

روستای زردخانه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. که با روستاهای شیشه و کوسه آر وشیشه نام برد، تپه زردخانه دارای ۹۵ سنگ قبری با قدمت ۵هزار ساله به دوره واشکانی می‌باشد که در تاریخ سال۹۲در استان البرز به ثبت ملی رسید.نمونه سنگ در موزه تاریخی آذربایجان تبریز نگهداری می‌شود.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۵ نفر بوده‌است.

روستای زرگر

روستای زرگر (اهر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان بزکش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۸ نفر بوده‌است.

روستای زگلیک سفلی

روستای زگلیک سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۴ نفر بوده‌است.

روستای زگلیک علیا

روستای زگلیک علیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۰ نفر بوده‌است.

روستای زگلیک کوربلاغ

روستای زگلیک کوربلاغ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۳ نفر بوده‌است.

روستای زنجیربلاغ

روستای زنجیربلاغ یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای زندآباد

روستای زندآباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.اراضی زندآباد در کنار آبگیریی به نام چاووش گولی واقع است که از انباشت آب پشت آب‌بندی قدیمی پدید آمده است. این آب‌بند از زمان صفویه در مالکیت دولت بوده تا مالکان محلی نتوانند نسبت به حقابه آن ادعائی بکنند اما پس از دوره صفویه بتدریج رو به ویرانی نهاد. روستای زند‌آباد متعلق به خرده مالکان روستا بود و یک دانگ آن را رحیم خان چلبیانلو به مالکیت خود درآورد که از خوانین آذربایجان در دوره قاجار بود که به گردنکشی و راهزنی می‌پرداخت و با مشروطه‌خواهان درافتاد و جنگید، سرانجام پس از استبداد صغیر به دستور انجمن ولایتی تبریز کشته شد.
بقیه روستا را میرزا ابراهیم خان شرف‌الدوله که از رجال مشروطه‌خواه محلی بود از خرده‌مالکان روستا خرید. انجمن ولایتی تبریز در سال ۱۲۸۹ خورشیدی حکم به مصادره اموال رحیم‌ خان چلبیانلو داد اما این حکم به اجرا درنیامد و املاک او پس از کشته شدنش به تصرف پسرش بیوک خان درآمد. شرف‌الدوله در سال ۱۲۹۳ با پرداخت ۳۴۰۰ تومان نیم دانگ زندآباد را از بیوک خان و نیم دانگ دیگر را از فردی ارمنی به نام سرکیس خرید که او هم از بیوک خان خریده بود. اما این یک دانگ همچنان مورد ادعای بیوک خان و همچنین طلبکاران او و در کشاکش میان آنها بود.
کشاکش بر سر مالکیت زندآباد سالها به طول انجامید و در سال ۱۳۰۶ به مجلس شورای ملی کشید. وزارت مالیه لایحه‌ای به مجلس شورای ملی برد که با تصویب قانونی، زندآباد را به صورت کامل به مالکیت شرف‌الدوله دربیاورد. یوسف عدل نماینده تبریز در مجلس همزمان وکیل بیوک خان بود. در مقابل، حاج میرزا ابراهیم امام‌جمعه نماینده اهر از شرف‌الدوله دفاع می‌کرد. بحث میان طرفین به خارج کردن لایحه از دستور مجلس انجامید. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۷۵ نفر بوده‌است.

روستای زنگ‌ملک

روستای زنگ‌ملک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷ نفر بوده‌است.

روستای زیارلو

روستای زیارلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.تعداد خانوار ساکن در این روستا بالغ بر ۵۰ خانوار و جمعیتی بیش از ۳۰۰ نفر است اکثریت شغل این روستا کشاورزی و دامداری است.

روستای ساری‌سولی

روستای ساری‌سولی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۷۲ نفر بوده‌است.

روستای ساری‌لار

روستای ساری‌لار یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴ نفر بوده‌است.

روستای ساری‌یارقان

روستای ساری‌یارقان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۵ نفر بوده‌است.

روستای سامبران

روستای سامبران (sambran) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.این روستا در شمال شرقی اهر و در فاصله ۱۸ کیلومتری آن قرار دارد. شغل افراد ساکن روستا غالباً دامپروری و کشاورزی است. این روستا از مناطق بسیار سرد شهرستان اهر به‌شمار می‌آید و دارای گردنه‌های خطرناکی است. همچنین این روستا از مناطق پرارتفاع است که به همین جهت ایستگاه گیرنده تلویزیون در این روستا نصب شده‌است.
این روستا فقط در مقطع تحصیلی ابتدایی قادر به ارائه سرویس است بنابراین کودکان برای ادامه تحصیل مجبورند به شهر اهر بروند که با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند.

روستای سراجلو

روستای سراجلو یا سوروجر یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۳ نفر بوده‌است.

روستای سرقین

روستای سرقین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.از شخصیتهای مهم این روستا میتوان به جعفر سرقینی سرپرست وزارت صمت و معاون سابق وزارت صمت اشاره کرد که سالهای متمادی سکان معدن کشور را در دست داشت. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۵ نفر بوده‌است.

روستای سلطان‌آباد (هوراند)

روستای سلطان‌آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای سنگرآباد

روستای سنگرآباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۹ نفر بوده‌است.

روستای سوتات

روستای سوتات یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶ نفر بوده‌است.

روستای سید قشلاقی

روستای سیدقشلاقی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بوده‌است.

روستای سیدبنه

روستای چیناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای سیدلر

روستای سیدلر یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۳ نفر بوده‌است.

روستای سیدلی

روستای سیدلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۴نفر بوده‌است.

روستای سیدلی

روستای سیدلی (اهر)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در دهستان قشلاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰ خانوار بوده‌است.

روستای سیه‌دولان

روستای سیه‌دولان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۹ نفر بوده‌است.

روستای شاه‌مرادلو

روستای شاه‌مرادلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۳ نفر بوده‌است.

روستای شاه‌وردی

روستای شاه‌وردی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۴۴ نفر بوده‌است.

روستای شغالان

روستای شغالان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵ نفر بوده‌است.

روستای شلوری

روستای شلوری یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دودانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۶ نفر بوده‌است.

روستای شله‌بران

روستای شله‌بران یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۸۳ نفر بوده‌است.

روستای شنقوش‌آباد

روستای شنقوش‌آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قشلاق بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۰ نفر بوده‌است.

روستای شوره‌ناب

روستای شوره‌ناب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷ نفر بوده‌است.

روستای شیخ‌احمد

روستای شیخ‌احمد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۲ نفر بوده‌است.

روستای شیخ‌بران

روستای شیخ‌بران یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۱ نفر بوده‌است.

روستای شیخ‌قشلاق سفلی

روستای شیخ‌قشلاق سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستاهای اهر

روستای شیخ‌قشلاق علیا

روستای شیخ‌قشلاق علیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای شیربیت

روستای شیربیت یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۰ نفر بوده‌است.

روستای شیرین‌درق

روستای شیرین‌درق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۵ نفر بوده‌است.

روستای شیشه

روستای شیشه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ورگهان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۷ نفر بوده‌است.

روستای صفی‌خانلو

روستای صفی‌خانلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نقدوز بخش فندقلو شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۳ نفر بوده‌است.

روستای صوفی (هوراند)

روستای صوفی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.

روستای صومعه

روستای صومعه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌هاچا بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۹ نفر بوده‌است.

روستای طایفه خلیفه‌لو

روستای خلیفه لو نام طایفه ای از آذربایجان است در طی ۴۰۰ سال گذشته به مناطق مختلفی کوچ کرده یا کوچانده شده‌اند. بخش بزرگی از این طایفه در آن سوی رود ارس ساکن بوده‌اند که پس از دو عهدنامه که مسبب تجزیه این منطقه گردید تا آخرین لحظه دست از جنگ با روس بر نداشته و به ایران کوچ کردند. طایفه بزرگ خلیفه لو هم اکنون در دشت مغان استان اردبیل در شهر های پارس اباد جعفر اباد وگرمی سکونت دارند.روستای بزرگ این طایفه در ۱۶ کیلومتری جعفر آباد بیله سوار واقع است تقریباً نیمی ار این جمعیت به کوچ عشایری مشغولند خلیفه لو ارشق بخش بزرگی از این تاریخ می باشد و مردان بزرگی از این روستا در تاریخ ماندگار شده اند، دهنزخان خلیفه لو از جمله مردان این دیار است که تایید تاریخ گواه مردانگی این بزرگوار می باشد.خلیفه‌لو نام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان دیکله بخش هوراند شهرستان اهر واقع شده‌است.همچنان خلیفه لو‌های مهاجر از دشت مغان در استان قزوین خرقان شرقی بخش کلنجین روستای نصرت آباد قاراداش ساکن شدند. تعدادی از خلیفه لو‌ها نیز به گیلان مهاجرت کرده و در نقره دشت رشت ساکن شدند.

روستای طویله شامی

روستای طویله شامی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۴ نفر بوده‌است.

روستای عزیزلو (هوراند)

روستای عزیزلو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان چهاردانگه بخش هوراند شهرست