بلیط هواپیما تور خارجی

میدان نقش جهان

2013-09-07میدان نقش جهان اصفهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان  یکی از زیباترین جاهای دیدنی و میدان های جهان به طول تقریبی ۵۰۷ و عرض ۱۵۸ متر است که همانند زنجیری چهار اثر تاریخی بی نظیر دنیا را به هم پیوند داده است : مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، سر درب بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو.
همچنین پیرامون میدان نقش جهان دویست حجره دو طبقه قرار دارد.
با انتخاب اصفهان به پایتختی در عهد صفویه و گسترش این شهر، میدان نقش جهان به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید.به هنگامی که دو مسجد امام و شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه ساخته شد این ۳ بنا با طاقهای متحدالشکل به هم مربوط شدند و با پایان یافتن میدان و خاتمه تزیینات، کف آن شن ریزی و مسطح شد. از این زمان بود که میدان نقش جهان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت و سان و رژه سربازان و سپاهیان نیز در همین محل انجام می شد.

در طول دوران ساخت میدان نقش جهان و پس از آن در سراسر دوران صفویه، میدان زنده و فعال بوده، لیکن در دوران شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، به تدریج از رسیدگی به میدان خودداری شده است. در ایام سلطنت شاه سلطان حسین، جوی های آب به تدریج راکد شده و آخرین درختان باقیمانده از درختانی که شاه عباس به دست خود کاشته بود، خشکیده اند.

استاد محمدرضا و استاد علی اکبر اصفهانی، نام دو تن از معمارانی است که میدان را طرح ریزی نموده و آن را به شکل فعلی بنا نهاده اند. نام این دو معمار بر سردر بناهای پیرامونی میدان به چشم می خورد.

در دوره قاجار، این میدان نیز مانند سایر بناهای تاریخی اصفهان مورد بی توجهی قرار گرفت. بخش هایی از میدان در طول دوران آشفتگی ایران از حمله اشرف افغان تا استقرار حکومت قاجاریه، تخریب گردید. بخش هایی نیز از جمله عمارت نقاره خانه در دوره قاجار از میان رفت.از زمان حکومت رضا شاه تا امروز، کار مرمت و بازسازی این ابنیه بطور مداوم ادامه دارد.

بیشتر سیاحان و جهانگردانی که از اصفهان مطلب نوشته اند بر شکوه و عظمت میدان نقش جهان تاکید کرده و از حضور سفرا و نمایندگان خارجی و سایر اتباع کشورهای دیگر در این میدان خاطراتی را ذکر کرده اند.

امروز نیز میدان نقش جهان اصفهان یکی از گردشگاه های مهم و از دیدنی های اصفهان است که سیاحان و گردشگران خارجی و مسافران ایرانی با شوق از آن دیدن می کنند.

بازار قدیمی اصفهان در دورادور میدان نقش جهان نیز یکی از مهمترین نقاط تولید و عرضه صنایع دستی کشور به شمار می رود. این بازار که صنعتگران و هنرمندان اصفهانی هر یک در حجره ای از آن مشغول به تولید صنایع دستی مانند قلم کاری، مسگری و … هستند. بازار زیبای میدان نقش جهان بیشتر صنایع دستی، یادمانها و سوغات های نقاط مختلف کشور را در خود جمع آورده است و این خود یکی از دلایل محبوبیت میدان نقش جهان در میان گردشگران داخلی و خارجی است.

درشکه سواری در میدان نفش جهان از مشاغل سنتی اصفهان است که برای جابه جایی گردشگران وتوریست های خارجی و نیز معرفی فرهنگ و آثار تاریخی اصفهان استفاده میشود.

میدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین این میدان در اردیبهشت ۱۳۵۸ و جز نخستین آثار ایرانی میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • نسترن حبیب الهی يكشنبه 16 دى 1397 - ساعت 13:11:17

  برخلاف همیشه که میدان نشانگر دایره است ، میدان نقش جهان مستطیلی زیبا، با شکوه است که هر ضلع اون رو یک بنای تاریخی با یک راسته از بازار سرپوشیده ایجاد کرده و یک استخر کم عمق مستطیلی در مرکز این میدان ،زیبایی این میدن منحصر به فرد را چند برابر کرده، تمام طول شبانه روز دیدنی و زیباست و حداقل نصف روز برای دیدن این فضا وقت لازم دارید .
  نیازی به پیشنهاد نیست چون اصفهان است و نقش جهان ……

  پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع چهارشنبه 12 دى 1397 - ساعت 17:44:21

  زیباترین مکان تاریخی که مجموع هنر و دیانت و صنعت و هنر در آن بهم آمیخته و شکوه ایرانی را به رخ می کشد، بارها و بارها رفتن به نقش جهان باعث نخواهد شد احساس تکراری بودن کنید زیرا هر بار چیز جدیدی را خواهید دید

  پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب شنبه 8 دى 1397 - ساعت 15:41:43

  میدان رو توی شب برید و لذت ببرید

  پاسخ دادن
 • متین حسینخانی چهارشنبه 5 دى 1397 - ساعت 21:47:19

  میدان بسیار زیبا و بازار دور آن پیشنهاد میکنم کالسکه هم سوار بشین واقعا خوبه و دور تا دورش جاهای دیدنی هست

  پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی سه‌شنبه 4 دى 1397 - ساعت 17:27:24

  میدان فوق العاده ای بود بازار زیباو کالسکه های دیدنی و کاخ عالی قاپو و….. و این میدان برای بنا های زیادی که دارد بسیار دیدنی است و هر کسی ارزوی دیدن این میدان را دارد.

  پاسخ دادن
 • رها مسعودی چهارشنبه 28 آذر 1397 - ساعت 21:58:21

  یکی از اثار زیبای شهر اصفهان بود، پر از حجرهای یک دست، حتما دیدن کنید

  پاسخ دادن
 • نظر بدید، جایزه ببرید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)