رزرو هتل فضاگشت
۱۴ تیر ۱۴۰۲

آق امام قره قاشلی

اشتراک گذاری

آق امام قره قاشلی ، امامزاده ای در بندر ترکمن روستای قره قاشلی می باشد که مربوط به دوره صفوی است. این بنا در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۰۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بقعه امامزاده آق امام ترکمن در خارج از روستاى قره قاشلى، در میان قبرستان عمومى روستا واقع شده که چشم انداز بسیار زیبایى دارد. به «آق امام قراقاشلی» معروف است.

آق امام قره قاشلی

اجاره خودرو

معماری بقعه آق امام قره قاشلی

ساختمان بقعه، بنایى چهار ضلعى و مسجدى متّصل به آن مى ‏باشد. چهار گوشواره در بالاى چهار کنج بنا قرار دارد و بقعه را به هشت ضلعى و سپس به دایره تبدیل کرده و گنبدى نوک تیز بر بالاى این دایره زده‏ اند. در حرم امامزاده، صندوق بزرگى به ابعاد ۳×۲ مرقد را پوشانده است. این صندوق داراى کنده ‏کارى‏ هاى ظریف بود که دو بدنه شمالى و جنوبى آن به سرقت رفته و بر حاشیة کلّه شمالى صندوق، آیاتى از کلام اللَّه مجید و بر کلّه دیگر آن «ناد علیاً مظهر العجایب تا آخر» حک شده است.
اتاق مرقد به ابعاد ۶×۶ و ارتفاع آن چهار متر مى ‏باشد که بالاى آن گنبدى شبیه به کلّه قندى به قطر شش و ارتفاع پنج متر قرار دارد. دو پنجره در غرب و شرق تعبیه شده و مدخل اصلى آن از مسجدى است که در جنوب و به ابعاد ۴×۱۰ متر واقع شده و بام آن شیروانى مى ‏باشد.

قبرستان امامزاده

اطراف بقعه، گورستان قدیمى شیعى است و سنگ‏ هاى قبور سنگ لت سیاه رنگ مى ‏باشد. نوشته ‏هاى سنگ‏ ها نقر بوده و بر اثر ورقه شدن، سنگ از میان رفته است. پشت سنگ ‏ها نقش ‏هاى هندسى فراوان و زیبا وجود دارد. سنگ ‏هاى این گورستان شباهت زیاد به سنگ‏ هاى گورستان سفید چاه کنار رودخانة نکا دارد. جنس سنگ و نقش ‏هاى هندسى پشت آن همانند است. بناى امامزاده بر روى تپّه ‏اى باستانى قرار دارد و آثار سفال فراوان در آن دیده مى‏ شود. گورستان بقعه تحت شمارة ۱۳۰۷ به ثبت میراث فرهنگى رسیده است.

آق امام قره قاشلی

نحوه دسترسی

آدرس : استان گلستان ، بندر ترکمن ، نزدیک روستای قره قاشلی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *