رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کوه قلاقیران ایلام

تاریخ بروزرسانی :
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

کوه قلاقیران ایلام  در ۵ کیلومتری غرب شهر ایلام قرار گرفته و به لحاظ جلوۀ طبیعی در زمرۀ یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور به شمار می‌آید. مناظر این کوه دارای زیبایی‌های کم نظیری از جمله تفرجگاه‌های جنگلی ششدار و منجل که اطراف کوه را احاطه کرده است. به لحاظ مردم‌شناسی نیز این کوه در ایلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به نوعی در ادبیات شفاهی نماد شهر ایلام به شمار می‌آید.

-قلاقیران-ایلام-800x800 کوه قلاقیران ایلام

استان ایلام بنا به اسناد تاریخی فراوان بخشی از کشور عیلام باستان بوده ‌است که در حدود سه هزار سال پیش از میلاد به فرمان آشور بانی پال منقرض شد و صدها اثر تاریخی دیدنی و ماندگار دارد. ارتفاع کوه قلاقیران ۲۱۵۲ متر است. در زبان کردی ایلامی واژه «قلا» به معنی قلعه است و به طور کلی در مناطقی که در اسم آن‌ها این واژه به کار رفته است به یک قلعه باستانی در آن محل اشاره دارد. قدمت قلعه قیران که در شمال پادگان نظامی ششدار قرار دارد به زمان اشکانیان برمی‌گردد و یکی از قلعه‌های قدیمی ایران محسوب می‌شود. قلا قیران در گویش محلی به معنای صدای کلاغ است. این محوطه باستانی در ۶ کیلومتری شهر ایلام و ۷۰۰ متری بخش شمال پادگان نظامی ششدار قرار دارد.

-قلاقیران-ایلام-2 کوه قلاقیران ایلام

برای آشنایی بیشتر با شهر ایلام پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در ایلام را مطالعه بفرمایید.

نماد شهر ایلام

به لحاظ مردم‌شناسی نیز این کوه در ایلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به‌نوعی در ادبیات شفاهی نماد شهر ایلام به شمار می‌آید. جالب است بدانید که معماری و طراحی میدان آزادی تهران کاملا بر اساس کوه قلاقیران استان ایلام صورت گرفته است.

در دامنه این کوه، جنگل بلوط کهنسالی وجود دارد. قلاقیران مسیر دشواری دارد که برای رسیدن به آن باید این مسیر را طی کنید که اگر موفق شوید این مسیر دشوار را بگذرانید چشم‌انداز فوق‌العاده شهر ایلام و جنگل‌های نزدیک به آن را مشاهده خواهید کرد.

کوه قلاقیران به لحاظ جلوه‌های طبیعی و شکل خاص قله در زمره یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور است. همچنین از قلاقیران به‌عنوان نماد شهر و استان ایلام یاد می‌شود. این کوه در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۴۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تفرجگاه‌های ششدار و منجل که دارای زیبایی‌ها و جذابیت‌های کم‌نظیری هستند در نزدیکی این کوه قرار دارند که می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی آن‌ها بهره ببرید و ساعاتی خوش را در کنار عزیزانتان سپری کنید. در دامنه این کوه، دشت گل‌های فصلی قرار دارد و اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید منظره‌های شگفت‌انگیزی را خواهید دید.

-قلاقیران-ایلام-1 کوه قلاقیران ایلام

نحوه دسترسی به کوه قلاقیران ایلام

آدرس : استان ایلام- شهر ایلام- ششدار- قله قلاقیران

2 کوه قلاقیران ایلام

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *