رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۸ فروردین ۱۴۰۳

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

اشتراک گذاری

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار ، یکی از زیباترین نمونه های جاذبه های طبیعی در ایران است. این منطقه شامل تالاب زیبایی با نام شیمبار که از ارتفاعات برفگیر تاراز، للر، كینو و منار همانند حلقه ای این نگین زیبا را احاطه نموده است. جنگل شیمبار جنگلی نسبتا انبوه است که خوشبختانه برخی از مناطق آن بکر مانده است. چشمه سارهای جوشان همانند چشمه سرحونی، چشمه سوسن و سرخاب، چشمه تنگ سرد به همراه جوامع گیاهی منحصر به فرد از جمله موردستان های طبیعی انگور، انار، توت وحشی در كنار آن ها و درون تالاب بر زیبایی های منطقه افزوده است.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

منطقه حفاظت شده به چه معناست؟

در واقع منطقه حفاظت شده به محدوده ای از منابع طبیعی كشور اعم از جنگل، مرتع، دشت، آب و كوهستان گفته می شود كه از لحاظ ضرورت حفظ و تكثیر نسل جانوران وحشی، حفظ و احیای رستنی ها و وضع طبیعی دارای اهمیت خاص بوده و تحت حفاظت قرار گرفته است.
در فاصله ۸۰ كیلومتری شمال شرق شهرستان مسجدسلیمان منطقه ای كوهستانی و پوشیده از جنگل و درختان بلوط قرار گرفته است. این منطقه حدود ۵۰ هزار هكتار وسعت داشته كه دسترسی به تمامی منطقه مشكل است. به همین دلیل تاكنون كمترین آسیب های انسانی را به خود دیده است.

عشایر كوچنده در مسیر كوچ از منطقه عبور می کنند. گاهی نیز قسمت های جنوبی آن به عنوان محل های زمستان گذرانی و قسمت های شمالی آن به عنوان مراتع ییلاقی مورد استفاده عشایر قرار می گیرد.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

قدمت منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

منطقه حفاظت شده شیمبار بر اساس قانون برنامه پنچ ساله دوم و مصوبه شماره ۸۲ مورخ ۱۵/۱۰/۸۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست از سال ۱۳۷۹ به عنوان یكی از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست مصوب شد. هر چند به لحاظ وجود تالاب با ارزش شیمبار از گذشته مورد توجه جدی بوده است. ولی عملاً از تاریخ تصویب به عنوان یكی از مناطق تحت مدیریت مورد حفاظت قرار گرفته است.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

موقعیت جغرافیایی منطقه

موقعیت جغرافیائی آن ً۱۰ ّ۹ ْْ۳۲ تا ً۵۵ ّ۳۹ ْ۳۲ عرض شمالی و ً۳۳ ّ۳۰ ْ۴۹ تا ً۰۰ ّ۴۴ ْ۴۹ طول شرقی است. این منطقه ادامه سلسله جبال زاگرس درخوزستان است كه از نقاط مرتفع (منار، كتك، تاراز، للر، چلا و…) یخچال های طبیعی، نقاط تالابی با پوشش متراكم گیاهان، چشمه ها و… تشكیل گردیده است. بطور كلی سه بخش كاملاً متمایز در منطقه قابل تشخیص است: دریاچه سد شهید عباسپور، منطقه تالابی شط شیمبار، منطقه كوهستانی جنگلهای بلوط زاگرس.

چشمه های منطقه

به دلیل برفگیر بودن ارتفاعات منطقه، چشمه های دایمی زیادی جاری هستند. مهم ترین این چشمه ها عبارتند از: سوسن و سرخاب، سربازار، تنگ سرد، سرحونی، تنگ سنان، گندیكار، شلا، تنگ چلو و چال منار. این منابع آبی علاوه بر استفاده وحوش مورد استفاده دامداران و باغ های منطقه نیز قرار می گیرد.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

تالاب شیمبار

تالاب شیمبار با مساحت حدود دو هزار هكتار در مركز منطقه قرار دارد و كلیه آب های سطحی رشته كوه های كینو، للر، تاراز و دامنه های شمالی و شرقی منار و دلا به این تالاب ریخته سپس از خروجی تالاب كه به پل نگین معروف است و از طریق دره شلا به دریاچه سد شهید عباس پور می ریزد. سطح “تالاب شیمبار” پوشیده از جامعه منحصر به فرد درختان و دریاچه های كم نظیر و منحصر به فرد جاز، پده، گز، تمشك، انگور، انار، توت تشکیل شده كه به صورت خودرو و انبوه تالاب را فرا گرفته است. این گونه پوشش بندرت در مناطق دیگر یافت می شود و در بعضی از محل های آن غیر قابل نفوذ است.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

گونه های جانوری

تالاب زیستگاه حیوان هایی چون خرس، گرگ و كفتار است. در فصل پر آبی پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی به صورت محدود و در زمان بسیار كوتاه در تالاب استراحت و سپس ادامه مسیر می دهند. از جمله پرندگان مهاجر دیده شده در تالاب می توان به كشیم، چنگر، اكرات و حواصیل اشاره كرد. در مجاورت تالاب در منطقه شیرین بهار در نزدیكی چشمه سرحونی یك پاسگاه محیط بانی برای استقرار نیروی اجرایی و كارشناسی برای حفاظت از منطقه دایر است.
گونه های جانوری از نظر تنوع بسیار با اهمیت هستند. ولی از نظر جمعیت متأسفانه به علت نبود مدیریت در سال های پیش از تبدیل به منطقه حفاظت شده، جمعیت آن ها به علت شكار بی رویه و تخریب زیستگاه به شدت كاهش یافته است. در مجموع ۲۵ گونه پستاندار و ۷۰ گونه پرنده در منطقه یافت می شود.

گونه های مختلفی از پستانداران در منطقه دیده می شوند كه شامل گرگ، خرس قهوه ای، پلنگ. گربه وحشی، گراز، خرگوش، شغال، كفتار ، سنجاب، انواع خفاش، تشی، قوچ وحشی، كل وبز و… می باشند.
انواع پرندگان درخت زی ، خشك زی وابزی در منطقه دیده می شوند شامل كشیم كوچك، كشیم بزرگ، حواصیل شب، حواصیل خاكستری، كبك، تیهو ، انواع داركوب، بلبل خرما، بلبل، دم سرخ، انواع توكا، هدهد، انواع كبوتر وقمری، زاغی، جی جاق، كلاغ، غراب، كمركلی بزرگ وكوچك، چرخ ریسك، انواع پرندگان شكاری، لاشخورها و…

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

پوشش گیاهی

غنای گونه ای در منطقه شیمبار بسیار بالاست در این منطقه سه اشكوب درختی كاملاً متمایز كه بعضاً منحصر بفرد است دیده می شود در شط شیمبار عمده درختان با تراكم بسیار بالا از درختان و درختچه های جاز تشكیل شده است. بخشی كوهستانی منطقه جنگلهای زاگرس با غالبیت بلوط ایرانی است و در بخش هائی از منطقه نیز درختچه های مورد معطر كه بسیار متراكم و انبوه هستند وجود دارد.

گونه های مهم درختی و درخچه ای منطقه عبارتند از:
كیكم- بادام- جاز- انجیر- زالزالك و كلخونك. سایر گونه های گیاهی منطقه عبارتند از: مورد، انگور، پده. چنار، ارژن، آلبالو وحشی، زبان گنجشگ، انار، توت، انواع گون، گاو زبان، خاكشیر. زیره، ریواس، مورد معطر، پرسیاوشان، گزانگبین و انواع گرامینه و گیاهان دارویی متنوع می توان نام برد.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

آثار تاریخی

بارزترین اثر تاریخی منطقه پل نگین است كه بازمانده دوره ساسانیان تشخیص داده شده است. این پل و دره در واقع خروجی تالاب شیمبار بوده و علاوه بر این كه باعث ماندگاری آب تالاب و تنظیم خروجی آب آن می شود. باعث جلوگیری از بروز سیلاب و آب گرفتگی اراضی پیرامون در مواقع بروز باران های لحظه ای و رگبارها در منطقه می شود. علاوه بر آن در چند نقطه از جمله در تنگ سرد، تنگ سنان، سوسن و سرخاب تعدادی آسیاب آبی وجود دارد كه تا حدود ۲۰ سال پیش نیز فعال بوده اند.

نحوه دسترسی

مهمترین راه دسترسی به منطقه مسیر جدید الاحداث مسجدسلیمان به شهركرد است كه در حال حاضر تا ابتدای منطقه بصورت اسفالت شده است. داخل منطقه نیز در حال زیرسازی و اسفالت كاری است. در درون منطقه راههای دسترسی شنی روستائی درجه ۳ وجود دارد. مسیر اصلی كه از بخش اندیكا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت بوده وقسمتهائی از آن شنی است.
مسیرهای مالرو وفرعی كه با پیاده روی امكان تردد و مشاهده وحوش فراهم است.

منطقه حفاظت شده جنگلی شیمبار

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *