بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کنيسه کمال يزد

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸کنيسه کمال يزد استان یزد یزد

کنيسه کمال يزد مربوط به دوره صفوی است و در یزد، خیابان امام، کوچه مشروطه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کنيسه کمال يزد يکی از معابد قديدمی کليميان (يهوديان) يزد است که با سبک معماری دوره صفويه و ويژگی های معماری خاصی ساخته شده است. کتيبه هايی به خط و زبان عبری از جمله آثار بر جای مانده در اين بناست. ساختمان كنیسه کمال دارای ۳ بخش تابستانخانه، زمستانخانه و اطاق هایی مخصوص حفظ و نگهداری تورات می باشد.

این کنیسه ، رواق هایی با ازاره ‌های آجر چینی شده نیز دارد كه تزیینات لاجوردی آنها به زیبایی معماری فضا افزوده است. همچنین در وسط آن، سكویی هشت ضلعی از جنس آجر قرار گرفته كه جایگاه ایستادن و عبادت خاخام (روحانی یهودی) می باشد.
کنیسه به معابد یهودیان گفته می شود، شهر تاریخی یزد نیز از وجود این سازه های مذهبی كلیمی بی بهره نبوده و هم اکنون ۱۲ کنیسه کلیمیان از جمله کنیسه کمال در این شهر وجود دارد که در فهرست کنیسه های ایران قرار گرفته اند. برخی از جمعیت یهودیان ایران ، ابتدا در اماکن تاریخی و محله های قدیمی یزد نظیر محله یعقوبی، مریم آباد و دیگر شهرهای استان یزد پخش بوده اند، بعدها تمامی کلیمیان استان یزد با توجه به شغل آزادشان( بزّازی، خرازی و فروشندگی) به محله های نزدیک بازار همچون مسجد جامع یزد تغییر مکان داده اند. دیگر جاهای دیدنی یزد را می توانید در بخش های مختلف سایت سیری در ایران مشاهده کنید.

این محله از یک طرف به خیابان امام خمینی، از طرفی به بازار خان و از طرف دیگر به مسجد جامع یزد مرتبط است و به محله كلیمیان یزد معروف می باشد.در کنیسه کمال، ۹ عدد کتاب تورات از جنس پوست گوسفند با خط عبری نگهداری می شود كه احتمالا قدمت آنها نیز به دوران صفویه بر می‌گردد و ارزش تاریخی بالایی دارند.

کنیسه های دیگر شهر یزد

همان گونه که در بالا ذکر شد، شهر یزد دارای ۱۲ كنسیه می باشد كه ۴ عدد از آن تخریب و دو تا هم بسته شده ولی بقیه سالم هستند که نوبتی در آن مراسم برگزار می شود.
اسامی و آدرس ۱۲ کنیسه یهودیان یزد به ترتیب زیر می باشد:

كنیسه یوخوت ( نام مادر حضرت موسی و واقع در خیابان مسجد جامع یزد )، كنیسه كمال و کنیسه ملا یوسف ( كوچه مشروطه )، كنیسه نظام ( كوچه نقیب اشراف )، كنیسه ملا آقا بابا یا ملاصدرا و كنیسه هاداشی و كنیسه ملااسحق و كنیسه حاجی اسحق ( محله كلیمیان نزدیک چهارسوق )، كنیسه الیاهر ( كوچه بقعه محله كلیمیان )، كنیسه حاجام‌ یا کنیسه کوشه توکل ( كوچه كاغذگری )، كنیسه الیاس نبی ( محدوده خیابان انقلاب)، كنیسه ملا شموئیل ( محله كلیمیان كوچه راستی).


کنيسه کمال يزد

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا
کافه صور

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *