جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران

تاریخ بروزرسانی :
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

در موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان (مردم شناسی ارامنه) عکس‌ها و اطلاعات و وسایل مربوط به کلیساهای ارمنی ایران و دیگر اشیاء باقی مانده از تاریخ ارامنه ایران به نمایش گذاشته شده است.این موزه شامل مدارک و لوازم شخصی شادروان اسقف اعظم مانوکیان ، لوازم و وسایل مربوط به برگزاری مراسم های مذهبی ، تصاویر و اطلاعات کلیساها و دیرهای ارامنه کشور ، لباس سنتی زنان ارامنه در دوره های مختلف تاریخی ،تندیس های اهدایی بانو لیلیت تریان مجسمه ساز برجسته و سایر آثار هنرمندان ارمن است.

این موزه در سال ۲۰۰۸ میلادی به نام شادروان اسقف اعظم آرداک مانوکیان نام گذاری شد و به نام موزه مردم شناسی ارامنه نیز شهرت دارد .پلان کلیسایی که این موزه در ان قرار گرفته شده است چه از خارج و چه از داخل صلیبی شکل است. محراب کلیسا دارای سه پنجره بوده و در دو سوی محراب اتاق‌های کوچکی به صورت قرینه قرار دارد که در آنها به درون نمازخانه اصلی باز می‌شود. بنا دارای گنبد کوچکی بر بالای مرکز نمازخانه همراه با نورگیرهای متعدد است. در سوی باختر بنا، گنبد دومی قرار دارد که ناقوس‌خانه کلیسا است.

در گوشه ای ازحیاط کلیسا، راه پله ای کوچک منتهی به زیرزمین وجود دارد که در آن گنجینه اسقف اعظم آرداک مانوسیان قرار گرفته است. داخل گنجینه می‌توان گوناگونی اشیاء مرتبط با دین و فرهنگ ارامنه را مشاهده کرد که اولین بخش آن وسایل شخصی اسقف آرداک مانوسیان است.

همه روزه به جزدوشنبه ها ۹-۱۶ ، جمعه ها ۱۴-۹

بخش ورودی حیاط کلیسا دو آرامگاه همراه با تندیس‌هایشان یکی آرداک مانوسیان‏، دهشمند و دیگری تندیس یپریم خان از مبارزان دوره مشروطیت وجود دارد.
در یکی از تالار‌‌ها آثار لیلیت تریان به نمایش گذاشته‌شده‌است.در بخش دیگر تالاری از پوشش‌های سنتی بانوان ارامنه در دوران‌های گوناگون به نمایش گذاشته شده‌است.
در موزه ابزار کهن ارامنه در روستاهای گوناگون دیده‌ می‌شود در بین آن‌ها مهری است که برای مهر زدن بر روی نان‌های مقدس در آیین‌های گوناگون بهره می‌بردند.

مسیر اتوبوس خط ویژه اتوبوس های خیابان جمهوری از مبدا و مقصد میدان جمهوری و میدان بهارستان، در چهارراه استانبول و پل حافظ ایستگاه دارند. با پیاده شدن در یکی از این دو ایستگاه می توانید با اندکی پیاده روی به محل خیابان میرزا کوچک خان و موزه برسید.مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این موزه ایستگاه فردوسی واقع در خط ۴ مترو و ایستگاه سعدی واقع در خط یک مترو تهران است.

تلفن تماس : ۶۶۷۶۰۸۷۹

ساعت کاری : ۹ الی ۱۶
آدرس : خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان (در امتداد خیابان ۳۰ تیر)، شماره ۱۵، کلیسای مریم مقدس، ضلع شمال شرقی حیاط کلیسا

موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان مردم شناسی ارامنه 1 موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران
موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان مردم شناسی ارامنه 2 موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران
موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان مردم شناسی ارامنه 3 موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران
موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان مردم شناسی ارامنه 4 موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران
موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان مردم شناسی ارامنه 5 موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان تهران

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد