رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ خرداد ۱۳۹۷

موزه هگمتانه

اشتراک گذاری

موزه هگمتانه با یک طبقه ساختمان و با زیر بنای ۶۰۰ مترمربع در مرکز محوطه باستانی هگمتانه قرار دارد ، ساختمان موزه هگمتانه بین سالهای ۲۵-۱۳۲۰ شمسی با عنوان مدرسه ۶ کلاسه پرورش ایجاد و در دهه ۱۳۵۰ به منظور اجرای برنامه های پژوهشی و باستان شناسی به تملک مرکز باستان شناسی سابق درآمد و همزمان با شروع فعالیتهای عمرانی و پژوهشی محوطه و انتقال آثار تاریخی مکشوفه از محوطه باستانی به داخل آن تبدیل به مخزنی جهت نگهداری آثار گردید ، در روند پروسه تبدیل مدرسه به موزه در سال ۱۳۷۲ به مناسبت برگزاری سمینار مدیران میراث فرهنگی ضمن حذف تیغه های داخلی کلاسها و تعمیرات جزئی ساختمان مدرسه تبدیل به موزه موقت گردید و به مرور ایام تعمیرات و الحاقاتی در آن انجام گرفت و هم اکنون موزه هگمتانه با یک سالن اصلی و سرسرا و دو راهرو و با عرضه و نمایش گذراندن دویست شی فرهنگی ، تاریخی مربوط به ادوار بیش از تاریخ ، دوران تاریخی و دوران اسلامی آماده بازدید گردشگران می باشد .

موزه هگمتانه را با توجه به انواع اشیاء و آثار باستانی عرضه شده میتوان به دو بخش تاریخی و اسلامی تقسیم نمود . اشیاء هردو بخش حاصل کاوشهایی است که طی سالیان گذشته از سطح تپه و داخل کارگاههای کاوش هگمتانه و تعدادی دیگر از طریق خرید ، اهداء و یا توقیف حاصل شده است . بیشترین آثار و اشیاء موزه را آثار سنگی و سفالی تشکیل می دهد.

موزه هگمتانه یک موزه باستان شناسی بوده و از طریق کاوش ها به دست آمده است و آثاری از هزاره اول پیش از مسیح تا دوران اسلامی در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

اشیای موزه مشتمل بر دوبخش اختصاصی واستانی است .در این مجموعه آثار سنگی ,سفالی,استخوانی وفلزی از دوره های پیش وپس از اسلام به نمایش در آمده است.در راهرو وتالار سمت راست موزه,اشیای مکشوف از هگمتانه نگهداری می شوند.از برجسته ترین این آثار می توان به پایه ستونهای متعلق به کاخهای هخامنشی از جمله شالی ستون مربوط به دوران اردشیر دوم با متن میخی,دو مهر استامپی سنگی وشیشه ای مربوط به دوران قبل از اسلام وسرگاو از جنس سفال متعلق به دوران هخامنشی اشاره کرد.
همچنین مجموعه ای از اشیای باستانی در سالهای پیش از انقلاب به صورت حفارهای غیر قانونی از خاک خارج شده اند که آنها را منسوب به هگمتانه می دانندواکنون در موزه ملی وبعضی در موزه های خارج از کشور نگهداری می شوند.
قدیمی ترین شی این موزه مربوط به خمره سفالی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است که از نظر هنری شی بسیار ارزشمندی است. مجموعه تابوتهای سنگی وسفالی مربوط به دوره پارتیان که از میدان شیر سنگی بدست آمده اند, خمره ها وسنگهای تزئینی با نقوش زیبا وسنگ قبرهای دوران مختلف اسلامی, شاخص ترین نماینده های آثار کشف شده استانی می باشند که در سالن مرکزی وراهروی سمت چپ موزه قرار داده شده اند.
به مناسبت هفته میراث فرهنگی و گردشگری آثار زرین و سیمین برای اولین بار به مدت یک هفته در این موزه برای بازدید عموم گشایش یافته است.
آین آثار شامل دستبند زرین ، جام نقره ای ، برگ های زرین ، گوشواره های زرین و گلدان نقره ای مربوط به دوره های هخامنشی و اشکانی است.
هدف از برپایی این نمایشگاه را آشنایی مردم با فرهنگ و تمدن این مرز و بوم است.

 

موزه-هگمتانه4 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه5 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه7 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه8 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه9 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه10 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه11 موزه هگمتانه

موزه-هگمتانه14 موزه هگمتانه

images2 موزه هگمتانه

           
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  زیباترین اشیاء موجود در موزه بنظرم دستبند زرین ، گوشواره های زرین جام نقره ای ، برگ های زرین ، و گلدان نقره ای مربوط به دوره های هخامنشی و اشکانی بود.

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  از همه زيباترين اشيا اين موزه اشيا طلايي است كه نهايت هنر جواهر سازي را نشان ميده كه واقعا چشم نوازه

  ۱ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  يشترين آثار و اشيای اين موزه رو آثار سنگی و سفالی تشكيل می‌دهد.

  ۱۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *