بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر صومعه سرا

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ فروردین ۱۳۹۷

این شهرستان که سال ۱۳۳۸ به شهرستان تبدیل شده است بامساحتی معادل ۹/۵۷۲ کیلو متر مربع در ۲۳ کیلو متری شهر رشت واقع شده است وباشهرستان رشت ، فومن ، رضوانشهر، ماسال ، انزلی همسایه است.این شهرستان‌که در زمینی مسطح و جلگه ای واقع شده است دارای آب و هوای مطبوعی است.
شهرستان صومعه سراشامل سه بخش مرکزی، کوچک جنگلی ، تولم و ۷ دهستان ، هنده خاله ، گوراب زرمیخ ،مرکیه ، طاهر گوراب ضیابر، کسما و نیز ۱۵۱ آبادیست که از این تعداد ۲ آبادی خالی ازسکنه است و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال۸۵ بالغ بر ۱۳۰۸۰۲ نفر است .
شهرستان صومعه سرا در قدیم یکی از روستاهای کسما به شمار میرفته وسپس به خاطر اهمیتی که پیداکردوسعت گرفت وکسما در حال حاضر یکی از روستاهای این شهرستان است .نام صومعه سرا بهقولی برگرفته از نام عارف قرن چهارم وپنجم (ه.ق) ” شیخ عبدالله صومعی” است و به قولی دیگر وجود صومعه هایی که در این شهر بوده علت اصلی این نام گذاریست .
گفتنیاست روستای کسما در زمان نهضت جنگل مرکز اولین تشکیلات نظامی و اداری جنگلیان به رهبری میرزا کوچک جنگلی بوده اما پس از مدتی به دستور میرزا تشکیلات اداری جنگلیان به خانه اربابی حاج محمد قلی ( معروف به درخانه) و مدرسه نظام جنگل به حسینیه کسماانتقال یافته و مرکز ستاد میرزا کوچک خان گردیده است
مردم صومعه سرا به زبان گیلکی و لهجه بیه پس صحبت می کنند و کشاورزی از عمده فعالیت های رایج آنهاست از محصولات مهم کشاورزی این منطقه برنج ،توتون ومحصولات جالیری قا بل ذکر است که تولید برنج ان در رتبه دوم استانی بعد استان شهرستان رشت قرار دارد.پرورش کرم ابریشم و زنبور عسل نیز در این شهرستان دارای موقعیت ممتازکشوری است . در بخش منابع طبیعی ، از نظر کاشت صنوبر تولید چوب مقام اول را داراستولی در زمینه دامداری به دلیل کم بودن وسعت شهرستان رشد چندانی نداشته است.

somesara شهر صومعه سرا

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • سید محمد حسینی

    در ایران جاهای خیلی زیادی برای پرورش کرم ابریشم وجود نداره ولی اگه به صومعه سرا برید مزرعه های بزرگی رو مشاهده میکنید که در حال پرورش کرم ابریشم هستن و جالب اینه که یه سری از افراد به پرورش عسل نیز مشغول هستند.

    ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • الهام حاجی زاده

    اگه به صومعه سرا رفتید حتما به مزارع پرورش کرم ابریشم سر بزنید که فوق العاده جالبه و همچنین توتون محلی این شهر هم بی نظیره

    ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *