بلیط هواپیما سوئیت تبریز

محرم در استان ایلام

۱۳ آبان ۱۳۹۲

سوگواري‌هاي مخصوص ايام شهادت امام حسين (ع) يکي از مهم‌ترين مراسم هاي سوگواري عمومي در ايلام به شمار مي رود. دراستان ايلام، بيرق هاي سبز و سرخ و سياه بر بام منازل، سر درب مساجد، مغازه ها و … فرا رسيدن ايام محرم را خبر مي دهند و مردم آماده مي شوند تا با شکوه هر چه تمام تر مراسم عزاداري سالار شهيدان را برگزار نمايند.
در دهه اول ماه محرم، در هر يک از روزها خانواده هاي ايلامي به تهيه نذري(انواع خورش ها و پلوها) آش رشته، حليم و شربت مي پردازند و به فقرا و نيازمندان و همسايگان و عزاداران مي دهند. در شب عاشورا و تاسوعا در پاي ديگ هاي حليم كه در خانه ها و كوچه ها و خيابان ها بار گذاشته شده اند؛ شب زنده داري مي كنند و در روزهاي عاشورا و تاسوعا با رفتن به خيابان ها و تشكيل دسته هاي عزاداري و سينه زني و ذکر مصيبت براي سالار شهيدان؛ حضرت امام حسين (ع) عزاداري مي كنند. مردم ايلام ماه صفر را دوست ندارند چرا که معتقدند در اين ماه گل سرسبد آفرينش حضرت محمد(ص) وفات نمودند.
محرم در استان ایلام

مراسم چمر در ایلام
يكي از آيين ها و رسومي كه هر ساله در ايام محرم ايلام از شكوه و جلوه خاصي برخوردار است مراسم چمر است؛ موسيقي چمر از آيين هاي سوگواري با قدمتي است كه با سرناودهل اجرا مي شود و در اين مراسم مردم ايل ها و روستاهاي ايلام در محلي به نام «چمر جا» جمع مي شوند كه همراه با نواي ساز و دهل و آواز همسرايان نوعي رقص را ارائه مي دهند كه رقص سوگواري و عزاست و به چمري معروف است كه در نمايش تعزيه در ايام عاشورا و اربعين امام حسين (ع) نيز به كار مي رود.
اين مراسم معمولادر رثاي بزرگ خاندان يك قوم و قبيله از ساليان دور در ايلام برگزار مي شده است و تا حال هم زنده نگاه داشته شده است و جزو ادبيات شفاهي و فولكور و عامه غالب ايلاميان است در شهرها و روستاهاي ايلام وقتي قومي ديده از دنيا فرو بندد مردم آن شهر و روستا براي آن شخص تازه متوفي كه بزرگ خاندان آن منطقه است مراسم عزاداري و سوگواري با شكوهي به نام چمر برگزار مي كنند و از طوايف و ايلات مختلف و همجوار دعوت مي كنند تا در اين مراسم شركت كنند.
در روز مراسم چادرهايي برپا مي شود و براي مهماناني كه از دور و نزديك آمده اند تدارك ناهار مي بينند و حليم نذري مي دهند و در گرداگرد چادرهايي كه از قبل تدارك ديده شده است جمعيت شركت كننده در مراسم «چمري» جمع مي شوند.
سپس نوحه خوان «چمري گو» ابيات زيبا؛ موجز و پرمحتوايي را در رثاي بزرگ مرد تازه در گذشته آن طايفه مي خواند كه اغلب اين اشعار مثنوي كردي هستند يا بعضا آميخته با زبان هاي لري و لكي مي باشد و در كنار مرد «چمري گو» مرد ديگري به وسيله ساز دوزله و جفتان كه برخلاف همه سازهاي ايراني كه تك صدا هستند دوصدايي است و قابليت همراهي با سازهاي چند صدايي را دارد به همراه مردي ديگر با دهل، مرد مرثيه خوان يا چمري گو را همراهي و همنوايي مي كنند كه شور و هيجان خاصي در جمعيت حاضر به وجود مي آورد و بزرگان شهر و روستايي كه بزرگ خاندان خود را از دست داده اند بر سر و سينه مي زنند و لباس سياه مي پوشند و بر پيشاني و شانه هاي خود گل رس مي زنند و به نشانه عزا اعلام همدردي مي كنند كه اين مراسم با همين ويژگي ها و تفاسير عينا براي سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) در روز عاشورا و اربعين برگزار مي شود.
محرم در استان ایلام

یکی از مراسم شاخص مردم ایلام در ایام محرم، نذری خبز العباس است که در دهه اول ماه محرم بین مردم توزیع می شود.
محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

محرم در استان ایلام

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *