رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۱ تیر ۱۳۹۶

شهر سرابله

اشتراک گذاری

سَرابله (به کردی: سه‌راوله، Serawle) شهری است در استان ایلام در غرب کشور ایران. این شهر مرکز شهرستان چرداول است و در بخش مرکزی این شهرستان جای گرفته است. در اواسط سال۹۱ بخش شیروان از این شهرستان جداشده و شهرستان سیروان را تشکیل داده که مرکز آن شهر لومار انتخاب شد. سرابله یکی از پرجمعیت ترین شهرهای استان ایلام است که در قسمت شرقی به شهر شباب واز قسمت غرب به شهر آسمان آباد منتهی می‌شود.

وجه تسمیه

واژه «سرابله» از سراب+له تشکیل شده که پسوند «له» در زبان کردی برای تصغیر به کار می رود. این واژه که در زبان کردی به صورت (سه‌راوله، Serawle) تلفظ می شود به معنای «سراب» است که در مرکز شهر قرار گرفته و از این سراب یک دریاچه و مجتمع تفریحی زیبا به وجود اوردن که باعث زیبای شهر سرابله شده. (البته سراوله) اسم محلی سرابله میتواند ریشه ای دیگر هم داشته باشد، (سراو) به معنی سراب و (له) که علاوه بر توضیح متن بالا که آنرا پسوندی برای تصغیر ، توصیف نموده ، میتواند ریشه دیگری هم داشته باشد، مثلا:(له) احتمالا ابتدا (لا : به معنی ،کنار) بوده و در گذر زمان مثل خیلی از کلمات دیگر دچار تغییرات شده.
اقتصاد

عمده کار مردم این شهر کشاورزی است و بیشترین کشاورزی آنان را کشت گندم، جو، نخود، عدس و کشت برنج تشکیل می دهد. برنج سرابله به نام برنج عنبربو (خوش بو) معروف است.
زبان

زبان بیشتر ساکنان سرابله کردی جنوبی است، اما به دلیل مهاجرپذیری و این مسئله که بیشترین مهاجران لک هستند گویش لکی نیز در میان برخی از ساکنان تکلم می شود. زبان فارسی به عنوان زبان رسمی حکومت در مناسبات اداری به کار می رود.
ارتفاع

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای این شهر کوهستانی است.
جمعیت

طبق سایت آمار ایران جمعیت این شهر ۱۳،۰۰۰نفر است که اکثریت آنها از ایل خزل، ایل ریزوند و ایلات مختلف لک هستند.
آثار تاریخی

۱- مقبره ی امامزاده قاسم(ع) ، از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع)- مربوط به سده های آغازین دوره ی اسلامی ۲-آتشکده موشکان که قدمت آن به دوران ساسانیان می رسد.

سرابله 1 شهر سرابله

سرابله 2 شهر سرابله

سرابله شهر سرابله

           
 

نظر کاربران :

 • بهروز

  زبان مردم استان ایلام کردی نیست ، بلکه از مجموعه زبانهای لری محسوب میشود . و پیش از این نام استان نیز لرستان پشتکوه بوده که در حکومت پیش به نام جعلی ایلام انرا تغییر دادند ، لذا لطف بفرمایید دست به تحریف نزنید . ممنون

  ۲۲ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  خیلی جای سرسبزیه اطرافش کلا درخته و خیلی خوش اب و هواس

  ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  این شهر جاذبه گردشگری خاصی نداره ولی حبوبات این شهر خیلی عالی بود که خود فروشنده اصرار داشت بیشتر بخریم و ما هم خریدیم و راضی بودیم،خدا خیرش بده

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *