رزرو هتل فضاگشت
۲۸ آذر ۱۴۰۱

قلعه بهستان ، کهن دژ زنجان

اشتراک گذاری

قلعه بهستان یا کهن دژ در شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان قرار دارد. قدمت این دژ به دوره هخامنشیان برمی‌گردد. این قلعه یکی از ۲۰ قلعه تاریخی شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری تخمین زده می‌شود. به علت شرایط زمانی خاص آن دوره، حاکمان جهت دفاع از خود و مردم اقدام به ساخت این قلعه کرده‌اند.

bahestan-0712-mm7 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

اجاره خودرو

معماری قلعه بهستان

طبقات بالای قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. قلعه بهستان که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه در حال تخریب است.

سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌اند و اتاق‌ها را بوجود آوردند و به هر تعدادی که به اتاق‌های آن اضافه شده راه‌های ارتباطی آنها به مجموعه نیز بصورت دالان‌هایی افزوده شده. فضای کلی قلعه به ۳ دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌پله‌ها تقسیم می‌شده‌ تکه گاه دارای سقفی تیزه‌دار و دارای محل‌هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها برای قرار گرفتن پیه‌سوز بوده‌است.

این دژ دارای راه‌پله‌های زیگ‌زاگی در ضلع‌های غربی و شرقی است که روزگاری از پایینی‌ترین قسمت ضلع شمالی آن شروع می‌شده و به دلیل فرسایش طبقات زیرین آن، تردد در این مسیر خطرناک و تقریباً ناممکن است.

راه‌پله‌های ضلع شمال‌غربی قلعه به عنوان یکی از مناطق دست نخورده و سالم دژ بهستان است. بالای این پله‌ها، اتاقی به شکل طاق محراب‌های مسجد دوران اسلامی تزئین شده متعلق به دوره اسلامی وجود دارد. راه‌پله‌های زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک معماری است. هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با کوهنوردی می‌توان بر بالای قلعه با تخته سنگ‌های عظیم مسطح آن رسید.

قسمت بالای قلعه با گچ اندوده شده و داخل آن حوضی با ابعاد ۷ در ۳ متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با استفاده از لوله‌های آب گلی نیم‌متری به اسم گنگ آب آن تأمین می‌شده‌است.

bahestan-0712-mm1 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

قدمت قلعه بهستان

برخی، پیشینه این دژ را به زمان ماد نسبت می‌دهند. مادها از طریق مصب و کناره‌های رودخانه قزل اوزن وارد فلات ایران شدند و در روستاهایی همچون مادآباد در ۱۵ کیلومتری شهر ماه‌نشان مستقر شدند و وجود قلعه‌های دفاعی همچون قلعه بهستان در ۱۲ کیلومتری ماه‌نشان معماری زیبا و هنرمندانه‌ای را به نمایش گذاشته‌است.

اما بر اساس پژوهش‌های باستان شناسی، پیشینه این دژ به دوره هخامنشیان به اثبات رسیده است. این دژ در دوره پس از اسلام و تا قرن پنجم نیز این دژ پابرجا بوده و کاربرد داشته‌است. این دژ به شماره ۱۴۵۸ به نام قلعه بهستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

bahestan-0712-mm2 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

نحوه دسترسی

ابتدا باید راهی استان خوش آب‌وهوای زنجان و شهر تاریخی ماهنشان شوید.برای رسیدن به قلعه وارد آزادراه زنجان-تبریز شوید. ۳۵ کیلومتر که از زنجان دور شدید، خروجی ماهنشان را در منطقه‌ای به نام «نیک‌پی» خواهید دید و باید این مسیر را در پیش بگیرید. این جاده در ضلع جنوبی آزادراه است و ۶۰ کیلومتر که در آن برانید، قبل از ماهنشان به بهستان می‌رسید. پس از رسیدن به سه راهی «ایلی‌بلاغ»، مسیر را به‌سمت ماهنشان ادامه دهید و روستای «میرآخور» را هم رد کنید.

وقتی از روی پل قزل اوزن عبور کردید. بلافاصله جاده‌ فرعی سمت چپ‌تان را انتخاب کنید که از روستاهای «سریک» و «تک‌آغاج» گذر می‌کند و در نهایت روستای بهستان رد شوید. بعد از طی این مسیر به قلعه بهستان می‌رسید و کمی دورتر به دودکش جن می رسید  .

bahestan-0712-mm3 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

bahestan-0712-mm5 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

bahestan-0712-mm6 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

bahestan-0712-mm10 قلعه بهستان، کهن دژ زنجان

قلعه بهستان کجاست ؟

قلعه بهستان در ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و نزدیکی روستای بهستان قرار دارد.

قدمت قلعه چقدر است؟

برخی، پیشینه این دژ را به زمان ماد نسبت می‌دهند.

نام دیگر قلعه بهستان چیست ؟

 برخی نیز این قلعه را تخت دیو می‌نامند زیرا معتقد بودند دیوها روی تخته سنگ‌های مسطح بالای ستون‌ها استراحت می‌کنند.

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  در فضایی بسیار بسیار زیبا و طبیعتی باشکوه و قلعه ای تاریخی بسیار ارزشمند

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  دیرینگی این دژ به دوره مادها بازمی‌گردد.

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *