رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۳ فروردین ۱۳۹۶

شگفتی سفیر هلند از معماری آرامگاه فردوسی

اشتراک گذاری

مشهد – ایرنا- سفیر کشور هلند در تهران، در بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، این بنا را باشکوه خواند و از معماری آن اظهار شگفتی کرد.
شگفتی سفیر هلند از معماری آرامگاه فردوسی
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه میراث فرهنگی توس، ‘سوزانا ترسنال’ در بازدید از مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی گفت: آرامگاه فردوسی بخصوص معماری آن بسیار جذاب و دوست داشتنی است.
سفیر هلند در تهران با ابراز خرسندی از سفر به مشهد و بازدید از آرامگاه بزرگترین حماسه سرای جهان افزود: برای نخستین بار است که به مشهد می آیم ولی در مورد ایران و حکیم فردوسی پیش از این مطالعه کرده بودم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا هلند شاعری به بزرگی فردوسی دارد؟ گفت: فردوسی حماسه سراست و از نظر سبک و اندیشه با شاعران هلند متفاوت است.
‘سوزانا ترسنال’ سفیر هلند در ایران و ‘استر لاروش’ نماینده و مدیر دفتر منطقه ای یونسکو با هدف بازدید و بررسی طرح بازگشایی حریم و بستر رودخانه «کشف رود» به مشهد سفر کرده بودند.
طرح احیا و آزادسازی مسیر رودخانه کشف رود در حاشیه مشهد که از سال ۱۳۹۴ آغاز شده، اکنون به عنوان یک طرح پایلوت در شورای جهانی آب سازمان یونسکو مطرح شده است.
کشف رود و زمینهای اطراف آن که از نزدیک مرز ترکمنستان در قوچان آغاز شده و تا دشت مشهد ادامه می یابد در سالهای گذشته محل رهاسازی پساب آلوده و نخاله های ساختمانی بود و محصولات کشاورزی تولیدی در حریم این رود نیز با آب آلوده آبیاری می شد.
رهاسازی غیرقانونی فاضلاب خام در کشف رود و آبیاری غیرمجاز زمینهای کشاورزی اطراف آن با فاضلاب تهدید بزرگی برای وضعیت بهداشت و سلامت زائران و مجاوران در مشهد بود.
تاکنون در چهارچوب طرح احیا و آزادسازی کشف رود هزار و ۵۰۰ هکتار از زمینهای اطراف آن آزادسازی شده و در مرحله احیا قرار گرفته و با هدف تبدیل به فضای سبز به سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری مشهد واگذار شده است.
هم اینک مسیر اصلی کشف رود شامل ۷۵ کیلومتر از بستر مورد تجاوز آزادسازی شده و عملیات آزادسازی مسیر فرعی این رودخانه به طول ۳۰ کیلومتر در حال انجام است.

 شگفتی سفیر هلند از معماری آرامگاه فردوسی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *