رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۳ اسفند ۱۴۰۲

گوردخمه های سه گانه هرسین

اشتراک گذاری

گوردخمه های سه گانه هرسین ، یکی از اسرارآمیزترین آثار تاریخی استان کرمانشاه می باشد. در گذشته این گوردخمه‌ ها را به دوره ماد نسبت می ‌دادند، ولی امروزه در مورد قدمت آنها اختلاف ‌نظرهایی وجود دارد. اطراف هر یک از این گوردخمه ها قاب بندی شده و در قسمت بالای گوردخمه میانی، تصویر مردی به حالت تمام قد نقش بسته است. این گوردخمه‌ های سه‌گانه یکی از اصلی‌ ترین جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری شهرستان هرسین در استان کرمانشاه محسوب می‌ شوند.

گوردخمه های سه گانه هرسین

منطقه اسحق وند

اسحق‌ وند نام منطقه ای در استان کرمانشاه است که به واسطه داشتن گوردخمه هایش معروف است. این گوردخمه در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین و در شمال شرقی رستای ده نو قرار دارد و نام این گور دخمه ها از روستایی به نام اسحق وند گرفته شده است. گور دخمه اسحق وند شهرستان هرسین از سه گور دخمه در کنار هم تشکیل شده است که مربوط به دوره های پیش از اسلام، احتمالأ دوره ماد، هخامنشی و یا پارتی ها است.

گوردخمه های سه گانه هرسین

مشخصات گوردخمه های سه گانه هرسین

در میان اهالی این گوردخمه ها به فرهاد تاش معروف است این مجموعه شامل سه گور دخمه است، گوردخمه سمت راست بالاتر از دو گوردخمه دیگر قرار گرفته است، گوردخمه سمت چپ به شکل طاقچه ای به عمق ۸۵ سانتی متر و عرض ۲/۱۰سانتی متر است و گور دخمه میانی به عمق ۱/۷۵سانتی متر و عرض ۱/۶۳ است. اطراف هر یک از این گوردخمه ها قالب بندی شده است در قسمت بالای گوردخمه میانی تصویر مردی به حالت تمام قد به ارتفاع ۱/۸۷ متر و با چهره ای نیمرخ حجاری شده است. این شخصیت لباس بلند و چین داری به تن دارد و دست خود را به علامت نیایش در جلوی صورت خود قرار داده است.

در مقابل او مشعلی به ارتفاع ۸۳ سانتی متر و سپس آتشدانی به ارتفاع ۹۴ سانتیمتر دیده می شود. پشت این آتشدان فردی به ارتفاع ۸۰ سانتیمتر حجاری شده که دستهایش را بلند کرده و چیزی را گرفته است. در گذشته این گوردخمه ها را به دوره ماد نسبت می دادند. ولی امروزه در مورد زمان ساخت آنها اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد. هرتسفلند آنها را به دوره هخامنشی نسبت می دهد و معتقد است که گوردخمه میانی قبر گئومات مغ است.

اگر چه عده ای دیگر نیز این گوردخمه ها را متعلق به دوره هخامنشی می دانند. ولی انتساب آن را به دوره گنومات مغ بی اساس می دانند. در پژوهش های اخیر این گوردخمه ها را به دوره سلوکی نسبت داده اند. در زمان اشکانیان نقش آتشدان و پیکره شخصیتی که هر دو دست هایش را بلند کرده و از پشت شیء را گرفته حجاری شده است.

گوردخمه های سه گانه هرسین

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *