رزرو هتل تفریحات کیش

مسجد جامع چشام داورزن

۱۹ آذر ۱۴۰۱

مسجد جامع چشام داورزن ، مربوط به قرن هشتم هجری قمری می باشد. در شهرستان داورزن، بخش باشتین، دهستان مهر، روستای چشام واقع شده است. این مکان در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۱۹۸۶ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع چشام

مسجد جامع و تاریخی روستای چشام داورزن از جاهای دیدنی این شهرستان است. بنا بر مطالعات باستان‌ شناسی معماری بنای مسجد تاریخی چشام به دوره‌ سلجوقیان و خوارزمشاهیان برمی ‌گردد. در دوره‌ سربداران، دوره‌ صفویه، دوره قاجار، دوره پهلوی و دوره بعد از انقلاب چندین بار مرمت شده است. اخیرا نیز در ۱۴۰۰ اقدامات مرمتی این بنای تاریخی انجام شده که طی آن صحن مسجد کاملا آجرفرش شده همچنین شبستان‌ غربی، شبستان شرقی و ایوان‌ مسجد نیز آجرفرش شده اند. ازاره‌ ها و یا دیواره ‌هایی که فرسوده شده بودند نیز لایه ‌برداری شده و با آجر مرمت شدند.

تور اروپا

نحوه دسترسی به مسجد جامع چشام

مسجد چشام در روستای چشام در ۵۵ کیلومتری جنوب غربی سبزوار و ۳۵ کیلومتری شرق شهر داورزن در بخش باشتین این شهرستان قرار دارد.
داورزن را می توان به عنوان اولین شهرستان خراسان رضوی ومرز بین دو استان سمنان وخراسان نام برد که این شهرستان میقات و پیشانی و مبدا ورود زائرین امام هشتم (ع) از محور غرب کشور می باشد ومفتخر است به شخصیت والایی همچون معلم شهید دکتر علی شریعتی که زادگاهش و محل پرورش او وخاندان گرانقدرش دهستان مزینان واقع در ۶ کیلومتری این شهر می باشد.بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۲٬۷۴۴ نفر (در ۸۸۵ خانوار) بوده‌است.مردم داورزن به زبان فارسی خراسانی با گویش سبزواری صحبت می‌کنند.مردم این شهر شیعه مذهب هستند.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *