رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۱ دی ۱۳۹۲

جنگل فندقلو یکی از ارزشمندترین ذخایر ژنتیکی فندق جهان

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۲/۱۰/۱۱ – رییس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل از اجرای طرح مطالعات فندق در اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامز نصیری صالح در جلسه ساماندهی مطالعات فندق از اجرای طرح مطالعات فندق در استان خبر داد و افزود: استان اردبیل یکی از ارزشمندترین ذخایر ژنتیکی فندق جهان را در جنگل فندقلو دارد اما نتوانسته از ظرفیت موجود استفاده مطلوبی داشته باشد.

وی انجام تحقیقات فندق را طرحی بزرگ دانست و اظهار کرد: برای تحقق این امر همه علاقه‌مندان، متولیان و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی استان و کشور باید همت کنند تا این طرح به سرانجام مطلوب برسد.

نصیری گفت: در سال ۱۳۸۸ جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل به عنوان متولی امر فندق در استان انتخاب و موظف شد نسبت به ساماندهی کلیه موارد مربوط به تحقیقات فندق اقدام کند.

وی با بیان اینکه در آن برهه زمانی به دلیل عدم همکاری و همراهی متولیان، مجالی برای اجرای طرح مذکور نیافتیم، افزود: امروز بار دیگر جهاد دانشگاهی اردبیل سعی دارد با اجرای تحقیقات فندق گامی موثر در شناخت موثر جنگل فندقلو و تجاری‌سازی این محصول بردارد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل هم در این جلسه، گفت: در طرح مطالعات فندق باید جوانب اکوسیستمی، اقتصادی، گردشگری و صنایع تبدیلی این محصول در نظر گرفته شود.

خلیل نیکشاد افزود: به دلیل اهمیت این موضوع، این طرح باید به عنوان طرح ملی در مجلس شورای اسلامی مطرح و تصویب شود.
mo653538 جنگل فندقلو یکی از ارزشمندترین ذخایر ژنتیکی فندق جهان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *