رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

جنگل چاهک بندرگناوه

اشتراک گذاری

جنگل چاهک بندرگناوه یکی از جاهای بسیار دیدنی گناوه می باشد که در روستای ساحلی چاهک واقع شده است. وجود گونه های مختلف درختان کهنسال، تپه‌ های شنی و ساحل بکر، سواحل صخره ای و ماسه ای زیبا روستای چاهک را به منطقه زیبای گردشگری تبدیل کرده است.

جنگل چاهک بندرگناوه
برای آشنایی بیشتر با بندر گناوه پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در بندر گناوه را مطالعه بفرمایید.

روستای چاهک

چاهک روستایی ساحلی در ناحیه “حیات ‌داوود” بندر گناوه است با کمتر از یازده خانوار. روستای چاهک که به زبان محلی به “چَهَک” تلفظ می ‌شود. به دلیل ساحل بسیار چشم ‌نواز شهره شده است. روستاي چاهك با سواحل زيبا و طبيعت بكر منطقه اي مستعد و مناسب براي توسعه گردشگري است. این منطقه در فصل زمستان و بهار محل تفریح مردم این شهرستان و گردشگران دیگر نقاط کشور است. در تمام ایام جزو مراتع و محل نگهداری احشام، آبشخور و آبریز نخیلات و پناهگاه امنی جهت پرندگان بومی و دریایی مهاجر و محل عبور دام اهالی بشمار می‌آید. مراتع و درختان نظیر درخت کنار که قدمت بالای ۱۲۰ سال دارد و تنها تثبیت کننده ماسه های روان و کمربند سبز ساحلی شمالی خلیج فارس هستند. از سرمایه های ارزشمند این منطقه بشمار می روند.

جنگل چاهک بندرگناوه

این روستا از شمال و جنوب و در راستای ساحل به درختان کنار با قدمت بیش از ۲۰۰ سال محصور است. به جرأت می توان گفت یک روستای بی نظیر از این حیث در سطح استان بوشهر و حتی کشور است. درختان کنار این روستا هر چند خودرو و تعدادی نیز دست کاشت هستند. اما ماندگاری آنها نشانه احساس مسئولیت و حراستی است که از ساکنان قدیمی این روستا سر زده است. با وجود مرتع بودن درختان و اطراف آنها و آسایشگاه دام‌ ها باز هم این درختان محفوظ مانده است. باعث جلوگیری از حرکت شن های روان و تثبیت خاک و در نتیجه شیرینی آب چاه های این روستا شده اند. بستر مناسبی برای لانه سازی پرندگان فصلی به وجود آورده که در کنار سد خاکی ا ین روستا فضای بسیار مناسبی را برای حضور این پرنده ها فراهم کرده است.

جنگل چاهک بندرگناوه

حفاظت از محیط

همچنین غذای مناسبی از برگ فروریخته خود برای دامهای روستا فراهم می کنند. مکان و غذایی مناسب برای عسل های وحشی هستند. از آن مهم‌ تر جایگاه دلچسبی را برای رهگذران و طبیعت دوستان و گردشگران این روستای گردشگر پذیر به وجود آورده اند. همچنین این درختان چوب های مناسبی برای مصارف صنعتی دارند که اگر اصولی برداشت شوند می تواند در این حوزه نیز صرفه اقتصادی بسیار خوبی داشته باشند . براساس قانون درختان کهنسال با قدمت بیش از یکصد و پنجاه سال قابلیت ثبت در آثار ملی داشته اند. به عنوان سند هویتی و تاریخی آن منطقه شناخته می ‌شوند. وظیفه حفظ و نگهداری آنها بر عهده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بوده و حق هیچ گونه تعرضی نیز از سوی نهاد های دولتی و اشخاص به آنها وجود ندارد.

جنگل چاهک بندرگناوه

نحوه دسترسی به جنگل چاهک بندرگناوه

روستای گردشگری چاهک در ۱۵ کیلومتری شمال گناوه و در ۵۰ متری ساحل خلیج فارس واقع شده است.

جنگل چاهک بندرگناوه

جنگل چاهک بندرگناوه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *