بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد روستای جمال آباد سراب

۴ بهمن ۱۳۹۷مسجد روستای جمال آباد سراب آذربایجان شرقی سراب

جمال آباد از روستاهای شهرستان سراب می باشد که با داشتن مسجدی قدیمی می تواند مقصدی برای گردشگران باشد. بنای قدیمی مسجد و منبر مشبک چهار پله ای آن که ازشاهکارهای هنر چوبی به شمار می آید از نظر تاریخی ارزشمند است.جمال ‌آباد روستايى از محال آلان بر آغوش است که در ۶ کيلومترى شمال مهربان و ۲۱ کيلومترى جادهٔ تبريز – سراب قرار گرفته است. اين روستا مسجد کهنى دارد که ۶ ستون عظيم سنگى سقف چوبى آن را نگهداشته است. ستون ‌ها در دو رديف قرار گرفته و داراى پايه و سرستون سنگى منقش هستند. دو ستون وسطى استوانه ‌اى و چهار ستون ديگر به شکل منشور هشت وجهى می باشند. بلندى ستون ‌ها با پايه و سرستون روى هم ۵/۳۶ متر است، بلندى پايه ‌ها ۴۴ سانتى ‌متر و بلندى سرستون ‌ها ۵۱ سانتى‌ متر است. محيط ستون‌ هاى استوانه‌ اى ۱۸۷ سانتى‌ متر و محيط ستون ‌هاى منشورى ۱۸۴ سانتى ‌‌متر است، ولى پايه‌ ها سطح اتکاء بيشترى دارد که محيط قاعدهٔ هر پايه آن ۲۶۰ سانتى‌‌ متر می باشد.

طول مسجد از شمال به جنوب کشيده شده و مدخل سنگى آن در ديوار شرقى تعبيه گرديده است. طاق سردر و پايه‌ هاى مسجد حجارى شده ‌اند. سنگ نبشته ‌اى در طاق جاى داده شده که آيهٔ ۱۸ سورهٔ توبه بر آن حک شده است. گل شش ‌پر نيز بالاى نوشته‌ ها به چشم مى ‌خورد. بر روى هر يک از پايه‌ هاى طاق مدخل هم دو نيم‌ ستون مارپيچى ظريف حجارى گردیده است.

ظاهراً اين مسجد در ابتدا داراى ديوارهاى سنگى و سقف گنبدى بود که بعدها سقف و ديوارها فرو ريخته و قطعات آن پراکنده شده و يا به جاى ديگرى انتقال يافتند. جنس سنگ ‌هاى به کار رفته در مسجد عموماً آهکى است.

در مسجد جمال ‌آباد منبر مشبک چهار پلهٔ بسيار زيبايى گذاشته شده که از شاهکارهاى مسلم هنر چوبى اسلامى به شمار مى ‌رود و شيوهٔ کارهاى چوبى دوره تيمورى و صفوى را بخود دارد. اگر ساخت اين منبر همزمان با بناى مسجد باشد، مى ‌توان احتمال داد که تاريخ بناى مسجد ۹۳۶ هجرى قمرى بوده است. اگرچه مقايسه شيوهٔ حجارى ستون‌ ها و ديگر قسمت ‌هاى سنگى مسجد، با شيوهٔ حجارى مسجد اسنق، چنين نظر و گمانی را تأييد نمى ‌کنند.

در مورد بانى مسجد اطلاعات مستندى در دست نيست ولى طبق اظهار اهالى روستا، گويا اين مسجد به امر امام حسن (ع) ساخته شده است.

 


مسجد روستای جمال آباد سراب
مسجد روستای جمال آباد سراب
مسجد روستای جمال آباد سراب

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • محمد

  ساخت این مسجد در ابتدا از مصالح و قطعات سنگی بوده حتی گنبد نیز داشته ولی در دوره های مختلف و زمین لرزها دچار تخریب گردیده و سنگ های تراش خورده این مسجد در جا های مختلف روستا دیده میشد
  هم اکنون ستون های سنگی آن باقی مانده ولی در تعمیر مجدد آن از کاه گل استفاده شده است

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  مسجدي زيبا و ديدني و البته تاريخي و فضاي سنتي و البته معنوي با ستون هاي سنگي ديدني و جذاب

  ۵ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *