بلیط هواپیما

موزه حیات وحش بیرجند

تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
موزه حیات وحش بیرجند خراسان جنوبی بیرجند

کشور ایران به دلیل موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی و برخورداری از آب و هوای گوناگون دارای گونه‌های متنوعی از جانوران و حیات وحش است. شهرستان بیرجند به دلیل برخورداری از دو نوع آب و هوای کویری خشک و کوهستانی، گونه‌های متنوعی از جانوران، اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان و… را در خود جای داده است.
موزه حیات وحش بیرجند که سابقاً در باغ و عمارت شوکت آباد دایر بود در هفته میراث فرهنگی سال ۱۳۸۷ به مجموعه اکبریه انتقال یافت و با عنوان «موزه حیات وحش» در مجموعهباغ اکبریه افتتاح گردید.
در موزه حیات وحش بیرجندگونه‌هایی از حیات وحش اعم از بومی و یا غیر بومی در قالب چند مجموعه ارائه شده است، همچنین نمونه‌های شاخص و نادری از پوشش جانوری منطقه جنوب خراسان، به ویژه بیرجند نیز به نمایش در‌آمده است.
این مجموعه تقریبا دارای ۱۰۰ جنس مختلف پرنده و حدود ۴۰ پستاندار و خزنده به صورت تاکسیدرمی می‌باشد که با هدف آشنایی پژوهشگران و محققین با گونه‌های جانوری منطقه در دو بخش اصلی ایجاد شده است.
بخش پرندگان: این مجموعه شامل پرندگانی از گونه‌های مرغابی، حواصیل، پلیکان، قرقاول، جغد، عقاب و لاشخور و نمونه‌هایی از باکلان، لک لک، هوبره، چاخ لق، زاغی و… می‌باشد. این بخش نمونه‌هایی از نادر‌ترین و کمیاب‌ترین گونه‌های پرندگان جنوب خراسان را در معرض نمایش گذارده است.
بخش پستانداران: این مجموعه مشتمل بر حیواناتی نظیر گربه پالاس، گربه جنگلی، روباه، خرگوش، قوچ، کل (پازن) و نمونه‌های متعدد دیگری از گونه‌ها می‌باشد.
همچنین گونه‌ای از خزندگان نیز در کنار سایر گونه‌ها به نمایش در آمده است.

موزه حیات وحش بیرجند یکی از ۱۵ موزه فعال خراسان جنوبی است که گونه های مختلف حیوانی که زیستگاه آنها داخل و خارج استان است، تاکسیدرمی شده در این محل نگهداری می شوند، این محل آماده بازدید مسافران و گردشگران نوروزی است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

آدرس :بیرجند، خیابان معلم، میدان موزه، مجموعه باغ و عمارت اکبریه

موزه حیات وحش بیرجند

موزه حیات وحش بیرجند

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  موزه زیبا و دوست داشتنی واقعا حیوانات خشک شده بسیار طبیعی و دیدنی جذاب هستند

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۹:۳۷:۰۲ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  وجود گونه های متنوع جانوری در استان خراسان جنوبی به دلیل برخورداری این استان از ترکیبی از آب و هوای کوهستانی و کویری، بر غنای این موزه افزوده است.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۱۴:۵۸ پاسخ دادن
 • سفریتو

  توی این موزه حیواناتی دیدم که مختص به اقلیم بیرجند بود و واقعا اگر ساعتها در این موزه بچرخید زمان رو از دست ندادید

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۰:۵۶:۴۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *