رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۶ مرداد ۱۳۹۳

ایران را اینگونه کشف کنید

اشتراک گذاری

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۰۵/۰۶ – تهران – ایرنا – روزنامه لاریپوبلیکا در مقاله ای از تیتزیانا چاواردینی جهانگرد ایتالیایی به ظرفیت های گردشگری ایران اشاره کرد و افزود: امسال بازدید گردشگران خارجی از ایران در مقایسه با بهار ۲۰۱۳، ۲۱۵درصد افزایش داشته است.

چاواردینی در مقاله ای با عنوان ایران را اینگونه کشف کنید نوشت: هوای ۴۰درجه و محدودیت های ماه مبارک رمضان به نظر نمی رسد مایه نگرانی گردشگران باشد. تقریبا یک سالی از تشکیل دولت رییس جمهور روحانی می گذرد اما اثرات دولت تازه او از همین حالا ظاهر شده است. جمهوری اسلامی ایران هنوز مرکز توجه بین المللی برای مذاکرات هسته ای است. به هرحال ایران به خاطر موضوع دیگری مورد توجه است: در صدر آژانس های مسافرتی به عنوان مقصد گردشگری قرار دارد. باوجود هوای ۴۰درجه تیرماه امسال (ژوییه ۲۰۱۴) و محدودیت های ماه مبارک رمضان که در آن افراد مجاز به خوردن و نوشیدن در ملاعام نیستند، تقریبا تمام هتل ها در شهرهای بزرگ ایران پر هستند.

طبق گفته مقامات رسمی، بازدید گردشگران خارجی از ایران در مقایسه با بهار ۲۰۱۳، ۲۱۵درصد افزایش داشته است؛ حدود ۲۳هزارو۶۰۰ گردشگر خارجی در نخستین ماه های سال شمسی ایرانی در مقایسه با هفت هزارو۵۰۰ گردشگر در سال گذشته. بین ۲۱مارس (اول فروردین) تا ۲۰آوریل (اول اردیبهشت)، چهارهزارو۵۹۴ گروه گردشگرهای ایرانی از ایران دیدن کرده اند؛ بیش از دوبرابر سال گذشته. بیشتر گردشگران از طریق تورهای سازمان یافته به صورت پکیج طی دوفصل مطلوب تر به ایران می آیند. از فروردین تا اواسط خرداد و از شهریور تا آبان، اما در تابستان گرم هم گردشگرها به ایران می آیند.

چگونه به ایران سفر کنیم؟

۳۵ سال قبل، تنها عده کمی مسافر مستقل به ایران سفر می کردند. امروز، گروه مسافران شامل همه گروه های سنی از اروپا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن و چین هستند. این میهمانان مشتاق شناخت شگفتی های ایران، به نظر نمی رسد مشکلی از بابت محدودیت های قوانین شرعی که کل جمعیت از جمله گردشگرها ملزم به رعایت آن هستند، داشته باشند.

جمهوری اسلامی ایران از گردشگران می خواهد از برخی قوانین پیروی کنند، مردان باید شلوار بلند بپوشند، زنان باید مویشان را با روسری یا شال بپوشانند. زنان هم باید دامن یا شلوار بلند و بالاپوش گشاد به تن کنند، بازوها و ساق پاها هم پوشیده باشد. در دولت جدید روحانی، برخی محدودیت ها کم شده است، اما باز هم اهمیت دارد از عکاسی نواحی مرزی و مکان هایی که ممکن است تجهیزات دولتی و نظامی نصب شده باشد، سفارتخانه ها، دفاتر دولتی، ایستگاه های مخابراتی و پلیس خودداری شود. مدارک موردنیاز شامل گذرنامه با اعتبار شش ماه از زمان ورود به ایران با دست کم دوصفحه خالی پشت سر هم و روادید ورود است.

یونسکو مکان های جزو میراث جهانی

ایران ۱۷مکان و بنای معماری دارد که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می آیند. بیشترین شهرهای ایرانی که مورد بازدید قرار می گیرند، تهران پایتخت و اصفهان و شیراز و یزد هستند. اصفهان به بازدید کنندگان میدان بزرگ امام خمینی یا همان میدان نقش جهان را ارایه می کند که یکی از بزرگ ترین میدان ها در جهان است و کل مجموعه داخل آن در سال ۱۹۷۹ جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. مکان دیگر برای بازدید ۳۳پل (پلی با ۳۳ طاق) یا همان پل الله وردیخان است. همچنین یکی از مشهورترین نمونه پل هایی به شمار می آید که در اوایل قرن هفدهم میلادی توسط سلسله صفویه ساخته شد.

گردشگران همچنین مسحور شهر باستانی یزد می شوند که در قلب معماری ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار است. در منطقه فارس، گردشگران جذب شیراز می شوند که در دوران زندیه بین سال های ۱۷۵۰ تا ۱۷۹۴ پایتخت ایران بوده است. به خصوص آنها شیفته تخت جمشید (پرسپولیس) می شوند که در ۵۰ کیلومتری شیراز واقع است، این مکان یکی از شگفت انگیزترین خرابه های باستانی در جهان به شمار می آید که ۵۱۲سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. پرسپولیس یکی از پنج پایتخت سلسله هخامنشی بود (دیگر پایتخت ها عبارت بودند از بابل، هگمتانه، پاسارگاد و شوش). مرکز گردشگری و میراث باستانی شهر شیراز تایید کرد بین ماه های اسفند تا فروردین امسال شش هزارو۱۹۳ فقره در مقایسه با هزارو۶۵۱ فقره در سال گذشته در همان دوره زمانی، به بازدیدکنندگان خارجی که به دیدن تخت جمشید آمدند بلیت فروخته است.

شهرسوخته

همین چند هفته قبل یک مکان باستان شناسی دیگر به نام شهرسوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد. طبق نظر یک کارشناس، شهرسوخته پایتخت یک تمدن باستانی بوده که در کرانه های رود هیرمند تقریبا ۵۲۰۰ سال قبل شکوفا شد. این مکان یکی از بزرگ ترین و غنی ترین مکان های عصر برنز در ایران و خاورمیانه است. چهار تمدن در این شهر زیسته اند که سه بار در آتش سوخته و در آخرین آتش سوزی دیگر ساخته نشده است. تحقیق درباره شهرسوخته اولین بار توسط موسسه ایتالیایی برای آفریقا و شرق (ایسیائو) به سرپرستی موریتسیو توسی در سال ۱۹۶۷ انجام شد.

گردشگران نامنتظر از راه رسیدند، هتل ها آمادگی نداشتند

موج گردشگران که نامنتظر از راه رسیدند، متاسفانه با آماده نبودن هتل ها در این روزها و کمبود کارکنان آنها روبه رو شدند.

برای مواجهه با این اضطرار گردشگری خوشایند حتی شرکت های هتلداری بزرگ خارجی در حال سازماندهی برای پذیرایی از هزاران گردشگر هستند که در آینده ایران را به عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات انتخاب خواهند کرد. به طور مثال، گروه روتانا از عربستان سعودی در نظر دارد هتل پنج ستاره ای در تهران و همچنین در مشهد که زیارتگاه شیعیان است، احداث کند. شرکت فرانسوی «آکور اس آ» درصدد است هتلی نزدیک فرودگاه امام خمینی در تهران بسازد. در مورد خطوط هواپیمایی خط هوایی اتریش پروازهای مستقیم از تهران به وین را از ماه مارس امسال از سر گرفته است. آلیتالیا خط هواپیمایی ایتالیا از ابتدای امسال پروازهای رم به تهرانش کاملا پر بوده است.

دولت دکتر حسن روحانی برای تقویت گردشگری فرمول های تازه ای را در آینده نزدیک به اجرا درخواهد آورد. نخستین اقدام برداشتن یا آسان کردن شرایط اخذ روادید برای ۱۲کشور است، از جمله ایتالیا تا ورود بازدیدکنندگان تسهیل شود، دومین اقدام افزایش درآمد سالانه گردشگری از پنج میلیارددلار به ۱۰میلیارددلار در سال است. اینطور بگوییم یک تجارت ارزشمند که کشور ایران بیش از همیشه به آن نیاز دارد.

به نقل از سایت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

81252582-5849337 ایران را اینگونه کشف کنید

           
 

نظر کاربران :

  • رها مسعودی

    دیگه خوشبختانه اپلیکیشن های زیادی برای راهنمای سفر وجود داره ، پیشنهاد میکنم قبل سفر حتما نسبش کنین خیلی ب کارتون میاد

    ۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *