بلیط هواپیما سوئیت تبریز

محله سرخبنده رشت

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۷ خرداد ۱۳۹۹

محله سرخبنده رشت یکی از محله های قدیمی رشت است که در خیابان تختی قرار دارد. خیابان تختی رشت بیشتر به خاطر محله قدیمی«سرخبنده» که در دل آن جای گرفته، معروف است. حمام قدیمی «چشکلار» در این محله، یکی از بناهای تاریخی و از اولین حمام‌های شهر رشت در سال‌های بسیار دور بوده که امروزه نیمه ویران و فرسوده است.

محله سرخبنده رشت محله سرخبنده رشت
خاندان بزرگ تحویلداری از دوران سلطنت قاجار در این محله قدیمی ساکن بودند. در چند دهه اخیر خیابان ِ تختی رشت کمتر در جریان ِ ساخت وساز ِ شهری قرار گرفته وبافت قدیمی خود را هنوز حفظ کرده تا همین امروز، اما اهمیت این خیابان بیشتر به واسطه ی محله ی قدیمی ِ « سرخبنده » است که در دل این خیابان جای گرفته از زمان های بسیار دور، زمانی که به آن « ساروق بندان » می گفتند.

نام ساروق بندان در قباله ای که در اختیار شیخ آقا صیقلانی بود، رویت شد که شواهدی، انطباق آن را با سرخبنده، ارائه می کرد .اما در تعریف ساروق، احمد علیدوست در کتابش، خطی بر دیوار، باز هم به نقل از سرتیپ پور، چنین نوشته : کوی بزرگ تجارتی دیگر در فاصله خیابان سعدی و صیقلان قرار داشت که ساروق بندان نامیده می شد و مرکز دادوستد امتعه ای بود که از راه پیله بازار یعنی بازار بزرگ که فعلا به معنای درستش پیربازار خوانده می شود، به رشت وارد یا به صورت بقچه های ابریشم یا کالاهای دیگر که به ساروق؛ پارچه ی بسته بندی، زده می شد، آماده صدور می گردید

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *