رزرو هتل ایران بوم گردی

سنگ نگاره های عقربلو

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۶ خرداد ۱۴۰۰

سنگ نگاره های عقربلو ، نقشهایی هستند که در نزدیکی شهر شاهین دژ بر روی سنگها حکاکی شده اند . سنگ نگاره های این منطقه از نوع کنده کاری و متعلق به دوران نوسنگی می باشند. این نگاره ها نه تنها دارای نقش مایه های متنوع انسانی، حیوانی و نمادین هستند بلکه از نظر قدمت نیز اهمیت بسزایی دارند. بر این اساس بنظر می رسد نگاره های منطقه عقربلو می تواند فرصت مغتنمی در جهت افزایش بهرره وری های فرهنگی و توسعه گردشگری کشور باشد. لازم به یادآوری است که این سنگ نگاره به ثبت ملی رسیده است.

سنگ نگاره ها از کهن ترین و ماندگارترین جلوه های هنری جامعه انسانی محسوب می گردند و می توانند اطلاعات ارزشمندی ازباورها، آیین ها، آداب و رسوم، اسطوره ها و سایر منظرهای زندگی نوع بشر در دوران کهن را به نیایش بگذارند. استان آذربایجان غربی یکی از کانون های مهم این میراث عظیم و ارزشمند است که هنوز مورد پژوهش جدی قرار نگرفته است. در این میان آثار و نقوش متلعق به هزاره هشتم قبل از میلاد در روستای عقربلواز توابع شاهین دژ از منحصربه فردترین آثار و نقوش صخره ای به شمار می رود.

سنگ نگاره های عقربلو

در حدود ۵۰۰ متری شمال روستای عقربلو صخره ‌ای وجود دارد که دارای سطحی صاف وصیقلی است. درضلع شرقی این سطوح آثار حجاری انسان عصر شکار به چشم می ‌خورد. این نقوش تصاویر زیبایی از چند بزکوهی و یک سری علائم دیگر را به تصویر کشیده است. اطلاعات دقیقی از زمان ایجاد این نقوش در دست نیست اما احتمال داده می شود که مربوط به دوره پارینه سنگی باشند. این نقوش معمولاً آرزوهای نقاش را به تصویر می ‌کشد، وجود این نگاره ها نشان از دیرینگی سکونت انسان در این مناطق دارد.کنده‌­نگاره­‌های عقربلو به طور کلی به چهار دسته نقوش حیوانی، نقوش انسانی (صحنه­‌های تلفیقی و صحنه‌­های شکار)، نقوش هندسی و نقوش ابزارآلات (تیر وکمان و عصا یا نیزه) تقسیم می‌­شوند.

حیوانات به تصویر کشیده شده در نگاره‌­های عقربلو، غیر از یک مورد نقش اسب که همراه با سوارکار نمایش داده شده و حیوانی نامشخص، همگی شامل نقوش بز کوهی در ابعاد و اندازه‌­های مختلف است.نقش بز در عقربلو به صورت منفرد، در صحنه­‌های شکار و به صورت ردیفی و پشت سر هم که در مقابل آنها تیر و کمانی به تصویر در آمده، به نمایش در آمده است.نگاره­‌های انسانی موجود در نقوش صخره‌­ای عقربلو تنها به دو نقش سوارکار در حال تیراندازی با تیر و کمان ختم می‌­شود.از جمله زیباترین نقوش موجود در این مجموعه و شاید یکی از مهمترین آنها به لحاظ تعیین تقریبی قدمت کل مجموعه، نقش انسانی سوار بر اسب بوده که در حالی که افسار اسب را در دستان خود نگه داشته، در خلاف جهت حرکت آن، با تیر و کمان در حال تیراندازی به عقب یا پشت سر خود است.

از جمله نقش هندسی موجود در عقربلو، به نقشی شبیه به تصویر یک محراب مانند و یا نمادی از یک خانه است که در بالای تمامی نگاره‌­ها (به جز نقش یک لوزی) قرار گرفته است.علاوه بر نقوش مذکور، نگاره تیر و کمان به صورت منفرد و بدون حضور انسان نیز از جمله نگاره‌‌های عقربلو است که به طرف نقش سه بز و در صحنه‌­ای دیگر تیر و کمانی رو به طرف یک تصویر نامشخص نقش بسته است.مقایسه و بررسی نقوش صخره­ای عقربلو نشان می‌­دهد که این آثار از نظر نقش مایه و موضوع صحنه­‌های به کار گرفته شده، تکنیک خلق نقوش و سبک ترسیم نقوش، خصوصاً در نقش سوارکار، بز کوهی، لوزی و محراب، متعلق به هنر دوران اشکانی است و نمونه چنین نگاره­ای در بسیاری از آثار دوره اشکانی از جمله آثار گچ‌بری، نقاشی و اشیای فلزی این دوره به چشم می­‌خورد.

سنگ نگاره های عقربلو

نحوه دسترسی به سنگ نگاره های عقربلو

نقوش صخره‌ای عقربلو در روستای عقربلو در ۸ کیلومتری غرب شاهین ‌دژ در کنار رودخانه دائمی زرینه رود شاهین دژ واقع گردیده است.

 

سنگ نگاره های عقربلو

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما