بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد جامع نو ( اميرچخماق )

۱۸ فروردین ۱۳۹۷مسجد جامع نو ( اميرچخماق ) استان یزد یزد

امير جلال الدين چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تيموري و حاکم يزد با همکاري همسر خود فاطمه خاتون در جهت آباداني يزد مجموعه اي شامل تکيه، ميدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه، آب سرد . از همه مهمتر مسجد امير چخماق را بنيان نهادند. سنگ نصب شده در کرباس مسجد به طرف ميدان و نثر وقفنامه بر آن به خط نسخ، شبکه هاي ظريف از کاشي هاي معرق دور خارجي گنبد محراب صفه اصلي با طاقنماي مقرتس کاري و اين مسجد را از نظر مرتبه زيبايي بعد از مسجد جامع قرار داده است. اين بنا مسجد جامع نو نيز ناميده شده است. اين مجموعه در قرن هشتم هجري قمري بنا نهاده شده است.
مجموعه امير چخماق که يکي از شاخص ترين مجموعه‌هاي تاريخي شهر يزد محسوب مي‌شود تقريباً در وسط بافت قديمي شهر واقع شده و يکي از نقاط سوق الجيشي و مهم يزد محسوب مي‌شود.

اين مجموعه با ارزش که نقطه خيابان‌هاي اصلي شهر است شامل مسجد، تکيه، بقعه ستي فاطمه، بازارچه حاجي قنبر، آب انبار ستي فاطمه، نخل و آب انبار تکيه امير چخماق مي‌باشد. اين مجموعه از آثار قرن نهم هجري است که امير جلال‌الدين چخماق از سرداران و امراي شاهرخ تيموري هنگامي که به حکوميت يزد رسيد با همکاري همسر خود ستي فاطمه خاتون براي آباداني، شهر آن را بنيان نهاد.
بانيان در شمال مسجد، ميداني ايجاد کردند که هم اکنون پابرجاست و مرکز شهر يزد است. اين ميدان در عصر صفوي هم به همين نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخي از اين آثار احياء شده است، از جمله چهار سوقي بر روي کاروانسرا ساخته شده است. اوايل قرن سيزدهم هجري ميدان جلوي مسجد و سردر بازار تبديل به حسينيه شده ‌است . البته آنچه مسلم است در آن زمان، اين مکان نقش حسينيه را نداشته، چون ساخت چنين فضاهايي از زمان صفويه به بعد در ايران رواج پيدا کرده است.
در شرق ميدان ا مير چخماق، بازاري به نام حاجي قنبر وجود دارد. اين بازار از بناهاي نظام‌الدين حاجي قنبر جهانشاهي است. اين شخص که به امر جهانشاه قره قريونلو به حکومت يزد رسيده بود آثار ديگري هم در يزد بنا کرد. بعدها بر سر در بازار بناي زيبا و بلندي به اسلوب بناهاي موجود در تکيـه‌هاي يزد سـاخته شد. اين بنـاي عظيـم يکي از معـرف‌هاي شهر يزد است و هنگـامي که مي‌گوينـد ” ميرچخماق” مرادشان همين بناست در حالي که از آثر امير چخماق نيست. مسجد امير چخماق که در تاريخ‏هاي يزد به نام مسجد جامع نو نيز خوانده شده است .در دوره صفويه به همت امير جلال الدين چخماق شامي حاکم يزد از امراء و سرداران و مقرب درگاه شاهرخ و زن او ستي (بي بي) فاطمه خاتون احداث شده است. اين مسجد در سال ??? هـ.ق به پايان رسيد و از حيث زيبايي، وسعت، اهميت و اعتبار بعد از مسجد جامع شهر قرار دارد در توصيف اين مسجد بايد گفت که در کرياس (ساختمان جلوي درب وروردي) مسجد به ميدان مير چخماق باز مي‏شود، سنگي نصب گرديده که بر آن متن وقفنامه‏اي به خط نسخ نقر شده است.
در طرف راهروي شمالي که از درب کرياس به صحن وارد مي‏شود، شبکه‏هايي ظريف از کاشي‏هاي معرق در پنجره‏ها نصب شده‏اند. قسمتي از سردر صفحه ايوان کاشيکاري معرق شده است و جرزهاي آن آجري رنگ مي‏باشد. دور خارجي گنبد و بر کمربند آن عبارت “السلطان ظل الله….” به کوفي بنايي تکرارشده است.
محراب صحنه اصلي از کاشي معرق است با ساختماني مقرنس کاري که در وسط آن سنگ مرمر بسيار خوشتراشي به اندازه ?/?? * ?/?? متر نصب شده است. و در وسط منقرص کاري يک گل مربع به اندازه ?? * ?? سانتيمتر نصب است و در دست چپ ايران، يک سنگ مرمر به اندازه ?? * ?? سانتيمتر نصب شده است. سر در شرقي مسجد داراي کتيبه‏اي از کاشي معرق به خط ثلث محمد الحکيم است.گنبد مسجد خميده و ترکدار است با کاشي سبز رنگ کاشي شده و پيرامون آن نيز کتيبه‏اي به خط کوفي قرار دارد.
مسجد مير چخماق با کاشي‌هاي معرق و طاق‌هاي مقرنس اثري است که از نظر مرتبه زيبايي بعد از مسجد جامع قراردارد و به مسجد جامع نو نيز معروف است. در اين مجموعه دو آب انبار به نام‌هاي ستي فاطمه و تکيه امير چخماق (آب انبار حاجي قنبر) وجود دارد که آب انبار ستي فاطمه در کوچه شيخ اسداله در ضلع جنوبي ميدان امير چخماق قرار گرفته و مربوط به دوره صفويه است. در حالي که آب انبار تکيه امير چخماق در حد فاصله تکيه و بازارچه حاجي قنبر واقع شده و احتمالاً قدمت آن نيز به دوره صفويه مي‌رسد. اين آب انبار در حال حاضر به عنوان موزه آب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

219

File written by Adobe Photoshop? 5.0

222

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *