بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پاکسازی «خطرناک‌ترین غار ایران»/ اجسادی که هرگز خارج نشدند

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۷ مهر ۱۳۹۳

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۰۷/۰۷ – عملیات پاکسازی عمیق‌ترین غار ایران مشهور به «اورست غارهای جهان» توسط ۴۰ غارنورد حرفه‌ای ایرانی درحالی از امروز آغاز شد که تاکنون پنج غارنورد در جریان پیمایش‌ آن جان خود را از دست داده‌اند.

=_UTF-8_B_MTExMTEtOC5qcGc=_= پاکسازی «خطرناک‌ترین غار ایران»/ اجسادی که هرگز خارج نشدند

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا،‌ غار «پرآور» در ۱۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه میان کوه‌های طاق‌بستان و بیستون و در ۳۰۰ متری پایین قله‌ی پرآو (شیخ علیخان) قرار دارد که با عمق ۷۵۱ متر عمیق‌ترین غار ایران به‌شمار می‌آید و به اورست غارهای جهان شهره است.

پرآو در سال ۱۳۵۲ خورشیدی توسط یک گروه انگلیسی کشف شد و در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست و در سال ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی ثبت ملی شد.

پرآو یکی از سخت‌گذرترین غارهای جهان است که تاکنون جان پنج غارنورد ایرانی در پیمایش‌های آن گرفته شده‌، سختی گذر از آن به حدی است که اجساد برخی از این غارنوردان تا به حال از غار خارج نشده و در همان جا مدفون شده است.

سال گذشته برای نخستین‌بار پاکسازی این غار عمیق با ۲۶ حلقه چاه انجام شد که به گفته‌ی رییس انجمن غار و غارشناسی‌، ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلو زباله از آن خارج شد. با توجه به عمق و سخت‌گذری پرآو،‌ بیشتر زباله‌های انبار شده در این غار به غارنوردان مربوط می‌شود که برای پیمایش وارد غار شده‌اند، اما شرایط سخت فرود و صعود به آن مانع خروج زباله‌های آنان شده است.

پرآو امسال برای دومین‌بار پاکسازی می‌شود. قرار است یک هیئت ۴۰ نفره از غارنوردان حرفه‌ای این عملیات را در حدود هشت روز انجام دهند.

جواد نظام دوست، رییس انجمن غار و غارشناسان ایرانیان درباره‌ی این برنامه که به مناسبت روز غار پاک انجام می‌شود به خبرنگار ایسنا گفت: دهنه‌ی غار در ارتفاع ۳۱۰۰ متری قله پرآو قرار دارد‌، غار با ۷۵۱ متر طول و ۲۶ حلقه چاه جزو عمیق‌ترین غارهای جهان به‌شمار می‌آید. شرایط این غار طوری است که حفظ ایمنی تیم غارنوردان مهم‌تر از انتقال زباله‌ها است. اعضاء حدود هشت روز برای پاکسازی غار پرآو در ارتفاع سه هزار متری کمپ می‌زنند و قطعا در آن وضع که کمبود آذوقه و آب خواهیم داشت، احتمال بیماری و مصدومیت وجود دارد.

وی ادامه داد: ما برای انتقال ابزار و مایحتاج ۴۰ غارنورد از هلال احمر و هوانیروز درخواست یاری کرده‌ایم که وسیله نقلیه‌ی هوایی در اختیار قرار دهند؛ اما تاکنون این موافقت صورت نگرفته‌، البته استانداری کرمانشاه که تاکنون همکاری خوبی با غارنوردان برای اجرای عملیات پاکسازی این غار عمیق داشته به هلال احمر دستور همکاری داده، ولی هلال احمر قوانین خاص خود را دارد و اعلام کرده فقط در صورت بروز سانحه می‌تواند با هلی‌کوپتر وارد عملیات شود.

نظام دوست افزود: در این منطقه حتی قاطر وجود ندارد که بار گروه را که حدود دو و نیم تن می‌شود تا آن ارتفاع بالا ببرد، با این حال قرارگاه نجف و سردار عظیمی برای انتقال این بار تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری با ماشین‌های خود قول همکاری دادند و حتی برای پشتیبانی اعلام آمادگی کردند که واقعا جای قدردانی دارد.

او ادامه داد: گروه پیشرو اکنون در منطقه مستقر شده تا کارگاه‌ها را در چاه‌های ۱۵ تا ۲۶ آماده کند و گروه اصلی کار خود را شروع کند، برای پاکسازی پرآو حدود ۴۰ غارنورد درگیر خواهند شد.

رییس انجمن غار و غارشناسان با اشاره به جمع آوری ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلو زباله از این غار در سال گذشته، اظهار کرد: سال پیش از چاه ۱۵ به بالا عملیات پاکسازی انجام شد و حالا باید از چاه ۲۲ به بعد را که انتهای غار است پاک کرد، دقیقا قسمتی از غار که دهلیزها و خرچنگ‌رو (راهروهای باریک) بسیاری دارد و تردد در آنها خیلی دشوار است.

وی اضافه کرد: وجود این دهلیزهای باریک،‌ کار پاکسازی را دشوار می‌کند. هنگام پاکسازی باید بسیار مراقب باشیم، چرا که فضای داخلی غار به شکلی است که حجم آلودگی زباله‌ها ممکن است سلامتی غارنوردان را به مخاطره اندازد، ضمن آن‌که گذرهای سخت‌، خروج زباله‌ها را نیز محدود می‌کند.

نظام‌دوست در ادامه گفت: سال‌ گذشته زباله‌هایی که از سال ۱۳۵۲ یعنی زمان کشف آن توسط انگلسی‌ها در غار انباشته شده بود، خارج شد.

او تاکید کرد: این غار ثبت ملی شده است، پس باید برای حفاظت از آن بیشتر تلاش کرد. باید در زمان پیمایش غارنوردان نگهبان مستقر شود و ‌آگاه‌سازی عمومی درباره ضرورت حفاظت از آن صورت گیرد.

=_UTF-8_B_My0yMDA1LmpwZw==_= پاکسازی «خطرناک‌ترین غار ایران»/ اجسادی که هرگز خارج نشدند
‌غار پرآو

=_UTF-8_B_Mi0yNDA0LmpwZw==_= پاکسازی «خطرناک‌ترین غار ایران»/ اجسادی که هرگز خارج نشدند
دهنه ی غار

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *