بلیط هواپیما تور خارجی

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

2016-08-22منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه همدان همدان

تالاب آبشینه با 85 هکتار در 15 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. تالاب آبشینه واقع در استان همدان از تاریخ پانزدهم بهمن ماه سال یکهزار و سیصد و نود ( 15/11/90) به مدت 5 سال بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. آبشینه در مرکز دهستان سنگستان در 10 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار دارد. تالاب آبشینه دریاچه پشت سد آبشینه است که بر روی روخانه آبشینه نصب شده است. سد آبشینه خاکی و دارای هسته رسی است. آبشینه دارای باغات و جنگل های فراوانی است و در ارتفاع (میانگین) 1900 متری قرار گرفته است.

رود آبشینه یا رود یلفان همچون‌ بسياری از رودخانه‌هايی همدان‌، از چشمه‌سارهای الوند کوه در ۲ كيلومتری جنوب‌ شرقى‌ شهر همدان‌ سرچشمه‌ مى‌گيرد و حوضهٔ آبگير كوچكى‌ متشكل‌ از چندين‌ جريان‌ سطحى‌ كوچك‌ را در طول‌ دامنهٔ شرقى‌ اين‌ كوه‌ شامل‌ مى‌گردد. اين‌ رود با مسير عمومى‌ شمالى‌ و گذشتن‌ از غرب‌ آبادی آبشینه، برخى‌ روستاهای دهستان سنگستان از بخش‌ مركزی شهرستان همدان، از جمله‌ آبشینه، سنگستان، شورین، کنجینه، یگانه و یلفان را آبياری مى‌كند. اين‌ رودخانه‌ را ضمناً شاخه‌ای فرعى‌ از رود قره‌چای كه‌ قره‌سو، قره‌رود، قوری‌چای و سياه‌رود نيز خوانده‌ مى‌شود، دانسته‌اند. پيش‌ از احداث‌ سد يلفان‌، پساب‌ اين‌ رودخانه‌، به‌ ويژه‌ به‌ هنگام‌ ترسالى‌، به‌ حوضهٔ دریاچه نمک قم مى‌ريخت‌.

حیات وحش

پربازدیدترین ها:

چنگر ، پلیکان ، درنا ، کشین بزرگ و کوچک ، فلامینگو ، چوبپا ، نوک خنجری ، اگرت بزرگ ، حواصیل های خاکستری و ارغوانی ، سنقر تالابی ، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی از پیشقراولان از پرندگانی هستند که در فصل بهار به این تالاب مهاجرت میکنند. این پرندگان که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد می شوند تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان گذرانی می کنند . مراقبت ویژه زیست محیطی و آبزی بودن این پرندگان ، تالاب آبشینه را به بهترین زیستگاه برای برخی پرندگان و جانداران تبدیل کرده است . .

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه

منطقه شكار ممنوع تالاب آبشینه
منبع : کویرها وبیابانهای ایران

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور