جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

قلعه علی آباد یام فاروج

تاریخ بروزرسانی :
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

قلعه علی آباد یام فاروج و تپه یام از آثار تاریخی شهرستان فاروج می باشند که در روستای یام واقع شده اند. روستای یام از توابع بخش خبوشان، در چهار کیلومتری شهر فاروج واقع شده است، روستایی که خاک آن سنگینی قدمت شهرستان فاروج را به دوش می کشد.

%name قلعه علی آباد یام فاروج

تاریخچه قلعه علی آباد یام

چهار کیلومتر آن طرف تر از فاروج پس از عبور از پیچ به نسبت تند که گمان می رود جای احداث پل است. با گذر از دوراهی تیتکانلو-یام در سمت چپ دوراهی به روستای یام می رسید. روستایی که آثار تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده و روایت کننده تاریخ شهرستان است. قلعه تاریخی و ارزشمند علی ‌آباد روستای یام شهرستان فاروج در خراسان شمالی روایت كننده نظام زمین داری دوره قاجار است، نظامی كه در آن نبود اشرافیت متكی بر مالكیت ارضی و مبتنی بر زمین داری بزرگ بود.

بنا به گفته منابع محلی این بنا مربوط به دوره صفوی بوده و با توجه به نا امنی دورۀ صفوی تا اواخر دوره قاجار مورد استفاده بوده است.

%name قلعه علی آباد یام فاروج

معماری قلعه

این قلعه در دو کیلومتری غرب روستای یام در وسط دشت هموار و مسطح قرار دارد. پلانی مستطیل شکل دارد و برج و باروی خندق مستحکم ‌سازی شده است. علاوه بر چهار برج در گوشه‌ های قلعه تاریخی علی ‌آباد فاروج، ۲ برج در وسط ضلع غربی و شرقی وجود دارد. این قلعه تاریخی ۲ دروازه دارد که در میانه حصار شمالی و جنوبی قرار گرفته  است. چهار برج آن درگوشه ها و دو برج در وسط حصار شرقی و غربی قلعه است. خندق اطراف قلعه که حدود ۱۵ متر عرض دارد، در مقابل دروازه جنوبی پلی داشته که امکان تردد به داخل قلعه را فراهم کرده است.

فضای داخلی قلعه مسطح است که در گذشته حجره هایی در اطراف بنا وجود داشته و در ضلع شمالی آثار ساخت وساز مشهور است. مصالح به کار رفته خشت و ملات گل، دیوارهای بادور چینه و در قسمتهایی از بنا خشت و پوشش و بارورها و دیوارها کاخ گل می باشد. این قلعه به شماره ۱۲۰۸۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

%name قلعه علی آباد یام فاروج

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.