رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ شهریور ۱۳۹۶

محرم در چهارمحال وبختیاری

اشتراک گذاری

همه‌ساله با آغاز ماه محرم و صفر، استان چهارمحال وبختیاری شاهد برپایی مراسم و آیین‌های ویژه‌ای است که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود.
در این آیین‌ها درروزهای اول ماه محرم‌مردم با پوشیدن لباس سیاه تبرک شده در امامزادگان استان وبرپایی هیاتها و دسته‌های عزاداری سینه‌زنی، زنجیرزنی و پخت و توزیع نذری در محله‌های مختلف اقدام می‌کنند.
تعزیه‌خوانی که از زمان‌های قدیم دراستان مرسوم بوده‌هنوز در برخی از نقاط استان بویژه به صورت خاص در شهر”طاقانک” اجرا می‌شود.
گروههای شبیه‌خوان وتعزیه‌خوان استان هر روز در دهه اول این ماه با حضور درتکایاو حسینیه‌ها و برپایی تعزیه امام حسین(ع) ، حر، ابوالفضل عباس، ظهرعاشورا، و اسارت زینب(س) مصیبت این روزها را برای مردم بازگو می‌کنند.
گردانندگان علم و کتل در روزهای هفتم و هشتم در کوچه و محله‌های برخی مناطق شهرستان‌شهرکرد توام با جمع‌آوری آرد و نذورات مردم از دیگر ایین‌های این دیار است.
در این روزها مردان با حضور در کنار حسینیه‌ها و گلزار شهدا به‌یاد زندگی امام حسین (ع) و قیام عاشورا خیمه‌های سفید و سبز را برپا و به یاد آنها روزه خوانی می‌کنند.
در آیین روز عاشورا عزاداران حسینی به یاد قافله خاندان ‌آل عبا،در صحرای کربلا با راه انداختن کاروان، اقدام به آتش کشیدن نمادین خیمه‌های برافراشته می‌کنند.
همچنین گروهی به صورت نمادین به عنوان اسرای کربلا در کنار این خیمه‌های در حالت سوختن ، جمع می‌شوند عزاداری و شیون و ماتم می‌کنند.
همچنین دراین روز مردم با زدن سنگ و چوبهای صیقل داده شده آیین سنگ زنی را برگزار می‌کنند.
برخی آیین‌های سوگواری و آداب و رسوم‌این خطه ‌از ‪۱۲۰‬سال پیش در استان چهارمحال وبختیاری مرسوم است.
آیینهای عزاداری توسط ‪۷۳۵‬هیات مذهبی، ‪۱۱۴‬گروه تعزیه و در ‪۷۰۰‬مسجد و اماکن متبرکه چهارمحال بختیاری در حال برگزاری است.
استان چهارمحال بختیاری از جمله استان هایی است که تعداد زیادی از مردم بختیاری در آن زندگی می کنند و از نظر ترکیب جمعیتی،چهارمین استان محل زندگی مردم بختیاری است.

239266_882 محرم در چهارمحال وبختیاری

2380056-3441135 محرم در چهارمحال وبختیاری

n00003809-b محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239258_863 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239259_680 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239260_786 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239261_997 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239262_405 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239264_341 محرم در چهارمحال وبختیاری

resized_239265_232 محرم در چهارمحال وبختیاری

url محرم در چهارمحال وبختیاری

محرم 2 محرم در چهارمحال وبختیاری

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *