بلیط هواپیما سوئیت تبریز

رودخانه شفارود

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۸ آبان ۱۳۹۸

رودخانه شفارود دومین رودخانه پرآب منطقه تالش است و در مسیر آن رودهای متعدد و کوچک به آن می‌پیوندند و با شیب تندی در ناحیه پونل از توابع شهرستان رضوانشهر، وارد جلگه می‌شود. شفارود زیبا و پر جاذبه از کوه‌های سنبل و تیرو سرچشمه می‌گیرد، از رضوان شهر عبور می‌کند و سپس به دریای خزر می‌پیوندد. رودخانه شفارود رودخانۀ جاریِ آبیِ حیات بخش در طول مسیر خود رودخانه‌های دلبه رود، سیاهرود، میان رود، خوشابر، خولاکو، آستاوربار، هفت خونی و کوری را با خود همراه می‌کند و در مقابل رودخانه‌های میناروبار، ملارود و تیزرود را به اطراف رهسپار می‌سازد.
رودخانه شفارود دو شاخۀ اصلی شمالی و جنوبی دارد. شاخۀ شمالی آن شفارود و شاخۀ جنوبی آن خوشابر نامیده می‌شود. خوشابر یا سیاه بیل از کوه‌های سه کوه سر، امیر کوه، پالان سر و خالسدان سرچشمه می‌گیرد. رودخانه شفارود در هر سال دو دورۀ پر آبی دارد. یک دورۀ پر آبی در بهار و دیگری در پاییز است.
رودخانه شفارود در منطقۀ کوهستانی در مسیری تقریباً غربی شرقی جریان دارد. این رودخانه پس از رسیدن به جلگه تغییر جهت می‌دهد و در مسیری کاملا شمال شرقی تا رسیدن به دریای خزر به حرکت خود ادامه می‌دهد و در نتیجه به دریای خزر سرازیر می‌گردد.

 رودخانه شفارود  رودخانه شفارود

شفارود رودخانه شفارود

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *