جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

غار وارواسی کرمانشاه

تاریخ بروزرسانی :
۲۴ مهر ۱۴۰۲

غار وارواسی ، این پناهگاه سنگی در یازده کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار گرفته است. دراین غار آثار و بقایای دوره موستریان در طبقه مشخص این دوره نمایشگر ادوات و ابزارهای مختلفی است که در عمیق ترین قسمتها قابل مقایسه با آثار غار کبه می باشد. لایه بالاتر و جدیدتر شامل ادوات و تیغه های سنگی مربوط به دوران بارادوستیان است که قبلا فقط از غار شانیدر در کردستان عراق به دست آمده بود .

%name غار وارواسی کرمانشاه

اشیاء کشف شده

بر روی این طبقه ادوات و ابزارهای سنگی بسیار ظریف و ریز متعلق به دوران زارزیان که قبلا نیز در بررسی و حفاری غارهای این ناحیه و نواحی مجاور به دست آمده بود وجود داشت. به نظر می رسد که بدون هیچ گونه حد فاصل یا وقفه این دوران ادامه و دنباله صنایع دوران قبل را پی گیری نموده و وارد مرحله جدیدتر شده است. ادوات و ابزارهای سنگی دوران بارادوستیان شامل مته ها شیارتراشها و خراش دهنده ها یا رنده هاو تیغه ههای ظریف است .
ادوات دوران زارزیان عموما شامل رنده ها یا خراش دهنده ها گردو انتهایی هم از نوع معمولی و هم از نوع ریز است .

مته ها تیغه های مثلثی مختلف الاضلاع نیز دیده شده است. اما در اینجااز تیغه های زیلا و بزرگ مربوط به این دوران که درمحلهای دیگر به دست آمده بود مشاهده نگردید. با توجه به آزمایش کربن ۱۴که در غار شانیدر عراق بوسیله پروفسور سولکی انجام شده است. شاید بتوان اظهار نمود که قدمت آثار دوران بارادوستیان غار وارواسی به حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار سال پیش و قدمت اواخر دوران زارزیان آن به حدود ۱۰۵۰۰ سال قبل می رسد .

 ورواسی1 e1697436400594 غار وارواسی کرمانشاه

نحوه دسترسی به غار وارواسی

آدرس:کرمانشاه، دامنه کوه ماسیم، دره تنگ کنشت.

 ورواسی2 e1697436415274 غار وارواسی کرمانشاه

منبع : کتاب مروری بر ۵۰سال باستان شناسی ایران نویسنده دکتر عزت اله نگهبان.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *