جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل

تاریخ بروزرسانی :
۲۱ آذر ۱۴۰۰

کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل از سال ۱۹۵۶ میلادی تاسیس شده و فعال می باشد. این کلیسا در میدان آرامگاه بوعلی واقع است. مسیحیان همدان، مراسم مذهبی خود را روزهای یکشنبه هر هفته ، به طور آزادانه به جای می آورند.این شهر از قدیم الایام محل زندگی مسیحیان بوده است. شهر همدان تنها شهری است که به دلیل جمعیت زیاد مسیحیان پنج کلیسا در آن وجود دارد. کلیسای کاتولیک رفائیل همدان در سال ۱۹۵۶ میلادی در میدان آرامگاه بو علی در شهر همدان بنا شده است .
در حال حاضر دو کلیسای ارامنه و گریگور توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده . مورد بازدید علاقه مندان در تپه هگمتانه واقع شده است. دو کلیسایی که در منطقه سریخچال همدان قرار دارند، بدون استفاده درب هایشان بسته شده است. کلیسای کاتولیک همدان تنها کلیسایی در همدان است که میزبان مراسم مذهبی مسیحیان است.

کلیسای کاتولیک رفائیل همدان کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل

معماری بنا

کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل با پلانی مستطیل شکل در دو طرف سالن دارای ستون هایی مربع شکل می باشد، این ستون ها با دیوار های کلیسا کمی فاصله دارند که فضایی مشابه ایوان را به وجود آورده اند. این کلیسا فضای کوچکی دارد به همین واسطه ده ردیف صندکی و نمیکت در دو طرف سالن جای گرفته است و با فرشی قرمز در وسط کلیسا شما به انتهای کلیسا هدایت می شوید.

از جمله کلیساهای موجود در همدان عبارتند است از : کلیسای ارامنه، گریگور، آنجلی، پروتستان و کلیسای کاتولیک حضرت رافائیل. کلیسای گریگوری استفان همدان که قدمت بسیار زیادی دارد، در سال ۱۶۷۶میلادی که تقریبا با دوره رنساس اروپا همزمان است. توسط عده ای از ارامنه اصفهان، مهاجران و تجار ارمنی روسیه که در همدان ساکن شده بودند، بنا گشته است.

کلیسای آنجلی یا انجیلی همدان نیز قدمتی در حدود صد سال دارد که به دوره قاجار می رسد. در همدان، خیابان طالقانی، درون محوطه بیمارستان اکباتان واقع شده است. کلیسای آنجلی همدان با طرح و پلانی مستطیل شکل است که با مصالح لاشه سنگ به شیوه خشکه چین ساخته شده است. کلیسای انجیلی در همدان را شخصی به نام رابی اسحاق (۱۹۶۴-۱۸۸۹) کرده است.

با توجه به همزیستی و همجواری مسیحیان و ایرانیان و زرتشتیان از دیرباز کلیساهای متعددی در خاک ایران بنا شده اند. کلیساهای کاتولیک با بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو در سر تا سر جهان بزرگ ترین فرقه از کلیسای مسیحی محسوب می شود.

کلیسای کاتولیک رفائیل همدان1 کلیسای کاتولیک حضرت رفائیل

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 14 میانگین: 4.7]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد