رزرو هتل فضاگشت
۱۷ تیر ۱۳۹۳

شیرهایی با سرطان مسری در باغ وحش شیراز و ساری

اشتراک گذاری

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۰۴/۱۷ – «ایمان معماریان»، پزشک سابق پردیسان در گفت و گو با CHN با بیان این مطلب گفت: «در سال ۹۰ مسوولان باغ وحش شیراز ادعا کردند شیر نر موجود در آن باغ وحش شیر ایرانی است. من از طرف دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست برای بررسی این ادعا و نمونه گیری از شیر نر به این باغ وحش رفتم اما نه تنها شیر ایرانی نبود بلکه مسایل بسیار جدی در میان گربه سانان این باغ وحش دیده شد.»

به گفته او، مهم ترین مشکلی که در شیر نر دیده شد، ویروس FeLV بود که نوعی سرطان خون مسری در میان گربه سانان است. بعد از آزمایش دو شیر ماده و یک پلنگ این باغ وحش معلوم شد که این سه نیز مبتلا به این سرطان هستند.

اجاره خودرو

اما در همین حدود زمانی باغ وحش ساری سه شیر ماده از باغ وحش شیراز خریداری کرد که هر سه این شیرها مبتلا به همان سرطان بودند. یکی از شیرهای ماده در نهایت بابت بابت کم خونی شدید و ابتلا به یک عارضه دیگر تلف شد.

معماریان در مورد مسایل شیرهای باغ وحش شیراز اضافه کرد: «در میان این شیرها همچنین زخم های شدید قرنیه، تورم شکم و آسیت نیز رویت شد که می تواند نشانگر وجود بیماری های دیگری باشد.»

با وجود تمامی این مشکلات و در جایی که در سال ۹۰ گزارش کاملی در این مورد به سازمان محیط زیست داده شده است، این سازمان هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است کما این که به نظر می رسد مسوولان باغ وحش شیراز نیز اساسا اهمیتی به موضوع سلامت گربه سانان این باغ وحش نمی دهند.

بی توجهی به حیوانات در باغ وحش شیراز البته سر درازی دارد. به گفته معماریان این باغ وحش یک نمونه از باغ وحش هایی است که حیوان سالم را از طبیعت به این اسارتگاه می آورند. پلنگ این باغ وحش مستقیما از طبیعت آورده شده است.

IMAGE635403534477015517 شیرهایی با سرطان مسری در باغ وحش شیراز و ساری

           
 

نظر کاربران :

  • رها مسعودی

    باغ وحش شیرازافتضاح بود..بدترین رفتار با حیوونا میشد اونا رو تو قفسای کوچیک نگهداری میکردن.بوی تعفن زیاد بود.. حالا یکم بهش رسیدگی کردن ولی بازم ما راضی نیستیم

    ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *