رزرو هتل ایران بوم گردی

معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

۲۴ آبان ۱۴۰۱

بهترین گز اصفهان ، این سئوالی است که اکثر کاربران می پرسند. از سوغاتی های معروف اصفهان که شیرینی مطبوع و دلنشین است گز انگبین می باشد که در اطراف این شهر درست می شود . در این مطلب سعی داریم به معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان بپردازیم . برای تهیه گز از شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب استفاده می‌شود. برخی تولیدکنندگان گز از نوعی ماده به نام بادکا نیز استفاده می‌کنند که این ماده ارزش غذایی آن را پایین می‌آورد. گز انگبین نوع اصیل این شیرینی که هنوز هم به‌صورت سفارشی ساخته می‌شود دارای درصد کمی از عصاره گرانبهای گزانگبین است و آنچه به گز شیرین اصفهان هویت داده همین عصاره و شهد شگفت‌انگیز انگبین یا گزانگبین است که از درختچه‌هایی به همین نام یعنی گزانگبین در نواحی خوانسار به‌دست می‌آید.

بهترین گز اصفهان

عامل تولیدکننده گز انگبین حشره کوچکی است تقریبا به اندازه پشه که روی ساقه یا برگ‌های درخت گز انگبین خانه می‌سازد. سپس از شیره پرورده این گیاه تغذیه کرده و شهد تولید می‌کند. این عمل، یعنی تولید قند طبیعی توسط این حشره که شاید عملی همانند تولید عسل در زنبور عسل است، چندان شناخته شده نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. سرانجام از اواخر شهریورماه و زمانی که نسیم‌های خنک پاییزی وزان می‌شود، دانه‌های براق و زرد رنگی همانند ارزن از درختچه‌های گز انگبین به‌دست می‌آید که به آن عصاره گز انگبین می‌گویند.

تور اروپا

اگرچه گز، نام خود را از گز انگبین گرفته، اما به احتمال زیاد شما در عمرتان حتی یک‌بار هم مزه رویایی آن را درک نکرده‌اید، چون قیمت گزی که با عصاره گز انگبین درست می‌شود بسیار زیاد است. برای سر آخرین برآوردها، قیمت هر کیلو عصاره گز انگبین در بازار، بسته به کیفیت آن بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ هزار تومان است! متاسفانه به دلیل عدم حمایت‌های کافی وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت ناصحیح، حشره تولیدکننده عصاره گز انگبین در خوانسار رو به نابودی رفته است.

شاید در زمانی نزدیک، عصاره گز انگبین تنها در نوشته‌ها باقی ماند و صدای وز وز بال‌های حشره پرورش‌دهنده آن، در گوش خاطرات مردم محلی طنین اندازد. این نوع گز کمتر برای مشتریان داخلی ساخته می‌شود و معمولا ساخت این نوع شیرینی پیشاپیش باید سفارش داده شود. به این نکته توجه داشته باشید که در گز انگبین دار نیز درصد کمی از عصاره انگبین را اضافه می‌کنند. اگر تنها ۱۰ درصد عصاره گز انگبین به گزی مشابه با همان درصد ترکیبات اضافه شود به قیمت اسفند سال ۹۰، ۱۵ هزار تومان به قیمت هر کیلوگرم گز اضافه می‌شود.

گز اصفهان معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

اگر بخواهیم ریشه نام گز را دریابیم، ‌باید سری به استان اصفهان بزنیم : خوانسار. شهر خوانسار از توابع استان اصفهان، شهری کوهستانی و سردسیر است. این شهر که سر بر بالین کوهستان‌های سر به فلک کشیده دارد، از فزونی گل و سبزه به بهشت اصفهان مشهور است. لاله واژگون که نوعی از نادرترین گل لاله‌های جهان است نیز متعلق به این دیار است. اما آنچه به گز اصفهان هویت داده، عصاره و شهدی شگفت‌انگیز به نام انگبین یا گز انگبین است که از درختچه‌هایی به همین نام یعنی گز انگبین در نواحی خوانسار و برخی نواحی چهارمحال و بختیاری به‌دست می‌آید.

بهترین گزهای اصفهان :

گز کرمانی :

گز کرمانی یکی از این گزفروشی‌هاست که بیش از صد سال عمر دارد. حاج میرزا حسین محسن‌زاده کرمانی در زمان قاجار سنگ بنای گز کرمانی را در اصفهان گذاشت. و حالا پسرش، رضا محسن‌زاده کرمانی، چرخ مغازه را درخیابان عبدالرزاق می‌چرخاند.حاج میرزا در ابتدا سقط فروش(خرده فروش) بود. پسته‌ها را می‌شکست و مغز آن را می‌فروخت. تا اینکه شیرینی‌پزی به او گفت تا کی پسته می‌شکنی و می‌فروشی؟ پاتیلی بخر و بیا با هم گز بسازیم.

حاج میرزا حسین پاتیلی خرید، کم‌کم کارش گرفت و پاتیل‌ها و کارگرها را بیشتر کرد و از همه فامیل دعوت کرد که به او بپیوندند. او ۹۹ سال عمر کرد و حالا پسرش، رضا محسن‌زاده کرمانی، چرخ مغازه را در خیابان عبدالرزاق می‌چرخاند.

بهترین گز اصفهان معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

گز شاهکار (گز اصلی بلداجی) :

نمیشود لقب بهترین گز اصفهان را برای مدت ها به برند خاصی داد . بهترین ها هر ساله تغییر میکنند . در سال ۱۴۰۱ بر اساس معیار prps که توسط سازمان غذا دارو اندازه گیری میشود . گز شاهکار یا گز اصلی بلداجی با امتیاز ۱۸۶.۲ در زمینه کیفیت ، رضایت مشتری و رعایت بهداشت تولید به عنوان بهترین گز اصفهان معرفی شد . گز شاهکار (گز اصلی بلداجی) در سال ۱۳۵۳ توسط حاج احمد طهماسبی تاسیس شده است .

از آن جایی که تعداد برند های تقلبی زیادی با عنوان گز بلداجی وجود دارند حتما توجه داشته باشد که گز اصلی بلداجی را فقط با برند شاهکار تهیه کنید . حاج احمد اولین مخترع گز بدون شکر و پاتیل بخار گز بود و توانست گز بلداجی را جهانی کند . امروزه گز بلداجی(شاهکار) در ۲۱۸ فروشگاه ایران و ۱۳ کشور دنیا نمایندگی فروش دارد . گز شاهکار از معدود برند های گز با نشان استاندارد ، iso 22000 ، iso9001 است . گز شاهکار در آستانه ۵۰ سالگی است و ۳ نمایندگی رسمی در اصفهان دارد .

گز شاهکار بهترین گز اصفهان

فروشگاه های شاهکار  (گز اصلی بلداجی) :

شعبه ۱- چهارباغ -خیابان عباس آباد -جنب هتل سعدی. تلفن تماس : ۳۲۲۱۶۴۲۱ – ۰۳۱
شعبه۲:خیابان کاوه خیابان بهارستان نرسیده به میدان شهید علیخانی تلفن تماس: ۳۴۴۴۱۴۸۵ – ۰۳۱
شعبه۳:خیابان حکیم نظامی نرسیده به خاقانی جنب رستوران مانی

شعبه بلداجی : بلداجی، میدان شهید سلیمانی، جنب بانک مهر اقتصاد

شماره تماس سفارش مستقیم از کارخانه : ۰۹۹۱۰۳۶۴۲۶۹

گز شاهکار بهترین گز اصفهان
 

گز نیکومنش :

ازمعدود کارخانه های تولید گز با نشان استاندارد ملی میباشد که محصولات خود را اکثرا به کشورهای اروپایی صادرمیکند”این برند خوشنام از بهترین مواد اولیه و با کیفیت که چندین بارتوسط سازمان غذاودارو عنوان واحد نمونه انتخاب شده”آخرین افتخار آن واحد نمونه سازمان غذاودارو در سال ۱۳۹۸ میباشد . شعبات گز نیکومنش در مکان تاریخی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد.

آدرس و تلفن گز نیکومنش اصفهان :

آدرس:اصفهان.میدان نقش جهان.جنب عالی قاپو.پلاک۷۰

تلفن:۰۳۱۳۲۲۲۲۲۳۲

تماس با واحد بازرگانی و سفارش آنلاین:۰۹۱۳۳۸۹۴۰۲۸

گز نیکومنش

گز مظفری :

از قدیمی‌های بازار گز مظفری هست که از سال ۱۳۱۰ فعالیتش را آغاز کرده و مثل بقیه گزفروشی‌های اصیل، شغل گزفروشی از پدر به پسر در آن منتقل شده هست. گز مظفری، یک شعبه‌ در خیابان شیخ بهائی و نزدیک خیابان چهارباغ عباسی و شعبه دیگرش در خیابان شیخ صدوق هست.

بهترین گز اصفهان معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

گز سلامتیان :

از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید گز در اصفهان گز سلامتیان است که بیش از یک قرن پیش توسط حاج حسین سلامتیان بنا نهاده شد. رسم اتحاد میان فامیل، پدران و فرزندان که میان اصفهانی‌ها بسیار رعایت می‌شود، شاید عامل پیشرفت‌های گوناگون آنها باشد. گز سلامتیان هم از این قاعده جدا نمانده و اینک یکی از پسران مرحوم سلامتیان عهده دار این شرکت است.

صمصام، یکی از عجیب و غریب‌ترین چهره‌های اصفهان در زمان پهلوی اول و دوم که معروف به بهلول اصفهان بود و همواره سوار بر اسب یا قاطری سفید در خیابان‌ها می‌گشت و خاطره می‌آفرید، با اسب به مغازه‌ها وارد می‌شد و از مغازه‌داران باج می‌گرفت. برخی می‌گویند او باجی را که می‌گرفت میان فقیران شهر تقسیم می‌کرد.

وی گاه و بیگاه با اسب به مغازه حاج حسین سلامتیان هم سری می‌زده و به وی می‌گفته: حاجی خورجین را پر کن. سپس بی‌آن‌که پولی بپردازد با خورجینی پر از گز می‌رفته شاید گزها را میان فقیران تقسیم می‌کرده است.

بهترین گز اصفهان معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

گز و شیرینی آریا :

مجتمع تولیدی گز و شیرینی آریا با کادر و پرسنل مجرب و با سابقه در زمینه تولید انواع گز و شیرینی فعالیت دارد. در این مجموعه آریا استفاده از مواد اولیه مرغوب و باکیفیت تحت نظارت آزمایشگاه کنترل کیفیت قرار دارد که با افتخار این مجتمع دارای نشان قلب سالم اصفهان IH HP میباشد.

آدرس و تلفن گز و شیرینی آریا :

خیابان هزارجریب – مقابل دانشگاه شعبه دوم (خیابان انقلاب) : ۲۲۲۲۶۳۸
شعبه امیرکبیر (خیابان امام خمینی) : ۳۸۸۱۷۱۷
شعبه برازنده : ۴۵۲۳۹۳۱

بهترین گز اصفهان معرفی بهترین گز و گز فروشی های اصفهان

گز فروشی های اصفهان که من جمله برندهای تولید کننده ی متعدد و بسیاری را دربرگرفته است. هر یک از این گز فروشی های اصفهان به نوعی معروف در بازار گز اصفهان هستند. گز معروف اصفهان را می توان با نام های تجاری متفاوتی معرفی کرد.

وقتی از اصفهان بازدید کردید و از گشتن جاهای دیدنی اصفهان لذت بردید می توانید برای سوغاتی از این گزها خرید کنید.

در اصفهان تعداد بسیار زیادی گر فروشی به عنوان مرکز فروش سوغات اصفهان وجود دارد که گز فروشی های معروف این شهر معمولا در اطراف میدان نقش جهان واقع شده است.به غیر از بازار اصفهان و میدان نقش جهان که تا چشم کار می‌کند انواع و اقسام پولکی و گز را می‌شود در آن پیدا کرد، در خیابان‌های دیگر اصفهان هم گزفروشی کم نیست.

گزشناس‌ها می‌گویند قیمت گز بسته به مقدار پسته، بادام یا فندقی که در آن به کار رفته فرق می‌کند و حداقل ۲۰هزار تومان و حداکثر ۵۰ هزار تومان باید برایش کنار گذاشت. گز اصیل را هم که نرم و در عین حال ترد است، باید از قدیمی‌های بازار خرید چون امتحان خود را پس داده‌، گز بد دستت نمی‌دهند و در استفاده از مغز پسته و بادام کم نمی‌گذارند.


گز آنتیک

آدرس : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، مجتمع باران
تلفن :۰۳۱۳۶۶۷۴۹۵۳

شیرینی فروشی آختامار
آدرس :میدان جلفا – شیرینی سرای آختامار
تلفن :۰۳۱۳۶۲۴۱۴۴۰

گز و شیرینی نیوشا
آدرس :خ شریعتی – جنب نیروی انتظامی
تلفن :۰۳۱۳۳۳۸۴۷۴۷

فروشگاه شیرینی ابی اصفهان
آدرس : خیابان میر- بعد از پل هوایی میر – جنب داروخانه نقش جهان
تلفن : ۰۳۱۳۶۶۱۸۷۳۴

گز افشار اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان کاشانی ، چهار راه وفایی
تلفن :۳۲۳۳۲۵۰۲ – ۰۳۱

گز ارک اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان چهارباغ ، جنب سینما فلسطین
تلفن : ۲۸۷۱ ۳۲۲۲ – ۰۳۱

گز میخک اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، نبش خاقانی
تلفن : ۳۵۷۱۳۶۲۷ – ۰۳۱

گز پویا اصفهان
آدرس: اصفهان – خیابان چهارباغ
تلفن : ۲۷۳۷ ۳۲۲۰- ۰۳۱

گز سلطانی اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان چهارباغ پایین ، جنب پاساژ کازرونی
تلفن : ۳۲۲۳۴۴۳۵ – ۰۳۱

گز امیر اصفهان
آدرس : اصفهان ، میدان میر ، نبش جهانگیر قشقائی
تلفن : ۵۶۱۸ ۳۶۶۱ – ۰۳۱

گز عالی اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان چهارباغ ، چهارراه تختی
تلفن : ۳۲۲۲ ۱۸۰۶ – ۰۳۱

گز شیرین اصفهان
آدرس : اصفهان ، خیابان حافظ ، نرسیده به میدان نقش جهان
تلفن : ۲۲۸۱ ۳۲۲۲ – ۰۳۱

گز بوعلی سینا اصفهان
آدرس : اصفهان- خمینی شهر- خیابان شریعتی شمالی- گز بوعلی سینا
تلفن: ۳۳۶۲۳۷۶۵-۰۳۱

نظر شما چیه؟ اگر تجربه ای از گز فروشی های فوق دارید و یا از نظر شما برخی گزهای دیگه بهترین گز اصفهان هست و ما معرفی نکردیم شما در بخش نظرات (پایین مطلب) آنها را معرفی کنید تا کاربران دیگه بتونن از تجربه های شما استفاده کنند.

 

بهترین گز اصفهان از نظر شما؟

گز کرمانی – گز شاهکار – گز نیکومنش – گز مظفری

بهترین سوغات اصفهان از نظر خوراکی؟

گز – پولکی – سوهان

بهترین سوغات اصفهان از نظر صنایع دستی؟

قلم زنی – مسگری – خاتم کاری

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • سمانه

  من گز آردی مظفری که عصاره بیدمشک داره رو زیاد مصرف کردم و عالیه

  ۶ مهر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • شادمهر

  درودبه همه
  من به شخصه فقط گزشیرین منش وتاییدمیکنم.واقعا طعمش بی نظیره

  ۴ تیر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • محمد

  من گزهای زیادی رو امتحان کردم ولی به نظر شخصی خودم بهترین کیفیت رو گز شیرین اصفهان داره.

  ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • شایان

  به نظر من گز شیرین منش یکی از بهترین گز فروشی های ایران هست که سال ۱۴۰۰ هم بهترین گز شناخته شدند و تاسیس شان ۱۳۰۰ است ینی ۱۰۰ سابقه که ما همیشه ازشون خرید کردیم از پدر بزرگ من که هروقت میرفتیم خونشون این گزو داشتن تا امروز که داخل خونه ی ما هم پیدا میشه واقعا اگه یک گز فوقالعاده خوب میخواین حتما گز شیرین منش رو امتحان کنید

  ۱۸ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • نسرین

  من همیشه و در همه فصل در منزلمان گز استفاده میکنیم . اصلا گز کرمانی به جز یک نام هیچی ندارد واقعا نمیدونم این گز چه چیز خوبی دارد مضخرفه فقط ادعا دارند و قیمت وحشتناک . گز نیکو منش خوبه گز نسرین خوبه گز آریا قبلا میخریدیم خوب بود ولی کرمانی اصلا در صمن گز سکه هم عالیه سر مسجد سید نمیدونم چرا اسمش تو لیست نیست .

  ۲۲ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • مریم نوری

   درسته گزسکه واقعا عالیه

   ۲۸ دی, ۱۴۰۰
  • مریم

   من به شخصه از گز مظفری و کرمانی رو قبول دارم هم نرم و کم شیرین و پر پسته بود خیلی خوبه ولی بلداچی اصلا دوست نداشتم بد مزه بود

   ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • محمد جواد

  با سلام به عنوان یه اصفهانی میگم که گرون ترین و بهترین گز اصفهان مظفری هستش و بعد از اون کرماانی و هیچ گز دیگه ایی تو اصفهان به کیفیت این دو نیست.البته نظر بقیه‌ی دوستان هم کاملا محترمه

  ۳ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • داریوش

   شما گز بوعلی خمینی شهر را خوردید که نظر میدید؟
   فوق العاده است. به خصوص اینکه قیمتش هم مناسب تره

   ۱۲ اسفند, ۱۴۰۰
 • شیما صابر

  گز دالمن بهترین گز در ایران هست.در زمینه صادرات هم بسیار خوش درخشیده

  ۱ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • طاها

  سلام گز کرمانی در آستانه ۱۲۰ سالگی هست و راز ماندگاری آن کیفیت و صداقت است و خیلی به مشتریان احترام می گذارند

  ۱۷ آبان, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • بشیری

  سلام من سرپرست فروش گز سکه هستم . این شرکت ۷۰ سال قدمت داره و دانش بنیان هست . محصولات گز و پشمک و سوهان به صورت سنتی و بدون شکر و رژیمی و کادویی داره . بسیار مرغوب و خوش فروش ولی متاسفانه در لیست شما موجود نیست. اگر اطلاعات بیشتری برای درج در سایتتون خواستید از طریق ایمیل در خدمتتون هستیم.

  ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • گز

   سکه عالیه

   ۴ مهر, ۱۴۰۰
  • حسین

   گز سکه، ۳۵درصد پسته، بسته های ابی رنگ، عالیه

   ۲۳ فروردین, ۱۴۰۱
 • علی اصفهانی

  گز شیرینی سنتی اصفهان و هیچ جای دیگه متاسفانه تولید گز در بقیه شهرها کیفیتی نداره مخصوصا بلداجی ها
  که اگه میتونستند همونجا مفروختند نه اینکه بیارند اصفهان و بعضی از فروشندگان سودجو این صنعتو به نام اونا بزنند
  کاش مردم توجه کنند چی دارند میخرند و میخورند که اگه اینجور باشه فقط به استاندارد بودنش توجه میکنند نه قدمت نه به ارزون بودن

  ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • عبدالله

   حق با شماست. خیلی از فروشگاههای گز بلداجی را به خاطر تقلب در کیفیت و وزن بسته و درصد – در اسفند سال ۹۷ قبل از نوروز ۹۸ تعطیل کردند ولی خوب هنوز …

   ۱۸ مهر, ۱۳۹۹
  • علی بلداجی

   بهترین گز در کل ایران گز شاهکار می باشد ،میتونید گز بدون شکرشا امتحان کنی تا بدونید که گز چی هست و سالیان سال بجای گز چی میل کردین موفق باشید علی آقای اصفهانی

   ۱ آبان, ۱۳۹۹
 • رها رفیعی

  گزنیکومنش اصفهان واقعا طعم خیلی خوشمزه ای داره ما چند ساله ازشون خرید میکنیم کیفیتشون واقعا خوبه و هیچ تغیری نکرده.

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • مجید صالحی

  به نظرم بهترین راه انتخاب بهترین گز اصفهان مقایسه آن ها از لحاظ کیفیت ، قدمت ، قیمت و نظر دیگر خریداران و مخصوصا خود اصفهانی هاست.

  ۶ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • محمد

  کاملا اشتباهه انقدر گز خوب توی اصفهان هست که گز کرمانی جایی در این لیست نداره گز کرمانی فقط پول برندشو میگیره.گژ سلامتیان و آریا هم کارگاه گز هستن نه کار خانه و نشان استاندارد ندارند.در ضمن گون انگبین این شکلی نیست اصلا فقط ی مطلب بدون سئو و فکر هست

  ۲۱ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • اسلوب

   سلام کاربر محترم. لطفا از گزهای خوب اصفهان شما نام ببرید تا کاربرهای دیگه هم از تجربیات شما استفاده کنند.

   ۲۱ دی, ۱۳۹۸
 • جدیدی

  سلام این عکس درخت گز است
  گون انگبین در خوانسار و فریدن میروید و شکل آن کاملا با این عکس متفاوت است

  ۱۱ آذر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین