رزرو هتل فضاگشت
۲۰ شهریور ۱۳۹۲

خانه ملاصدرا

اشتراک گذاری

ملاصدرا فیلسوف بزرگ قرن یازدهم هجری قمری است که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند . خانه مسکونی وی در روستای کهک واقع شده و ساختمان آن به دوره صفویه مربوط می شود. برای یافتن خانه ملاصدرا کافی است به انتهای بافت سنتی روستا برویم . در انتهای یکی از مسیر های هلالی شکل روستا به خانه ملا صدرا می رسیم . ساختمان مذکور در داخل یک باغ قرار داشته که هم اکنون قسمت زیادی از آن توسط خانه های همجوار اشغال گردیده است .

در این محل چند عنصر شاخص وجود دارد :

چهار صفه که در وسط باغ قرار داشته و در دوره های مختلف تغییر شکل داده و عناصری به آن الحاق شده است که این چهار صفه به عنوان خانه ملاصدرا مورد بازدید قرار می گیرد .

عصاری که در شمال غربی باغ قرار دارد . این بنا در حال حاضر نیمه مخروبه است .

مسجد کوچک در شمال شرقی باغ که از یک چهار طاقی ساده تشکیل شده و الگوی چرخش ۴۵ درجه چهار طاقی نسبت به جهت قبله را دارد .

چال آقا ، که عارضه طبیعی است که در جنوب غربی باغ قرار دارد و توسعه روستا در این قسمت محدود شده است . فضهای جانبی این بنا ، از بین رفته و فقط چهار صفه اصلی آن باقی مانده است . محوطه اصلی این بنا سقف گنبدی شکل دارد و در راس گنبد آن ، شیشه های رنگی نور را به داخل بنا هدایت می کند

موقعیت روستای کهک :

پس از طی مسیر حدود ۱۲ کیلومتر از قم به کاشان به دو راهی می رسیم که با فضا های سبز و درختان زیاد تر نسبت به پوشش گیاهی منطقه قابل تشخیص است و دارای بهترین آب و هوای منطقه است . اختلاف سطح بالا ترین و پایین ترین منطقه روستا ۹/۲۹ متر می باشد . دارای زمستانی با بارش برف و باران مناسب و تابستانی معتدل است .

مواد و مصالح مورد استفاده در بنا و نحوه ساخت :

خشت خام ، ملات گل و سقف با تیر های چوبی مواد و مصالح مورد استفاده در این بناست . و ابعاد خشت ها معادل ۶×۲۰×۲۰ سانتی متر می باشد و عرض دیوار ها به طور معمول از دو خشت تشکیل شده است که معادل ۶۰ سانتی متر است . این خانه دارای فضایی گیرا و قدیمی با سقفی بلند و پوشش گنبدی با دیوار های سیاه و اندود گل و تزئینات گچبری ساده با کاربندی های زیبا در سقف چهار طرف آن فضا هایی چهار گوش مسقف بین تویزه های جناغی شکل که در مجموع ، شبیه امامزاده های دوره صفوی است .

دوره تاریخی

محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی ، معروف به ملا صدرا ، بنیان گدار حکمت متعالیه ، سر آمد حکمای اسلامی و یکی از بزرگترین دانشمندان جهان در فلسفه ی الهی و اسلامی است . وی در سال ۹۷۹ یا ۹۸۰ ه .ق در شیراز دیده به جان گشود .

حکیم فرزانه جناب صدر المتالهین مدت پانزده سال در کهک به سربرد . خانه آن بزرگمرد الهی در کهک تاکنون باقی و در میان مردمآن آبادی معروف است . خانه ملا صدرا در کهک ، یادگاری بازمانده از دوران سکونت این حکیم در قم است . خانه ملاصدرا در منتهی الیه غرب روستای کهک در محله چال حمام واقع است و پیرامون آن را خانه های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده اند.

ملاصدرا1 خانه ملاصدرا

ملاصدرا2 خانه ملاصدرا

ملاصدرا خانه ملاصدرا

ملاصدرا5 خانه ملاصدرا

ملاصدرا7 خانه ملاصدرا

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *