رزرو هتل فضاگشت
۲۲ خرداد ۱۴۰۳

جاهای دیدنی شهر بخشایش

اشتراک گذاری

شهر بخشایش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان هریس واقع شده‌است. این شهر در فاصله ۸۰ کیلومتری مرکز استان – تبریز  و ۳۷ کیلومتری شهرستان بستان آباد واقع شده است. بخشایش در منطقه جلگه ای بنا شده و دارای آب و هوای کوهستانی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و طولانی است. خاک حاصلخیز بخشایش برای تولید غلات بسیار مساعد است. این شهر در بین دو رودخانه معروف آذربایجان موسوم به «اوجان چای» و «آجی چای» قرار گرفته است رودخانه اوجان که از ارتفاعات سهند شمالی سرچشمه می گیرد. پس از طی مسافتی در نزدیکی این شهر وارد آجی چای می شود و بخشایش را می توان به عنوان محل تلاقی این دو رود معروف شناخت.

بخشایش 2 بخشایش

به علت وجود طبقات نمکی در اراضی مجاور بخشایش آب آجی چای در این منطقه تلخ و غیر قابل استفاده کشاورزی و غیر مناسب برای شرب انسانی است.

جاهای دیدنی شهر بخشایش

همسایگان بخشایش

بخشایش از طرف شمال با روستای بزرگ اربطان، از طرف جنوب با تازه كند و اشتلق سفلی و علیا، از سمت غرب با بخش نو و جانقور و از سمت شرق با شهر كلوانق همسایه می باشد. بخشایش به عنوان مركز روستاهای فوق الذكر از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد و این روستاها از لحاظ امور اقتصادی، اداری و خدماتی از طریق بخشایش تأمین و سرویس دهی می گردند.

جاهای دیدنی شهر بخشایش

مردم شناسی

بخشایش را با توجه به بافت اعتقادی و مذهبی اش، می توان یکی از شهرهای مذهبی نامید. در این شهر، تمام آداب و رسوم و سنن مردم به مذهب و اعتقادات دینی آنان باز می گردد. زبان مردم بخشایش، همانند سایر اهالی شهرستان هریس و استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است که در میان مردم به لهجهٔ محلی بخشایش تلکم می‌شود. از کار و پیشه مردمان این شهر میتوان به کشاورزی ، دامداری ، پرورش زنبور عسل ، کارگری و قالی بافی و … نام برد.

کشت مزارع و باغات به صورت آبی و دیمی است و آب کشاورزی و آشامیدنی این شهر از رودخانه، چاه های معمولی ، چاه های نیمه ژرف ، چاه های ژرف (از طریق لوله کشی) تامین میشود. از رستنی های این شهر میتوان از گیاهان کهلیک اوتی ، گل گاوزبان و شیرین بیان که کاربرد داروئی دارد نام برد. در حیات وحش این شهر میتوان از جانوران و پرندگان شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش و کبک نام برد.

جاهای دیدنی شهر بخشایش

جمعیت بخشایش

بخشایش در حدود ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد كه حدود ۱۰۰۰۰ نفر آن در بخشایش و ۱۵۰۰۰ نفر آن در مراكز تهران، تبریز، كرج، قم و … زندگی می كنند. كه نوعاً با زادگاه خود در رفت و آمد و ارتباط دائمی می باشند. اگر در پاره ای از منابع خارجی نفوس بخشایش را ۱۵۰۰۰ نفر معرفی كرده اند شاید بر این اساس بوده باشد. بخشایش در وضعیت كنونی از شهرهای تابع حوزه فرمانداری هریس می باشد. بزرگترین و پرجمعیت ترین آبادی آن فرمانداری به شمار می رود، كه شاید از نظر نفوس كمتر از خود مركز فرمانداری نباشد.

بخشایش1 بخشایش

جاهای دیدنی شهر بخشایش

جاهای دیدنی شهر بخشایش

جاهای دیدنی شهر بخشایش

جاهای دیدنی شهر بخشایش

جاهای دیدنی شهر بخشایش

           
 

نظر کاربران :

 • نازلی

  شهر بخشایش واقعا شهری فوق العاده از هر نظری هست??

  ۲۸ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • رسول

  شهربخشایش شهر خیلی خوبی هست در ماه محرم تاسوعا یا عاشورا صدر صد سربزنید واقعا عزاداری عالی دارند ?

  ۹ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • افسانه

  رستوران پروازی در شهر بخشایش فوق العاده فضای زیبا و غذاهای درجه یکی داره پیشنهاد میکنم از آذری های عزیز و نزدیک به شهر بخشایش حتما امتحان کنید

  ۱۴ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • عزیزه انظاری

   واقعا غذاهاش عالی وبا کیفیت وهمینطور ارزان قیمت میباشد من فک میکنم اگه اونجا بودم به حای غذا درست کرون با این زینه ها ازاون رستوران غذا تهیه میکردم چون به نظرم به صرفه تربود مثلا من تابستون که رفته بودیم هویج پلو گرفته بودیم پرسی ۷۰۰۰تومان واقعا عالی بود….

   ۱۶ آبان, ۱۳۹۷

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *