رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۳ دی ۱۴۰۰

مدرسه محمودیه شیراز

اشتراک گذاری

مدرسه محمودیه شیراز از مدارس علوم دینی این شهر است که در محله بالاکفت، در نزدیکی صحن غربی بقعه سید علاء الدین حسین(ع) واقع شده و به وسیله سه پله از آن جدا می شود. در ورودی این مدرسه به حیاط سید علاء الدین حسین(ع) گشوده میشود. این مدرسه در تاریخ ۲۷/۷/۱۳۵۴ با شماره ۱۱۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مدرسه محمودیه

تاریخچه بنا

این مدرسه در سال ۱۰۷۵ه.ق به فرمان میرزا نظام الملک فرزند حسین بیگ جابری، وزیر فارس ساخته شد. بر سردر این مدرسه کتیبه ای از سنگ قرمز رنگ قرار دارد که با خط نستعلیق بر روی آن نگاشته شده است. این مدرسه از ابتدا محل تحصیل طلاب علوم دینی بود، اما با مرور زمان و به دلیل زلزله ویران شد. پس از آن در سال ۱۲۹۴ه.ق به دستور فرهادمیرزا معتمد الدوله و توسط شخصی به نام محمودخان مرودشتی تعمیر شد و مورد استفاده طلاب علوم دینی قرار گرفت.

از آن پس این مدرسه به نام «محمودیه» شهرت یافت. این مدرسه در زمان پهلوی مدتی تعطیل شد، اما در سال ۱۳۵۸ دوباره مرکز تحصیل طلاب علوم دینی گردید.

 مدرسه محمودیه

معماری بنا

در ورودی این مدرسه که در میانه بخش طولی ساختمان قرار دارد، به حیاط مدرسه وارد می شود که دارای یک حوض طولی و دو باغچه است که در دو سمت حوض واقع شده و محور آنها عمود بر در ورودی است. چهار سمت حیاط را بنا احاطه کرده که با دو پله از آن جدا می شود. این مدرسه یک طبقه ای دارای ۱۳ حجره، ۲ حیاط و ۳ حجره در راهروهاست، همچنین مدرس بزرگی نیز با سقف گنبددار در مقابل کتابخانه آن (کتابخانه شهدای حوزه علمیه محمودیه) وجود دارد.

در چهار گوشه بنا، چهار راهرو وجود دارد که راهروی شمال شرقی دارای دو حجره است. راهروی شمالی غربی دارای دو اتاق است که یکی انبار و دیگری پایگاه مقاومت است. در راهروی جنوب غربی بخش خدماتی شامل آشپزخانه و حمام ها قرار گرفته است . راهروی جنوب شرقی نیز دارای یک حجره است که امتداد آن به حیاط کوچکی متصل می شود و دارای ۶ سرویس بهداشتی است.

 مدرسه محمودیه

نحوه دسترسی

بهتر است بدانید که مدرسه محمودیه در محله بالا کفت قرار دارد و در نزدیکی صحن غربی بقعه سید علاءالدین (ع) است. این مدرسه یک مدرسه علوم دینی بوده و طلاب زیادی در آن تدریس کرده‌اند. مدرسه محمودیه شیراز در یک مکان بسیار خوبی قرار دارد و به راحتی می‌توان به کرایه یک تاکسی به آن دسترسی پیدا کرد.

 

 مدرسه محمودیه

 مدرسه محمودیه

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *