رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر پول

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۵ مرداد ۱۳۹۸

شهر پول در استان مازندران شهرستان نوشهر، بخش کجور و درمنطقه البرز مرکزی واقع شده و در پاییز ۱۳۹۰ به شهر ارتقاء یافته است.عمده ادارات و مراکز مهم بخش کجور در این شهر خوش آب و هوا و شامل بافت قدیمی و جدید می‌باشد. در بافت قدیم خانه هایی گلی با سقف های چوبی است که اهالی به آن کله‌چو می گویند و دیوارهای آن از کاه‌گل به رنگ سفید و قهوه ای روشن است. در و پنجره های این خانه ها از چوب و روی بعضی از سرسراها نقوش سنتی حک شده است. بافت قدیم در دامنه جنگل و جنوب شرقی قرار دارد که از جاذبه‌های آن میتوان به چشمه طالقان محله، پارک طبیعی تفریحی به نام کی‌نینا، پیست اسکی طبیعی و شیب زیبای اراضی کشاورزی و بایر آن با پوشش پراکنده جنگلی نام برد. در اولین چشم انداز از دور درخت چنار بزرگی در مرکز شهر با قدمتی چند صد ساله نمایان است که اهالی نقل قول‌های ترسناک و شگفت انگیزی از آن دارند.

یک نکته دیگر اینکه در بسیار از نقاط گیاهان دارویی متفاوتی نیز می‌روید و البته مورد استفاده اهالی نیز می‌باشد. در زمینه کسب و کار در چند سال اخیر با افزایش مراکز دانشگاهی و البته بدون کیفیت و بهره علمی در شهرستان عمده جوانان شهر به این مراکز و بدتر اینکه رشته‌های خارج از ظرفیت و کلاس منطقه را گذرانده اند و پس از فارغ التحصیلی حاضر نیستند به کشاورزی و دامپروری بپردازند و بسیاری از آنها بیکارند و یا به ناچار به کسب و کارهای سخت و خدماتی به شهرستانهای اطراف مهاجرت کرده‌اند و در حال حاضر همچنان فعالت‌های کشاورزی و دامپروری به دست نسل قدیم است.

زبان بیشتر اهالی کوردی کرمانشاهی است فرهنگ و مراسمات سنتی خود را حفظ نموده‌اند که گفته می‌شود موج مهاجرت کوردها به این نواحی از زمان شاه اسماعیل صفوی آغاز شده است و در دوران پادشاهان دیگر همچون شاه عباس و حتی پس از زوال دولت صفوی نیز توسط نادرشاه افشار و کریم خان زند ادامه یافته و از مهمترین دلایل کوچاندن کوردها سیاست‌های سرکوبی مخالفان منطقه‌ای بوده است. بزرگترین طایفه ای که ساکن بخش پول هستند”خزائی” می باشند البته بنا بر اطلاعاتی که وجود دارد و اقوام مازندرانی دیگری همچون رمضانی، مشایخ، دیوج، فرجی، اسلامی نیز ساکن می باشند. در بافت جدید شهر پول نیز بناهایی با متدهای جدید ، چشمه پولخانی، سید باقر چشمه، کوه زرد کمر، منطقه خسران، دشت اسپید، بافت تاریخی پایتخت و پارک تفریحی توریستی صد انجیلی اشاره کرد. ادارات و مراکز مهم منطقه کجور همانند بخشداری، بیمارستان ۲۴ تختخوابه و مرکز بهداشت و درمان، آتش نشانی، کلانتری زانوس رستاق، دادگستری، اداره جهاد کشاورزی، اداره مخابرات، اداره آموزش و پرورش، اداره برق، نیروگاه برق، اداره پست، پست بانک، بانک ملی ایران، اداره ثبت احوال، پایگاه حلال احمر، کتابخانه عمومی، سالن ورزشی سرپوشیده، اداره محیط زیست، محیط بانی، شورای بخش ، مرکز ثبت اسناد کجور، جایگاه سوخت و پمپ بنزین در بافت جدید واقع شده‌اند و فروشگاه‌هاریا، اصناف و کارگاه‌های خدماتی و تعمیراتی نیز مشغول فعالیت میباشند، این شهر از لحاظ ارتباطی با اتصال محور کجور از غرب به آزادراه تهران – چالوس و از شرق به رویان منتهی می‌گردد. اپراتور های تلفن همراه نیز خدمات بروز خود را میسر با کمترین نقص عرضه نموده‌اند و اجرای چند پروژه‌های عمرانی، خدماتی مانند پروژه آب رسانی دیو چشمه، بیمارستان۲۴ تختخوابی، نیروگاه برق۵۰ مگاواتی حائز اهمیت است. بیشتر کمپین‌های تبلیغاتی شهرستان نوشهر توسط اهالی بخش کجور و پول تشکیل میشود اما متاسفانه تا بحال نمایندگانی را که به مجلس شورای اسلامی هدایت کرده‌اند فعالیت سودمندی را به این منطقه ارائه و یا شاید موانع سیاسی موجود است.

تور اروپا

این مطلب را جناب آقای موسی خزائی پول ارسال نمودند .

پول 1 شهر پول

پول 2 شهر پول

پول 3 شهر پول

پول 4 شهر پول

پول 5 شهر پول

پول 6 شهر پول

پول 7 شهر پول

پول 8 شهر پول

پول 9 شهر پول

پول 10 شهر پول

پول شهر پول

 

منبع عکس : شهرداری پول

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • معظم خزایی پول

    با ت شکر از زحمات شما من تا سال ۱۳۵۰ در این روستای قشنگ زندگی کردم و مدتها دور بودم امسال برای دیدار به این شهر قدیمی امدم ضمن خوشحالی از پیشرفتهای حاصله متاسفانه بافت قدیمی بسیار بد منظره و ناراحت کننده بود تقاضا دارم به نحو مقتضی مطلایب به مسولین ذیربط اعلام که یا خانه های ویران و قدیمی را تخریب و یا با مساعدت و اعطای وامهای کم بهره باز سازی شوند تا به توسعه شهر و گردس گری اضافه شود ممنون

    ۱۲ مهر, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین