رزرو هتل تفریحات کیش

شهر سومار

۲۲ مهر ۱۳۹۳

سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه می‌باشد. سوﻣﺎر ﺷﻬﺮی ﻣﺮزﯼ اﺳﺖ کﻪ در ﻣیﺎن درﻩاﯼ میان بلندی‌های ﺳﺎرات، ﭼﻐﺎاﻣﺎن و اردوﺑﺎن ﻗﺮار دارد. بلندی‌های ﻣﺮزﯼ ﮔیﺴکﻪ و کﻬﻨﻪرﯾﮓ همچون دﯾﻮار ﺑﻠﻨﺪﯼ در ﻏﺮب ﺷﻬﺮ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪاﺳﺖ.

این شهر در مرز ایران و عراق واقع شده و فاصله آن با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است و یکی از نزدیکترین مناطق ایران به بغداد می‌باشد. این منطقه دارای آب و هوایی ملایم در زمستان و تابستان‌هایی نسبتاً گرم می‌باشد. سطح آن نیز با تپه‌ماهور پوشیده شده‌است. کشاورزی و دامپروری رونق خاصی در این منطقه دارد و محصولات باغی آن مرکبات وانگور و خرما می‌باشد. وانواعی از محصولات جالیزی دراین منطقه رشد می‌کند. نفت‌شهر نیز از توابع آن دارای منابع گازی و نفتی است که هم اکنون از آنها استفاده می‌شود. در این منطقه رودخانه دائمی کنگیر جاری است. سومار در زمان جنگ ایران و عراق به تصرف نیروهای عراقی درآمد. از جمله عملیات‌های جنگی انجام‌شده در این منطقه عملیات مطلع‌الفجر بود.

جنگ ایران و عراق
بمب باران شیمیایی

تور اروپا

ارتش بعث عراق سومار را در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ مورد حمله شیمیایی قرار دادند که شمار زیادی از ساکنان کشته شدند.
آزادسازی سومار

سومار در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۶۷ به طور کامل از دست نیروهای عراقی در آمد.
وضعیت کنونی مردم سومار

مردم سومار، با آغاز جنگ ایران و عراق، اغلب در شهرهای نزدیک مقیم شدند و هم اکنون نیز در استانهای اصفهان، کرمانشاه و ایلام مستقر هستند. بیشتر مردم این بخش از مردمان ایل کلهر ایوان‌غرب می‌باشند، و هم اکنون در شهر ایوان(از شهرهای استان ایلام) زندگی می‌کنند.
فرهنگ

گویش مردم سومار، زبان کلهر و پوشش آنان نیز استفاده از لباسهابی کردی کلهر است. در واقع از نظر فرهنگی و اجتماعی، مردم سومار، به محیط فرهنگی و اجتماعی مردمان شهرهایی که در آنها ساکن هستند، شباهت دارند.

سومار 1 شهر سومار

سومار شهر سومار

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  یه دفعه رد شدیم چیز خاصی نداره برای دیدن زمستونای خیلی سردی هم داره

  ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مصطفی هژبر کلشتری

  منطقه عملیاتی سومار در عملیات مرصاد مورد تک ارتش بعث عراق واقع گردید و نیروهای بعثی عراقی همراه با منافقین تا گردنه قلاچه ( نزدیک اسلام آباد) پیشروی کرده بودند و به مدت یکهفته نیروهای بعثی در منطقه سومار حضور داشتند و در هنگام عقب نشینی تمام پل ها را تخریب کرده بودند . بنده در تاریخ ۱۶ مهرماه سال ۶۶ در مقر قرار گاه لشکر ۸۸زرهی بودم و در این روز شاهد کربلایی دیگر در خاک ایران بودیم . هواپیماهای دشمن عراقی در ساعت حوالی ۱۰صبح اطراف بیمارستان ۵۲۸صحرایی سومار و اطراف قرارگاه اشکر ۸۸ را بمباران شیمیایی نمودند و شهدای زیادی در این روز آسمانی شدند . بنده نیز در این روز مجروح گردیدم اما برای آسمانی شدن موانع دنیوی زیادی داشتم و لایق پیوستن به همرزمان شهیدم را نداشتم . نام و یاد همه شهدای عزیز بویژه شهدای بمباران شیمیایی ۱۶ مهرماه سال ۶۶ سومار جاودانه باد . برای شادی روح شهدای عزیز، صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص)

  ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • فریدون عباسی اسفجیر

  سومار در سال ۱۳۶۶ هم دست ایران بود شما نوشتهاید که ۱۳۶۷ از عراقی ها گرفته شده این درست نیست من خودم سومار بودم ۱۳۶۶ خود سومار روی تپه سومار هم یک اشپز خانه ارتش داشت چطور ۶۷ از عراق گرفته شده !

  ۲۴ دی, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • فریدون عباسی اسفجیر

  پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۶۶ خود سومار بمب باران شمییای نشد چون خالی از سکنه بود و جای بمب باران شمییای کیلومتر ۲۰ سومار جنب رودخانه کنگیر محل قرارگاه لشکر ۸۸ زرهی سیستان وبلوجستان که در این بمب باران ۱۷ تن از سربازان ودرجه داران گردان ۴۱۲ مخابرات و تعدادی از واحد های دیگر لشکر پرسنل خود را از دست داد . تمام اسامی شهدای گردان مزبور در دست من است .ادرس من قوچان کوی قائم امامت ۴ پلاک ۱۴ تلفن ۰۹۱۵۱۸۱۱۲۴۷ بازنشسته فریدون عباسی اسفجیر ( در این بمب باران شیمییای از ۲ بمب ۴۰ کیلویی سیانور استفاده شده است )

  ۲۴ دی, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • براتمحمد برزگر اسفجیر

   اری چنین بود من سرباز ایشان در سومار بودم او فریدون عباسی اسفجیر از جان مایع گذاشته من شاهد و ناظر اعمال او در جنگ بودم و خصوصا روزی که بمب باران شد هم سنگران او چندین تن از پرسنل کادر از جمله پرویز ضیغمی حسن کول از زابل و اسدالله شاهرخیان ابراهیم ایروانی و و و و ده ها تن در این بمب بالران که از ۲ بمب ۴۰ کیلویی سیانور استفاده کرد عراق روز خوبی نبود ماهی ها کنجشک ها جیر جیرک ها ها همه از بین رفتن امپول اتروپین اثر نداشت اگر هم اثری داشت در حد کم و امیل نیتریت نیز استفاده کردیم ام جواب نداد و اکثرا شهید شدند یاد شهدای گردان ۴۱۲ مخابرات از لشکر ۸۸ زرهی سیستان و بلوجستان و یاد زحمات جناب سروان فریدون عباسی اسفجیر و شهید سرگرد مظاهری افسر مخابرات یگان مزبور بخیر سرباز دهه ۶۰ محمد بابایی از منجیل زلزله زده

   ۲۵ مرداد, ۱۳۹۵

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *